more_horiz
Wiadomości

"Podkreśla znaczenie sztuki ludowej dla narodowej kultury". Piotr Gliński o Nagrodzie im. Oskara Kolberga

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 15:24
Wieloletnie istnienie Nagrody im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej" podkreśla znaczenie sztuki ludowej dla narodowej kultury - powiedział na 45. Gali Nagrody minister kultury Piotr Gliński. Ocenił, że tegoroczni laureaci kultywują i chronią autentyczne wartości kultury regionalnej.
Piotr Gliński
Piotr GlińskiFoto: PAP/Rafał Guz

Posłuchaj
00:17 10636865_1.mp3 Piotr Gliński powiedział, że tegoroczni laureaci Nagrody imienia Oskara Kolberga kultywują i chronią autentyczne wartości kultury regionalnej (IAR)

 

Gala Nagrody trwa w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie. W trakcie uroczystości wręczane są nagrody dla twórców sztuki ludowej.

- Tegoroczni laureaci Nagrody im. Oskara Kolberga kultywują i chronią autentyczne wartości kultury regionalnej. Wyróżnieni za działalność twórczą, badawczą, dokumentacyjną i popularyzatorską przyczyniają się do zachowania podstawowego kanonu sztuki ludowej, który w czasach dominującej kultury masowej musi być konsekwentnie chroniony i umacniany - powiedział na gali minister kultury.

pap_gliński 1200.jpg
"Wielka satysfakcja z dalszej współpracy". MKiDN przedłużyło wsparcie dla pięciu instytucji kultury

Wskazał, że "wykorzystują dziedzictwo kulturowe do kreowania współczesnych form wypowiedzi artystycznych oraz do budowania relacji między przeszłością a teraźniejszością". - Wzbogacają również dorobek artystyczny narodu niepowtarzalnymi dziełami, wysoko cenionymi zarówno w kraju, jak i poza jego granicami - dodał.

"Dodatkowa motywacja do tworzenia nowych dzieł"

Minister kultury ocenił, że Gala Nagrody im. Oskara Kolberga jest też "okazją do wspomnienia laureatów wszystkich czterdziestu pięciu edycji, prawie tysiąca osób i instytucji".

- Niestety, wielu z nich nie ma już wśród nas, ale pozostały ich dzieła, przekazane umiejętności oraz pokolenia następców i kontynuatorów. Dla części z artystów, nagroda ta stała się dodatkową motywacją do tworzenia nowych dzieł pokazujących, jak żywa i ciekawa jest twórczość ludowa - dodał.

Czytaj również:

Wskazał, że "wieloletnie istnienie nagrody podkreśla znaczenie sztuki ludowej dla narodowej kultury". - Wskazuje na istotne elementy kultury tradycyjnej, które pomimo zmieniających się kontekstów jej funkcjonowania pozostają nadal inspiracją dla współczesnych twórców, działających na bardzo różnych przecież polach aktywności twórczej" - zaznaczył.

Propozycja dwóch dodatkowych kategorii

Gliński powiedział, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego "pełni rolę mecenasa kultury ludowej oraz określa i realizuje strategiczne programy na rzecz ochrony ludowych dóbr kultury i ich popularyzacji".

Minister kultury zaproponował także, żeby do dotychczasowych kategorii nagrody dodać dwie dodatkowe - "mistrza tradycji" oraz poświęconą młodym twórcom.

- Zarówno "mistrz tradycji" to jest kwestia transmisji międzypokoleniowej, jak i docenienie specjalnie młodych twórców kultury ludowej, może byłoby czymś interesującym i inspirującym" - powiedział, deklarując wsparcie dla tej nagrody.

kad

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem