Uwaga na podtopienia po obfitych opadach deszczu. Obowiązują alerty hydrologiczne

Wody Polskie ostrzegają przed możliwymi wezbraniami rzek i podtopieniami, wskutek przemieszczania się nad Polską niżu śródziemnomorskiego, który ma przynieść obfite opady. Centra Operacyjne Wód Polskich pełnią stałe dyżury - zapewniają Wody Polskie.

2020-10-12, 14:04

Uwaga na podtopienia po obfitych opadach deszczu. Obowiązują alerty hydrologiczne
W centralnej i południowej Polsce obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne I i II stopnia. Foto: Mikisa studio/ Shutterstock

W części Polski obowiązują alerty hydrologiczne przed intensywnymi opadami deszczu. Drugi stopień ostrzeżenia dotyczy województw: śląskiego, małopolskiego oraz Ziemi Świętokrzyskiej bez jej krańców wschodnich. Ostrzeżenia pierwszego stopnia wydano zaś dla południowej Opolszczyzny, zachodniego Podkarpacia oraz województw łódzkiego i mazowieckiego.

Powiązany Artykuł

deszcz free pogoda free shutt 1200 .jpg
IMGW ostrzega przed intensywnym deszczem. Alert drugiego stopnia na południu kraju

Możliwe lokalne wezbrania rzek

Wszystkie alerty obowiązują do środy. 

Miejscami możliwe są przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych na rzekach.

Nawet 50 litrów na metr kwadratowy

Według prognoz łączna suma opadów do środy włącznie w zlewniach górnej Wisły, górnej i środkowej Odry, Warty, Środkowej Wisły może przekraczać miejscami 80 milimetrów, a lokalnie sięgać do około 100 milimetrów. Na tym obszarze na ogół 50-60 milimetrów. Na północy, zachodzie przeważnie poniżej 40.

REKLAMA

Czytaj także: 

Hydrolodzy spodziewają się, że po opadach na południu, wschodzie i w centrum kraju w zlewni Górnej i Środkowej Wisły, Górnej Odry, Górnej Warty może pojawić się dodatkowe od 20 do 30 mm wody, miejscami do ok. 40 mm.

We wtorek deszcz ma się pojawić w większości obszaru kraju. Suma opadów w zlewni Górnej Wisły na zachód od Dunajca Środkowej Wisły, Górnej i Środkowej Odry, górnej Warty ma wynieść ponad 40-50 milimetrów. Na zachodzie i północy kraju do 20. W środę deszcz ma przesunąć się nad zachodnią, południowo-zachodnią i północną część kraju. Spodziewane opady mają wynieść od 10 do 20 milimetrów, a lokalnie do około 30.

mbl


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej