Ludzkie losy na tle Bitwy Warszawskiej. Premierowe słuchowisko w Polskim Radiu
Program 1 Polskiego Radia zaprezentuje dziś nowe słuchowisko "Cud nad Wisłą. Bitwa Warszawska 1920” autorstwa Agnieszki Sławińskiej, w reżyserii Dobrosławy Bałazy. Scenariusz słuchowiska otrzymał drugą nagrodę w konkursie radiowej Jedynki i Teatru Polskiego Radia ogłoszonym z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej.
2020-09-26, 04:22
Powiązany Artykuł
![Bitwa Warszawska 1200.JPG](http://static.prsa.pl/images/ef1f0ac2-5b18-41a2-9dc3-7c3a23eddea7.jpg)
Bitwa warszawska 1920 roku - inspiracja artystów
Opowieść o ludzkiej przemianie
Jak mówi Informacyjnej Agencji Radiowej dyrektor radiowej sceny Janusz Kukuła, Agnieszka Sławińska jest "znakomitą nauczycielką historii, co ten utwór potwierdza".
Posłuchaj
Jak dodaje główny reżyser Teatru Polskiego Radia, "Cud nad Wisłą. Bitwa Warszawska 1920” to opowieść o tym, jak historia zmienia ludzi.
REKLAMA
Posłuchaj
Premiera słuchowiska na antenie Programu 1 Polskiego Radia o godz. 21. Można będzie go wysłuchać także w internecie, oraz w aplikacji Polskiego Radia na smartfony.
Spektakle laureatów konkursu Polskiego Radia
Konkurs rozpisany przez radiowy teatr i Program Pierwszy Polskiego Radia wygrał pisarz i dramaturg Jarosław Jakubowski za scenariusz słuchowiska "Ryngraf". Utwór ten słuchacze radiowej Jedynki mogli usłyszeć 15 sierpnia w stulecie Bitwy Warszawskiej. Trzecią nagrodę otrzymał Michał Andruk. Słuchowisko to zostanie zaprezentowane w Programie Pierwszym Polskiego Radia 18 października.
Konkurs został zorganizowany w związku z obchodzoną w tym roku 100. rocznicą Bitwy Warszawskiej. Poprzez słuchowiska Polskie Radio chce dotrzeć także do młodych słuchaczy, przybliżyć im wydarzenie, które - według wielu historyków - jest jednym z najważniejszych w XX wieku, które zmieniło los Europy i świata.
REKLAMA
Czytaj także:
- "Niepokonani 1920". Premierowe słuchowisko. POSŁUCHAJ
- "Dzieci bliżej historii": "Bitwa tysiąca i jednego cudu" Jakuba Domoradzkiego
W dniach 13-15 sierpnia 1920 roku na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Określana mianem "cudu nad Wisłą" zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed bolszewizmem.
mbl
REKLAMA