Jarosław Kaczyński wicepremierem. "Będzie na pewno bardzo dużym wzmocnieniem naszego rządu"

Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, został wskazany przez Mateusza Morawieckiego na wicepremiera. Polityk pokieruje Komitetem ds. Bezpieczeństwa Państwa. Jak przebiegała jego dotychczasowa kariera polityczna?

2020-09-30, 16:50

Jarosław Kaczyński wicepremierem. "Będzie na pewno bardzo dużym wzmocnieniem naszego rządu"
Premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński. Foto: Twitter/Prawo i Sprawiedliwość

 - Chciałbym być emerytowanym zbawcą narodu - tak Jarosław Kaczyński odpowiedział na pytanie zadane mu w 1994 roku, jakie są jego polityczne ambicje. Dwadzieścia jeden lat później polityk stoi na czele partii, która uzyskuje samodzielną większość w Sejmie. Ten sukces powtarza w 2019 roku. 

Powiązany Artykuł

mid-20930334.jpg
Rekonstrukcja rządu Mateusza Morawieckiego. Znamy nowy skład Rady Ministrów

Teraz prezes PiS został wskazany przez Mateusza Morawieckiego na wiceprezesa Rady Ministrów. Ma on nadzorować Komitet ds. Bezpieczeństwa Państwa. Potwierdziły się tym samym wcześniejsze sugestie polityków PiS, którzy mówili, że "taka decyzja pozytywnie wpłynie na prace rządu". 

Praca na Uniwersytecie Warszawskim

Prezes PiS początkowo uczęszczał do liceum im. Joachima Lelewela, ale ukończył szkołę im. Mikołaja Kopernika. Studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim. W roku 1968 brał udział w studenckich wiecach podczas wydarzeń marcowych.

W roku 1976 obronił pracę doktorską. Nie rozpoczął aplikacji prokuratorskiej, na którą dostał się w roku 1971. Został zatrudniony jako pracownik naukowy w Instytucie Polityki Naukowej i Szkolnictwa Wyższego.

REKLAMA

Czytaj również:

Do roku 1981 pracował jako adiunkt na Uniwersytecie Warszawskim. Był również zatrudniony w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie.

Współpraca z KOR

Po roku 1976 rozpoczął współpracę z Komitetem Obrony Robotników. Był członkiem redakcji niezależnego miesięcznika "Głos" kierowanego przez Antoniego Macierewicza. We wrześniu 1980 roku rozpoczął działalność w "Solidarności", gdzie kierował sekcją prawną Ośrodka Badań Społecznych przy Regionie Mazowsze.

W czasie stanu wojennego zajmował się kolportażem wydawnictw podziemnych. Był jednym z założycieli Komitetu Helsińskiego w Polsce. W trakcie strajków 1988 doradzał strajkującym w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu w zespole ds. reform politycznych.

REKLAMA

W późniejszym okresie był członkiem NSZZ "Solidarność" w zespole ds. negocjacji ze Stronnictwem Demokratycznym i Zjednoczonym Stronnictwem Ludowym w sprawie powołania koalicyjnego rządu. Pod koniec lat osiemdziesiątych Jarosław Kaczyński był redaktorem naczelnym "Tygodnika Solidarność".

Kadencja w Senacie i Sejmie

Przez rok sprawował  funkcję ministra stanu, szefa Kancelarii Prezydenta Lecha Wałęsy. Ze stanowiska zrezygnował po konflikcie środowisk Porozumienia Centrum z prezydentem.

Powiązany Artykuł

lichocka 1200.jpg
Joanna Lichocka: współczuję wyborcom PO, bo byli oszukiwani bezczelnie i z wielkim tupetem

Zasiadał w Senacie pierwszej kadencji, kandydując z rekomendacji Komitetu Obywatelskiego "Solidarność". Następnie w wyborach parlamentarnych uzyskał mandat na posła w Sejmie I kadencji.

Do Sejmu wrócił w roku 1997, jako kandydat Ruchu Odbudowy Polski, ugrupowania należącego do Akcji Wyborczej Solidarność. Wtedy odszedł z ROP, następnie zrezygnował z funkcji szefa Porozumienia Centrum, a w 1998 odszedł z partii. Rok później do niej powrócił.

REKLAMA

Utworzenie PiS i premierostwo 

Od 2001 roku współtworzył ze swoim bratem Lechem Kaczyńskim partię Prawo i Sprawiedliwość. Ugrupowanie to w wyborach parlamentarnych w 2001 roku zdobyło 9,5 proc. głosów.

W 2003 roku z powodu uzyskania urzędu prezydenta m.st. Warszawy przez brata Lecha Kaczyńskiego, przejął po nim stanowisko prezesa PiS. Dwa lata później w wyborach parlamentarnych ugrupowanie to wygrało wybory parlamentarne.


Po dymisji Kazimierza Marcinkiewicza z funkcji Prezesa Rady Ministrów, stanowisko to objął Jarosław Kaczyński. Powołał gabinet w ramach koalicji PiS-Samoobrona-LRP. Liczne afery oraz nieporozumienia w koalicji sprawiły, że potrzebne było przedterminowe rozpisanie wyborów.

Wybory w roku 2007 wygrała Platforma Obywatelska na czele z Donaldem Tuskiem, który został nowym premierem. Po katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku Jarosław wystartował w wyborach prezydenckich, zajmując drugie miejsce. Ponownie uzyskał mandat w wyborach parlamentarnych w roku 2011, kandydując w okręgu stołecznym. 29 czerwca 2013 został wybrany ponownie na stanowisko prezesa partii.

REKLAMA

Zwycięskie wybory

11 listopada 2014 zarekomendował partii decyzję, aby kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w wyborach prezydenckich w 2015 został Andrzej Duda, który zwyciężył w drugiej turze tych wyborów.

W wyborach parlamentarnych jego ugrupowanie uzyskało bezwzględną liczbę mandatów w Sejmie. Kierowane przez niego ugrupowanie utworzyło rząd z Polską Razem i Solidarną Polską, na czele którego stanęła Beata Szydło.

W wyborach parlamentarnych w 2019 roku jego partia ponownie wygrała wybory. 

kad

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej