X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Półtonowa bomba lotnicza na Westerplatte. Niewybuch znaleziono w pobliżu drogi pod pomnik

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 18:54
W poniedziałek, w trakcie prac przy oczyszczaniu z niewybuchów i niewypałów terenu gdańskiego Westerplatte saperzy znaleźli 500-kilogramową bombę lotniczą, prawdopodobnie pozostałość z II wojny światowej. Pocisk został bezpiecznie usunięty z terenu półwyspu.
Pomnik Obrońców Wybrzeża na Westerplatte
Pomnik Obrońców Wybrzeża na WesterplatteFoto: Marcin Krzyzak/shutterstock

O znalezieniu bomby poinformował dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Karol Nawrocki. Jak wyjaśnił w rozesłanym mediom komunikacie, odkrycia dokonali żołnierze z Kompanii Saperów 1 Batalionu Inżynieryjnego z 2 Pułku Saperów z Kazunia Nowego, którzy na zlecenie muzeum sprawdzają teren dawnej składnicy wojskowej.

wisła gdańsk stock 1200.jpg
Operacja usunięcia min w kanale Wisły Śmiałej. Liczne zakazy dla mieszkańców

Nawrocki poinformował, że znalezisko to "najpewniej sowiecka bomba lotnicza z okresu II wojny światowej". Wskazał, że na pocisk natrafiono "jedynie 30 cm od współczesnego poziomu gruntu, w odległości około 35 m od głównej drogi prowadzącej pod Pomnik Obrońców Wybrzeża i jedynie 25 m od ścieżki zwiedzania prowadzącej od pomnika do bramy historycznego budynku Elektrowni".

- Ze względu na duże niebezpieczeństwo, teren dojścia do pomnika został czasowo zamknięty przez wezwaną na miejsce policję - wyjaśnił Nawrocki, dodając, że funkcjonariusze ochraniali wydzielony teren do chwili podjęcia i wywiezienia bomby, co nastąpiło przed godz. 15.


Dyrektor muzeum przypomniał, że od 10 sierpnia saperzy prowadzą kompleksowe badanie terenu Westerplatte, by oczyścić dawne pole bitwy ze wszelkich niewybuchów i niewypałów.

"Duże zagrożenie" dla odwiedzających Westerplatte

Nawrocki poinformował, że jak dotąd saperzy zlokalizowali i zniszczyli m.in. 60 pocisków artyleryjskich kaliber 88 mm, 2 pociski kaliber 152 mm, 2 pociski 122 mm, 15 granatów ręcznych i dwa moździerzowe, jedną bombę zapalającą, 53 zapalniki do pocisków artyleryjskich, 1 900 szt. amunicji strzeleckiej, 269 sztuk innych przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych.

- Duża część tych przedmiotów zalegała jedynie kilka centymetrów pod powierzchnią terenu, stanowiąc duże zagrożenie dla osób licznie odwiedzających Westerplatte - podkreślił dyrektor. Dodał, że muzeum zdecydowało o zleceniu prac saperskich, bo "teren Westerplatte nigdy nie został kompleksowo oczyszczony z materiałów wybuchowych i niebezpiecznych pochodzenia wojskowego". Wyjaśnił, że wstępny plan zakłada zakończenie prac saperskich na koniec września, ale jeśli okaże się to konieczne, poszukiwania zostaną wydłużone.

Prowadzone przez saperów badania na terenie Westerplatte mają związek z planem budowy na tym terenie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

Czytaj także:

Od 2016 r. Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku prowadzi też na terenie półwyspu Westerplatte prace archeologiczne. Ich celem jest przebadanie możliwie największego obszaru dawnej polskiej składnicy wojskowej. W trakcie ubiegłorocznych prac archeolodzy natrafili na ludzkie szczątki. W sumie ujawniono i zabezpieczono kości pochodzące od co najmniej dziewięciu osób. Część szczątków została zidentyfikowana jako należąca do polskich obrońców Westerplatte.

itom

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Podpalenie historycznego budynku w Gdańsku. Prokuratura umorzyła śledztwo

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 12:07
Prokuratura Okręgowa w Gdańsku umorzyła śledztwo ws. podpalenia historycznego budynku Gedanii wobec niewykrycia sprawcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejne próbki wody pobrane przy ujściu Wisły. Pomorski sanepid podał wyniki badań

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 15:35
Czwartkowe wyniki badania wody pobranej przed dwoma dniami z Zatoki Gdańskiej, w rejonie ujścia Wisły, wykazały, że jej jakość odpowiada wymaganiom sanitarnym. To piąta z rzędu analiza, w której nie stwierdzono skażenia bakteriami mimo awaryjnego zrzutu ścieków w Warszawie.
rozwiń zwiń