more_horiz
Wiadomości

Gala finałowa konkursu Lodołamacze 2020 za nami. Laureaci odebrali nagrody

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 21:43
Uhonorowanie i docenienie pracodawców oraz instytucji i organizacji, które wyróżnia wrażliwość społeczna na potrzeby innych to główna idea konkursu Lodołamacze. Na Zamku Królewskim w Warszawie na gali finałowej konkursu zwycięzcy odebrali dyplomy i statuetki.
Gala finałowowa 15. edycji konkursu Lodołamacze 2020
Gala finałowowa 15. edycji konkursu "Lodołamacze 2020"Foto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Jak zaznaczył prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych Jan Zając, "nagrodzeni przełamują stereotypy i uprzedzenia związane z zatrudnianiem osób z niepełnosprawnościami". - Są otwarci na potrzeby osób niepełnosprawnych i dają im szansę na pracę i rozwój - dodał prezes.

lodołamacze 1200 pap.jpg
Premier: nagroda Lodołamaczy wyznacza nowy styl pracy, uwzględniający wrażliwość społeczną

W gali uczestniczyła małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda, która obejmuje konkurs honorowym patronatem. Pierwsza dama mówiła podczas uroczystości, że ten jubileuszowy, organizowany już po raz piętnasty konkurs stał się "jedną z ważniejszych inicjatyw promujących integrację społeczną".

- Przez prowadzenie takiej polityki społecznej pozwalają państwo, by osoby niepełnosprawne szły śladem znanego astrofizyka Stephena Havkinga, który powiedział, że irytowanie się niepełnosprawnością byłoby stratą czasu i że trzeba iść ze swym życiem do przodu - stwierdziła pierwsza dama.

Posłuchaj
00:17 lodołamacze.mp3 Martyna Mucha z firmy ABC Service z Wrocławia, która otrzymała nagrodę w kategorii "Zatrudnienie Chronione" (IAR)

 

Zaznaczyła, że dzięki licznym kontaktom ze środowiskiem osób niepełnosprawnych przekonała się, że w tym środowisku jest szczególnie dużo osób wielkich duchem, marzeniami, ambicjami i determinacją. Dodała, że "zatrudnianie osób niepełnosprawnych to inwestowanie w dobrego pracownika". - Zatrudnianie osób niepełnosprawnych jest trendy - podkreślała Agata Kornhauser-Duda.

Czytaj także:

W tym roku nagrody wręczone zostały w dziewięciu kategoriach, m.in. Zatrudnienie Chronione, Otwarty Rynek Pracy, Przyjazna Przestrzeń, Instytucja czy Zdrowa Firma. Kapituła przyznała też tytuły honorowe. Super Lodołamacza otrzymała Futbolowa Banda - akademia piłkarska dla dzieci z niepełnosprawnościami ruchowymi.

Posłuchaj
00:22 dołamacze 2.mp3 Łukasz Kacprzak, trener i koordynator Futbolowej Bandy - laureata Super Lodołamacza (IAR)

 

Siostrze Małgorzacie Chmielewskiej przyznano Lodołamacza Specjalnego, a wyróżnienie w tej kategorii otrzymał doktor Krzysztof Kurowski zajmujący się prawami osób z niepełnosprawnościami. Jest autorem wielu publikacji z tego zakresu, w tym monografii "Wolności i prawa człowieka i obywatela z perspektywy osób z niepełnosprawnościami".

Doktor Kurowski podkreślił, że niepełnosprawność nie jest przeszkodą, by w pełni się realizować. Trzeba tylko prowadzić mądrą politykę społeczną, by było to łatwiejsze.

itom

Zobacz także

Zobacz także