"Tytan o nadludzkiej sile". Odsłonięto rzeźbę Jana Pawła II autorstwa Jerzego Kaliny

Na dziedzińcu Muzeum Narodowego w Warszawie otwarto instalację "Zatrute źródło" Jerzego Kaliny. Figura papieża ciskającego głaz w czerwoną wodę powstała na okoliczność 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele świata kultury, duchowieństwa i dyplomacji.

2020-09-25, 00:10

"Tytan o nadludzkiej sile". Odsłonięto rzeźbę Jana Pawła II autorstwa Jerzego Kaliny
Rzeźba "Zatrute źródło" autorstwa Jerzego Kaliny. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Powiązany Artykuł

ogrod rozany EN 1200 .jpg
USA: wizyta Jana Pawła II w Waszyngtonie upamiętniona w Ogrodzie Różanym

"Jedną z form upamiętnienia 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II jest instalacja autorstwa artysty Jerzego Kaliny, pierwsza w jego dorobku poświęcona papieżowi" - zaznaczył w liście do uczestników wernisażu wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Czytaj także:

"Będziemy mogli ją oglądać w jednym z najważniejszych muzeów w Polsce - w Muzeum Narodowym w Warszawie, które prezentując zabytki odległych wieków wpływające na kształt Polski i Europy, nie uchyla się też przed podejmowaniem przez artystów społecznym i krytycznym komentarzem do bieżących istotnych wydarzeń, stając się przez to miejscem dyskusji i stawiania pytań o role sztuki, tradycji w pamięci" - napisał Piotr Gliński.

Posłuchaj

Na dziedzińcu MNW otwarto instalację "Zatrute źródło" Jerzego Kaliny (IAR) 0:32
+
Dodaj do playlisty

Jerzy Kalina powiedział, że instalacja "Zatrute źródło" jest odpowiedzią na rzeźbę Maurizia Cattelana z 1999 r. przedstawiającą papieża przygniecionego meteorytem. - Miałem sobie za złe, że na tę instalację czekałem tak długo. Ta realizacja Cattelana była takim wiecznie niegojącym się naprawdę wrzodem - mówił artysta.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

Pomnik JPII Jan Paweł II węgry budapeszt FB-1200.jpg
W Budapeszcie odsłonięto pomnik św. Jana Pawła II
"

📷 Fotorelacja z odsłonięcia instalacji site-specific Jerzego Kaliny „Zatrute źródło"

Opublikowany przez Muzeum Narodowe w Warszawie Czwartek, 24 września 2020

"Bez estetyzacji odtwarza postać Ojca Świętego"

W ujęciu Jerzego Kaliny Jan Paweł II nie jest bezsilnym, starym człowiekiem przygniecionym meteorytem, lecz tytanem o nadludzkiej sile. Rzeźba naturalnej wielkości, ustawiona bez postumentu i bez gabloty, realistycznie, bez estetyzacji odtwarza postać Ojca Świętego. Tytuł, postać świętego trzymającego głaz oraz czerwona woda w niecce fontanny nawiązują do polskich mitów i symboli.

Pełniący obowiązki dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie Łukasz Gaweł zachęcał, by instalację oglądać razem z dwiema niedawno otwartymi wystawami: "Fotorelacje. Wojna 1920" o wojnie polsko-bolszewickiej oraz "Polska. Siła obrazu", która mówi o sile symbolicznej malarstwa polskiego.

- Chciałbym, żeby Muzeum Narodowe było takim miejscem, w którym faktycznie toczymy rozmowę, ale merytoryczną rozmowę, na temat narodowych mitów, narodowych symboli i tego, co nas konstytuuje - tego, co nas tworzy - podkreślił Łukasz Gaweł. Instalacja ma charakter czasowy, będzie prezentowana do 8 listopada 2020 r.

Liczne osiągnięcia

Jerzy Kalina to artysta wszechstronny: malarz, scenograf, twórca witraży, filmów animowanych i dokumentalnych, twórca instalacji oraz performer. Artysta stworzył projekt grobowca ks. Jerzego Popiełuszki, jest także głównym projektantem trzech ołtarzy papieskich w Warszawie. Zaprojektował kaplice w Belwederze i w Pałacu Prezydenckim oraz Pomnik Smoleński na Placu marszałka Józefa Piłsudskiego. Swoje prace prezentował w wielu krajach świata.

REKLAMA

W 2015 r. prestiżowy magazyn "Arch20" uznał jego pracę "Przejście" za jeden z najbardziej kreatywnych pomników na świecie. Jerzy Kalina jest laureatem wielu prestiżowych nagród, w tym m.in. Nagrody "Totus Tuus", Nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Złotego Medalu Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, Nagrody im. Brata Alberta czy Nagrody "Solidarności". Jerzy Kalina otrzymał też Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości za zasługi w budowaniu wspólnoty obywatelskiej Polaków i poczucia tożsamości narodowej poprzez kulturę i sztukę.

pb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej