Na południu śnieg, na północy silny wiatr. IMGW ostrzega przed załamaniem pogody
W najbliższych godzinach nad obszarem Polski występować będą intensywne opady deszczu - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Najwięcej deszczu spadnie na południu kraju.
2020-10-13, 16:30
Synoptyk IMGW Michał Ogrodnik wyjaśnia, że po południu najmocniej padać będzie na obszarze województw: małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego i świętokrzyskiego - miejscami spadnie do 30 - 35 milimetrów deszczu, na Opolszczyźnie oraz Ziemi Łódzkiej do 20 milimetrów, na Mazowszu, Kujawach, wschodzie Wielkopolski oraz Dolnym Śląsku do 15 milimetrów.
Powiązany Artykuł
IMGW: czeka nas pochmurny, deszczowy i chłodniejszy tydzień
Najsilniejsze deszcze na południu
W ciągu ubiegłej doby największe opady deszczu wystąpiły na południu Polski, co przełożyło się na gwałtowne wzrosty stanu wody w rzekach górskich. Odnotowano w związku z tym dwa przekroczenia stanu alarmowego na rzece Pszczynka w województwie śląskim i na rzece Sękówka w województwie małopolskim. Stan ostrzegawczy został przekroczony na 18 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i na 10 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry.
Posłuchaj
REKLAMA
Aktualnie, obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne 2 stopnia, przed wzrostami stanu wody z przekroczeniem stanów ostrzegawczych dla województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, mazowieckiego, łódzkiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Dla zlewni górnej i środkowej Odry (śląskie, dolnośląskie, opolskie) zostało wydane ostrzeżenie 3 stopnia.
W nocy strefa intensywnego deszczu obejmie swym zasięgiem zachodnią, południowo-zachodnią oraz częściowo centralną część kraju. Najwyższe sumy opadów prognozowane są na Dolnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej, Kujawach, Ziemi Łódzkiej i zachodzie Mazowsza oraz w Wielkopolsce - miejscami spadnie tam do 35 - 40 milimetrów deszczu.
Michał Ogrodnik dodaje, że dziś na południu Polski będzie padał śnieg, a na północy będzie mocno wiał wiatr. Intensywne opady śniegu wystąpią w Sudetach, w szczytowych partiach prognozowany jest przyrost pokrywy śnieżnej o 20-35 centymetrów, w Tatrach o 10 centymetrów.
Ponadto w nocy na północy i częściowo w centrum kraju prognozowany jest dość silny północno-wschodni wiatr, który w porywach osiągać będzie do 85 kilometrów na godzinę, natomiast nad morzem do 90.
REKLAMA
Silny wiatr w pasie nadmorskim utrzyma się też jutro, a momentami wiać może nawet do 100 kilometrów na godzinę.
W nocy najchłodniej będzie na południu Polski, od 4 do 6 stopni Celsjusza.
kb
REKLAMA