X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Tytan o nadludzkiej sile". Odsłonięto rzeźbę Jana Pawła II autorstwa Jerzego Kaliny

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 00:10
Na dziedzińcu Muzeum Narodowego w Warszawie otwarto instalację "Zatrute źródło" Jerzego Kaliny. Figura papieża ciskającego głaz w czerwoną wodę powstała na okoliczność 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele świata kultury, duchowieństwa i dyplomacji.
Rzeźba Zatrute źródło autorstwa Jerzego Kaliny
Rzeźba "Zatrute źródło" autorstwa Jerzego KalinyFoto: PAP/Radek Pietruszka
ogrod rozany EN 1200 .jpg
USA: wizyta Jana Pawła II w Waszyngtonie upamiętniona w Ogrodzie Różanym

"Jedną z form upamiętnienia 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II jest instalacja autorstwa artysty Jerzego Kaliny, pierwsza w jego dorobku poświęcona papieżowi" - zaznaczył w liście do uczestników wernisażu wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Czytaj także:

"Będziemy mogli ją oglądać w jednym z najważniejszych muzeów w Polsce - w Muzeum Narodowym w Warszawie, które prezentując zabytki odległych wieków wpływające na kształt Polski i Europy, nie uchyla się też przed podejmowaniem przez artystów społecznym i krytycznym komentarzem do bieżących istotnych wydarzeń, stając się przez to miejscem dyskusji i stawiania pytań o role sztuki, tradycji w pamięci" - napisał Piotr Gliński.

Posłuchaj
00:32 10647447_2.mp3 Na dziedzińcu MNW otwarto instalację "Zatrute źródło" Jerzego Kaliny (IAR)

Jerzy Kalina powiedział, że instalacja "Zatrute źródło" jest odpowiedzią na rzeźbę Maurizia Cattelana z 1999 r. przedstawiającą papieża przygniecionego meteorytem. - Miałem sobie za złe, że na tę instalację czekałem tak długo. Ta realizacja Cattelana była takim wiecznie niegojącym się naprawdę wrzodem - mówił artysta.

Pomnik JPII Jan Paweł II węgry budapeszt FB-1200.jpg
W Budapeszcie odsłonięto pomnik św. Jana Pawła II

📷 Fotorelacja z odsłonięcia instalacji site-specific Jerzego Kaliny „Zatrute źródło"

Opublikowany przez Muzeum Narodowe w Warszawie Czwartek, 24 września 2020

"Bez estetyzacji odtwarza postać Ojca Świętego"

W ujęciu Jerzego Kaliny Jan Paweł II nie jest bezsilnym, starym człowiekiem przygniecionym meteorytem, lecz tytanem o nadludzkiej sile. Rzeźba naturalnej wielkości, ustawiona bez postumentu i bez gabloty, realistycznie, bez estetyzacji odtwarza postać Ojca Świętego. Tytuł, postać świętego trzymającego głaz oraz czerwona woda w niecce fontanny nawiązują do polskich mitów i symboli.

Pełniący obowiązki dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie Łukasz Gaweł zachęcał, by instalację oglądać razem z dwiema niedawno otwartymi wystawami: "Fotorelacje. Wojna 1920" o wojnie polsko-bolszewickiej oraz "Polska. Siła obrazu", która mówi o sile symbolicznej malarstwa polskiego.

- Chciałbym, żeby Muzeum Narodowe było takim miejscem, w którym faktycznie toczymy rozmowę, ale merytoryczną rozmowę, na temat narodowych mitów, narodowych symboli i tego, co nas konstytuuje - tego, co nas tworzy - podkreślił Łukasz Gaweł. Instalacja ma charakter czasowy, będzie prezentowana do 8 listopada 2020 r.

Liczne osiągnięcia

Jerzy Kalina to artysta wszechstronny: malarz, scenograf, twórca witraży, filmów animowanych i dokumentalnych, twórca instalacji oraz performer. Artysta stworzył projekt grobowca ks. Jerzego Popiełuszki, jest także głównym projektantem trzech ołtarzy papieskich w Warszawie. Zaprojektował kaplice w Belwederze i w Pałacu Prezydenckim oraz Pomnik Smoleński na Placu marszałka Józefa Piłsudskiego. Swoje prace prezentował w wielu krajach świata.

W 2015 r. prestiżowy magazyn "Arch20" uznał jego pracę "Przejście" za jeden z najbardziej kreatywnych pomników na świecie. Jerzy Kalina jest laureatem wielu prestiżowych nagród, w tym m.in. Nagrody "Totus Tuus", Nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Złotego Medalu Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, Nagrody im. Brata Alberta czy Nagrody "Solidarności". Jerzy Kalina otrzymał też Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości za zasługi w budowaniu wspólnoty obywatelskiej Polaków i poczucia tożsamości narodowej poprzez kulturę i sztukę.

pb

Czytaj także

"Karol Wojtyła. Narodziny". Wystawa o św. Janie Pawle II po raz pierwszy na Google Arts&Culture

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 18:13
Wystawa biograficzna "Karol Wojtyła. Narodziny", którą przygotowało Centrum Myśli Jana Pawła II  dostępna jest również online na platformie Google Arts&Culture w polskiej i angielskiej wersji językowej. - Cieszy nas, że ta wirtualna wystawa jest swego rodzaju kontynuacją pielgrzymek św. Jana Pawła II, które zbliżały ludzi i stawały się inspiracją do dialogu i zmian historycznych - powiedział Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceszef MSZ.
rozwiń zwiń