more_horiz
Wiadomości

"Przyjdziemy po was!". Emocjonalny wpis posłanki partii Razem ws. aborcji

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2020 04:40
"Jeśli sprowadzicie nas do roli inkubatorów, jeśli będziecie nas wsadzać do więzień za nasze decyzje, to przyjdziemy po was!" - napisała na Twitterze Anna Górska, posłanka partii Razem, odnosząc się do wniosku grupy posłów dot. konstytucyjności tzw. aborcji eugenicznej.
Anna Górska stanowczo sprzeciwia się pomysłowi ograniczenia tzw. aborcji eugenicznej
Anna Górska stanowczo sprzeciwia się pomysłowi ograniczenia tzw. aborcji eugenicznejFoto: East News/Jan Bielecki
1200_Razem_EN.jpg
Protest przeciwko aborcji pod kliniką ginekologiczną. Zatrzymano działaczkę Partii Razem

22 października Trybunał Konstytucyjny zajmie się sprawą wniosku grupy posłów, dotyczącym konstytucyjności tzw. aborcji eugenicznej. Wniosek ten został złożony do TK w 2019 r.

Czytaj także:

Sprawa znalazła się w Trybunale Konstytucyjnym po wniosku grupy posłów reprezentowanych przez Bartłomieja Wróblewskiego i Piotra Uścińskiego z PiS. Wniosek dotyczy tzw. aborcji eugenicznej, tj. w przypadku podejrzenia choroby dziecka lub jego upośledzenia.

#WyrokNaKobiety

- Dzisiaj startujemy z akcją informacyjną pod hasztagiem #WyrokNaKobiety. Hasztag dotyczy spodziewanego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który zbiera się 22 października w sprawie zaostrzenia przepisów dotyczących przerywania ciąży - oświadczyła rzecznik Lewicy Anna Maria Żukowska na konferencji prasowej.

lgbt protest pap 1200.jpg
Aktywiści LGBT zebrali 400 tys. zł. Przeznaczą je na finansowanie organizacji aborcyjnych

Do sprawy postanowiła odnieść się Anna Górska, członek Zarządu Krajowego Razem. "Jeśli sprowadzicie nas do roli inkubatorów, jeśli będziecie nas wsadzać do więzień za nasze decyzje, to PRZYJDZIEMY PO WAS!" - przekonuje w emocjonującym wpisie.

***

Obowiązująca od 1993 r. ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwala na dokonanie aborcji, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

W dwóch pierwszych przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki. W wypadku czynu zabronionego - jeśli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni.

PAP/twitter.com
pb

Zobacz także

Zobacz także