Zjednoczona Prawica wyraźnym liderem. PSL i Lewica poza Sejmem
39 proc. Polaków, którzy zadeklarowali gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu, zamierzało we wrześniu głosować na PiS wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem, 26 proc. chciało poprzeć KO. W Sejmie znalazłaby się też inicjatywa polityczna Szymona Hołowni - Polska 2050 oraz Konfederacja. Pod 5-procentowym progiem są PSL i Lewica.
2020-09-14, 20:42
Według sondażu we wrześniu wśród Polaków, którzy zadeklarowali gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu, największe poparcie uzyskuje Prawo i Sprawiedliwość razem z Solidarną Polską i Porozumieniem (39 proc.).
Na drugim miejscu, z poparciem na poziomie 26 proc., uplasowała się Koalicja Obywatelska.
Powiązany Artykuł

Prezydent i premier z jednakowo wysokim poparciem wśród Polaków
Polska 2050 i Konfederacja powyżej progu
Ruch Polska 2050 Szymona Hołowni, po raz pierwszy uwzględniany w cyklicznym badaniu Kantar preferencji partyjnych, zostałby poparty przez 11 proc. wyborców. Do Sejmu dostałaby się również Konfederacja, uzyskująca 6 proc. głosów.
Do Sejmu nie dostałyby się natomiast ugrupowania Lewica oraz PSL-Koalicja Polska razem z Kukiz’15 uzyskując po 4 proc. poparcia. Spośród ogółu osób, które zapowiedziały zamiar głosowania, 10 proc. nie potrafiło zdecydować, na kogo oddałoby głos.
REKLAMA
Ponad 70 proc. osób chce zagłosować
We wrześniu 72 proc. Polaków deklaruje chęć udziału w wyborach do Sejmu, po epidemii koronawirusa. 34 proc. respondentów zdecydowanych jest do wzięcia udziału w głosowaniu, natomiast 37 proc. badanych raczej planuje wziąć udział w wyborach.
Przeciwne stanowisko wyraża 19 proc. respondentów – 9 proc. zapowiada, że raczej nie pójdzie głosować, oraz 10 proc. osób mówi, że zdecydowanie nie weźmie udziału w wyborach. 10 proc. Polaków jeszcze nie wie, czy odda swój głos w wyborach.
***
Badanie przeprowadzono 4-9 września 2020 roku na reprezentatywnej próbie 977 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat (preferencje partyjne: N=699 osób deklarujących „zdecydowanie” lub „raczej” zamiar uczestniczenia w wyborach), techniką: wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI).
REKLAMA
ms
REKLAMA