"Jedna z najbardziej chlubnych kart w polskiej historii". Premier o Polakach ratujących Żydów w czasie okupacji

"Pomoc niesiona w czasie okupacji niemieckiej Żydom to jedna z najbardziej chlubnych kart w polskiej historii" - napisał premier Mateusz Morawiecki w liście odczytanym podczas otwarcia wystawy "Zawołani po imieniu".

2020-10-02, 13:42

"Jedna z najbardziej chlubnych kart w polskiej historii". Premier o Polakach ratujących Żydów w czasie okupacji

Ekspozycja przedstawia sylwetki bohaterów, którzy za pomoc Żydom zginęli z ręki niemieckiego oprawcy.

Powiązany Artykuł

EN_pilecki1200.jpg
Instytut Pileckiego uhonoruje kolejnych Polaków zamordowanych za pomoc Żydom

Wystawa została zorganizowana przez Instytut Pileckiego. Przedstawiona w warszawskim Domu Bez Kantów ekspozycja, w pomieszczeniach będących nową przestrzenią wystawienniczą Instytutu, jest pierwszą wystawą opowiadającą historie "Zawołanych po imieniu", czyli Polaków zamordowanych w czasie II wojny światowej za pomoc udzielaną Żydom.


W liście odczytanym podczas uroczystości szef rządu podkreślił, że pomoc niesiona w czasie okupacji niemieckiej Żydom to "jedna z najbardziej chlubnych kart w polskiej historii", którą "zapisały heroiczne czyny rodziny Ulmów, Kowalskich, Baranków, ofiarność Jana i Antoniny Żabińskich, wreszcie misja rotmistrza Witolda Pileckiego i Jana Karskiego".

"Świadectwo człowieczeństwa"

"Gdy przywołujemy te rozpoznawalne na całym świecie nazwiska, pamiętamy, że wśród uhonorowanych medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata największą, ponad 7 tys. grupę stanowią Polacy, ale mamy także pewność, że nie znamy wszystkich bezimiennych bohaterów, którzy w czasach niemieckiego terroru dali świadectwo swego człowieczeństwa - zwrócił uwagę Mateusz Morawiecki.

REKLAMA

Czytaj także:

Premier dodał, że celem podsumowywanego w piątek przedsięwzięcia "było dotarcie do historii tych szlachetnych ludzi". "W czternastu miejscach w Polsce od marca uhonorowali państwo 36 bohaterów, którzy za pomoc Żydom zginęli z ręki niemieckiego oprawcy. Czasem z całą rodziną, czasem pozostawiając żonę i osierocone dzieci. Inaugurowana dziś wystawa prezentuje ich sylwetki, losy ich rodzin i kolejnych pokoleń" - przypomniał.

Zwracając się do potomków rodzin zamordowanych, premier wyraził wdzięczność i szacunek wobec tych, dzięki którym "z dumą możemy myśleć o postawie Polaków wobec Zagłady".

itom

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej