X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Emerytury byłych funkcjonariuszy służb PRL. Sąd Najwyższy zajmie się tzw. ustawą dezubekizacyjną

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 06:00
Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych zajmie się dziś (o 10:00) tzw. ustawą dezubekizacyjną. Chodzi o zasady obniżania emerytur byłych funkcjonariuszy służb PRL. W lutym sędziowie Sądu Najwyższego uznali sprawę za skomplikowaną na tyle, że przekazali ją do rozpatrzenia powiększonemu, siedmioosobowemu składowi sędziowskiemu. Przewodniczącym 7-osobowego składu sędziowskiego będzie Józef Iwulski, były żołnierz Wojskowej Służby Wewnętrznej, który w stanie wojennym uczestniczył w składach sędziowskich, które skazywały działaczy opozycji demokratycznej.
Sąd Najwyższy
Sąd NajwyższyFoto: shutterstock.com/BOKEH STOCK

Jak powiedział Polskiemu Radiu rzecznik Sądu Najwyższego sędzia Aleksander Stępkowski, SN zajmuje się sprawą na wniosek Sądu Apelacyjnego w Białymstoku, który wyraził wątpliwości co do kryterium "pełnienia służby na rzecz totalitarnego państwa".

Posłuchaj
00:21 10631484_2.mp3 Sąd Najwyższy zajmie się tzw. ustawą dezubekizacyjną - 1 (IAR)

Zapytał, czy zostaje ono spełnione "w przypadku formalnej przynależności do służb", czy też powinno być ono oceniane "na podstawie indywidualnych czynów i ich weryfikacji pod kątem naruszenia podstawowych praw i wolności człowieka służących reżimowi komunistycznemu".

iwulski pap 1200.jpg
Sędzia Iwulski będzie orzekał ws. dezubekizacji w SN. To on skazywał opozycjonistów w PRL

"Możemy mieć do czynienia z bardzo różnymi reakcjami"

Jak dodał sędzia Aleksander Stępkowski, decyzja Sądu Najwyższego może spowodować szereg konsekwencji dla decyzji sądów, które zajmują się podobnymi sprawami. Jak określił, "może zaistnieć nowa sytuacja i możemy mieć do czynienia z bardzo różnymi reakcjami".

Posłuchaj
00:23 10631484_1.mp3 Sąd Najwyższy zajmie się tzw. ustawą dezubekizacyjną - 2 (IAR)

Przypomniał, że wiele analogicznych spraw jest obecnie zawieszonych w oczekiwaniu na decyzję Trybunału Konstytucyjnego, dlatego orzeczenie Sądu Najwyższego może być impulsem do podejmowania decyzji przez sądy zajmujące się tego typu sprawami. "Sądy będą decydowały czy dalej czekają na decyzję TK, czy na podstawie tych rozstrzygnięć będą procedowały, jeśli chodzi o sposób wykładni tych przepisów ustawy".

Czytaj także:

Do tej pory Sąd Najwyższy czekał na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który również zajmuje się ustawą dezubekizacyjną, badając zgodność jej przepisów z konstytucją. Wciąż jednak nie wydał wyroku. Ostatnia rozprawa, zaplanowana na 11 września, została przesunięta na 6 października.

ks

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sprawa "polskiego Fritzla". Uchylono immunitet prokuratorowi w stanie spoczynku

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 16:29
Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego prawomocnie uchyliła immunitet prokuratorowi w stanie spoczynku Bartłomiejowi K. Zarzuca się mu niedopełnienie obowiązków w śledztwie dotyczącym Mariusza Sz. (nazywanego przed media "polskim Frtizlem"), który więził w piwnicy oraz gwałcił małżonkę, a także molestował seksualnie córkę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Hańbiący wyrok, prokuratura przystąpi do postępowania". Ziobro o sprawie Nitek-Płażyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 23:50
- To hańbiący wyrok dla polskiego wymiaru sprawiedliwości. Wydałem polecenie Prokuraturze Krajowej, by przystąpiła w Sądzie Najwyższym do sprawy, oczywiście po stronie pani Nitek-Płażyńskiej - powiedział w Polsat News Zbigniew Ziobro, który odniósł się do wyroku Sądu Apelacyjnego ws. przeprosin Nitek-Płażyńskiej dla Hansa G.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie chodzi o pieniądze, ale o zasady". Nitek-Płażyńska podziękowała Owsiakowi za wsparcie

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 23:11
Natalia Nitek-Płażyńska nazwała "napawającą otuchą" sytuację, w której wyrok skazujący ją za nagrywanie obrażającego Polaków Hansa G., bulwersuje osoby o bardzo różnych poglądach. Podziękowała Jerzemu Owsiakowi za wyrażone wsparcie, podkreślając równocześnie, że w sprawie "nie chodzi o pieniądze, ale o zasady".
rozwiń zwiń