Plan naprawy służby zdrowia. Szczegóły poznamy pod koniec września

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że zaproponuje tzw. recovery plan, który traktuje nie tylko o zwiększeniu dostępności, ale też o odbudowie zdrowia, w związku z dużym przyrostem problemów zdrowotnych. Mówił, że główne założenia planu chce pokazać pod koniec września.

2020-09-15, 10:19

Plan naprawy służby zdrowia. Szczegóły poznamy pod koniec września

Szef MZ pytany był we wtorek w Radiu Zet m.in. o dostęp do podstawowej opieki medycznej i przychodnie, które od marca udzielają głównie teleporad.

Mówił, że prowadzone są rozmowy ze środowiskiem lekarzy rodzinnych, szpitalami i specjalistyką, żeby dostępność przywracać.

- Będę starał się w najbliższym czasie zaproponować taki recovery plan (plan naprawy - red.), który polega już nie tylko na zwiększeniu dostępności, ale też na odbudowie zdrowia – odpowiedział Niedzielski.

"Duży przyrost problemów zdrowotnych"

Mówił, że "bycie w izolacji czy względnym odosobnieniu przez te pół roku ponad, spowodowało duży przyrost problemów zdrowotnych w Polsce. Nie jest tajemnicą, że profilaktyka, regularne badanie, które prowadziliśmy przed pandemią, zostały zaniedbane. Będzie to skutkowało w tzw. deficycie zdrowia. Walka z tym deficytem zdrowia to kolejne z wyzwań, które trzeba natychmiast podjąć – wskazał.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

szczepionka szczepienie grypa shutterstock 1200.jpg
Ponad 20 tys. osób więcej zachorowało na grypę niż COVID-19. MZ podało statystyki

Mówił, że plan naprawy chciałby zaproponować rozwiązania w trzech zakresach. Podał, że pierwszym z nich ma być powrót do profilaktyki.

- Tutaj chciałbym odwołać się do planu politycznego Prawa i Sprawiedliwości, w którym był wyraźnie zapisany program badań profilaktycznych dla 40-latków. Będziemy chcieli tym programem wrócić do idei – powiedział Niedzielski. Zaznaczył, że był już gotowy projekt, ale pandemia pokrzyżowała plany. - Teraz go zmodyfikujemy – zapowiedział.

Czytaj także:

Pytany o drugi zakres, odpowiedział: "zastanawiamy się nad zniesieniem limitów w specjalistyce". Wskazał, na ludzi, którzy często podczas pandemii nie mieli możliwości bądź dostać się do gabinetu specjalisty, bądź bali się pójść do niego.

REKLAMA

- Tutaj będziemy chcieli zdjąć limity i w ten sposób zachęcić wszystkich pacjentów, ale też oczywiście przychodnie i lekarzy, by zwiększyć skalę wizyt – mówił.

Zniesienie limitów w wybranych zakresach

- Zniesienie limitów będzie dotyczyło wybranych zakresów, nad którymi jeszcze pracujemy – dodał. - Ja mówię o takich generalnych założeniach (...), to nie są jeszcze bardzo precyzyjnie sformułowane plany – zaznaczył.

- Trzeci element, to będzie na poziomie szpitalnictwa, zajęcie się (...) priorytetami, czyli onkologią i kardiologią. Będziemy chcieli, żeby krajowa sieć onkologiczna, która cały czas ma status pilotażu, stała się takim rozwiązaniem standardowym – poinformował Niedzielski.

Wyjaśnił, że chodzi o upowszechnienie wzorca, który funkcjonuje w sieci onkologicznej i polega na współpracy silnych ośrodków referencyjnych i współpracujących z nią podmiotów tak, by leczenie pacjenta było lepiej koordynowane.

REKLAMA

Szef resortu zdrowia pytany był też, kiedy plan miałby wejść w życie. - Tutaj, tak jak powiedziałem, jesteśmy na etapie pracy. Mam nadzieję, że główne założenia tego "recovery plan", takie konkretne, pokażę pod koniec września – odpowiedział. 

bartos

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej