"Bez 17 września nie byłoby Katynia". Prof. Kucharczyk o sowieckiej agresji w 1939 roku
- Jeżeli wspominamy Katyń i inne miejsca kaźni Polaków na nieludzkiej ziemi, to datą zero jest 17 września 1939 roku. Bez tej agresji nie byłoby tych strasznych chwil i dramatów - przypomniał w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk z Polskiej Akademii Nauk.
2020-09-17, 11:21
81 lat temu, 17 września 1939 roku, doszło do napaści sowieckiej na Polskę. Na wschodnie tereny naszego kraju wdarły się oddziały Armii Czerwonej. Tym samym zrealizowano postanowienia tajnego protokołu paktu Ribbentrop-Mołotow, w którym Niemcy i ZSRR podzielili między siebie strefy wpływów.
Powiązany Artykuł
81. rocznica napaści sowieckiej na Polskę. Historyk: nasz głos w tej sprawie nie jest słyszalny na Zachodzie
- Jeżeli wspominamy Katyń i inne miejsca kaźni Polaków na nieludzkiej ziemi, jeżeli wspominamy transporty w nieludzkich warunkach na Syberię (...), to datą zero jest 17 września 1939 roku. Bez tej agresji nie byłoby tych strasznych chwil i dramatów - mówił Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Kucharczyk.
Posłuchaj
Ambicjonalne podejście
Powiązany Artykuł
Mateusz Morawiecki na Litwie. Spotkania z prezydentem i premierem
Historyk podkreślił także, że pakt Ribbentrop-Mołotow miał swoje podłoże w wydarzeniach 1918 i 1920 roku. Nieprzychylne wobec Polski nastroje panowały zarówno w sowieckiej Rosji, jak i w Niemczech i były związane z klęskami, jakie te państwa poniosły. - Musimy pamiętać, że zjawisko antypolonizmu w Republice Weimarskiej - demokratycznych, republikańskich Niemczech przed Hitlerem - było powszechne. To nie był jakiś margines. Podobnie jak antysemityzm - przypomniał.
REKLAMA
- Historyk: Stalin utorował Niemcom najkorzystniejsze możliwości wywołania II wojny światowej
- Tak Polacy bronili się przed Armią Czerwoną we wrześniu 1939
- Antypolonizm był w Moskwie i Berlinie bardzo zakorzeniony. Polska jawiła się jako główna przeszkoda, jako ten "pokraczny bękart traktatu wersalskiego" - jak mówił Mołotow, ale ta retoryka odzwierciedlała także propagandę niemiecką przeciw Polsce - tłumaczył gość audycji.
- Stalin bardzo osobiście podszedł do agresji na Polskę w 1939. Potraktował to jako okazję do rewanżu. Mocno przeżył klęskę bolszewików w 1920 roku - dodał prof. Kucharczyk.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
***
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Michał Rachoń
Gość: prof. Grzegorz Kucharczyk (PAN)
Data emisji: 17.09.2020
REKLAMA
Godzina emisji: 10.08
Polskie Radio 24/IAR/st
REKLAMA