Rekonstrukcja rządu. Prezydent dokona dziś zmian w składzie Rady Ministrów
O godz. 15.00 prezydent Andrzej Duda dokona, na wniosek szefa rządu Mateusza Morawieckiego, zmian w składzie Rady Ministrów. Liczba ministerstw zmniejszy się z 20 do 14. Premier zapowiedział, że rekonstrukcja rządu zwiększy efektywność jego pracy.
2020-10-05, 04:49
Premier mówił wcześniej, że zmiany mają przede wszystkim charakter strukturalny, a nie personalny.
Powiązany Artykuł
Marek Zagórski nadal będzie odpowiadał za cyfryzację. Jest decyzja premiera
Likwidacja resortów
Część resortów zostanie zlikwidowana, a zakres ich kompetencji będzie podzielony na nowe lub istniejące resorty. W nowym rządzie będzie czterech wicepremierów: prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, Jacek Sasin, Jarosław Gowin i Piotr Gliński. Liderowi Porozumienia, który wraca do rządu, będzie podlegać ministerstwo rozwoju, pracy i technologii. Grzegorz Puda będzie szefem resortu rolnictwa i leśnictwa. Minister Przemysław Czarnek będzie odpowiadał za połączone ministerstwa edukacji narodowej oraz nauki i szkolnictwa wyższego.
Posłuchaj
REKLAMA
12 ministrów z PiS
Prawu i Sprawiedliwości przypadnie 12 resortów, Solidarnej Polsce i Porozumieniu - po jednym. Na mocy umowy koalicyjnej, Porozumienie i Solidarna Polska będą miały po jednym ministrze w Kancelarii Premiera. Partia Zbigniewa Ziobry wskazała Michała Wójcika. Z ramienia Porozumienia będzie to Michał Cieślak.
Powstaną dwa nowe urzędy centralne: Rządowe Centrum Sportu i Główny Urząd Morski.
Premier: rekonstrukcja zmniejszy biurokrację
Jak powiedział premier Mateusz Morawiecki, rekonstrukcja rządu sprawi, że zwiększy się efektywność, zmniejszy biurokracja, przyspieszone zostaną procesy administracyjne.
REKLAMA
Te zmiany mają też doprowadzić do szybszego wyjścia gospodarki z kryzysu wywołanego przez pandemię.
ms
REKLAMA