Szef GITD: Polskie Radio Kierowców może liczyć na dużą popularność użytkowników dróg

2020-10-16, 09:07

Szef GITD: Polskie Radio Kierowców może liczyć na dużą popularność użytkowników dróg
Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur . Foto: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur powiedział, że nowa inicjatywa Polskiego Radia może liczyć na dużą popularność użytkowników dróg, bo radio ma przez całą dobę informować o utrudnieniach w ruchu, korkach, przebudowach dróg. Zdaniem rzecznika komendanta głównego policji Mariusza Ciarki, Polskie Radio Kierowców pokazuje misję społeczną publicznego radia, któremu zależy przede wszystkim na wspólnym bezpieczeństwie.

Szef Inspekcji Transportu Drogowego przypomina, że na antenach publicznego radia niejednokrotnie zasiadał do telefonu jako ekspert. Wspomina jedną z audycji sprzed lat, do której dzwoniło wielu kierowców, a wśród nich byli także przewoźnicy ze Stanów Zjednoczonych i Kanady, którzy słuchali Polskiego Radia w swoich ciężarówkach.

Powiązany Artykuł

Agnieszka Kamińska  Prezes Polskiego Radia 1200.jpg
Agnieszka Kamińska: PR Kierowców wpisuje się w misję dbałości o bezpieczeństwo na drogach

Posłuchaj

Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur: nowa inicjatywa Polskiego Radia może liczyć na dużą popularność użytkowników dróg (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

Alvin Gajadhur przypomina, że transport drogowy generuje w Polsce około 6-7 procent Produktu Krajowego Brutto, a motoryzacją i transportem zainteresowanych jest wiele osób. Dodał, że polscy przewoźnicy stanowią potęgę w Europie i mają bardzo dobrą opinię. Zaznaczył, że jest to grupa kilkuset tysięcy kierowców i przewoźników, którzy będą stałymi słuchaczami Polskiego Radia Kierowców.

Posłuchaj

Alvin Gajadhur podkreśla, że motoryzacją i transportem zainteresowanych jest wiele osób (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty

Audycje, które mogą uratować życie

- Polskie Radio szczególnie mocno angażuje się w misję poprawy bezpieczeństwa - tak powstanie nowego programu Polskiego Radia skomentował rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Ciarka.

Posłuchaj

Rzecznik policji: Polskie Radio działa na rzecz bezpieczeństwa (IAR) 0:20
+
Dodaj do playlisty

Dodał, że w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego wiele jeszcze jest do zrobienia, a Polskie Radio oddziałuje profilaktycznie na swoich słuchaczy.

Powiązany Artykuł

k-h1200.jpg
"Nie jesteśmy sami na drodze". Krzysztof Hołowczyc i Robert Kubica o Polskim Radiu Kierowców

Rzecznik powiedział, że bezpieczeństwo na drogach z roku na rok poprawia się, ale nadal jest gorsze niż na zachodzie Europy. Zaznaczył, że bardzo ważne jest uświadamianie kierowców o różnego rodzaju zagrożeniach.

Posłuchaj

Mariusz Ciarka zaznaczył, że bardzo ważne jest uświadamianie kierowców o różnego rodzaju zagrożeniach (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

- Gdzie, jak nie w radiu dla kierowców - powiedział. Dodał, że kierowcy, jadąc, mogą wysłuchać porad i być może dzięki temu będą bezpieczni i unikną wypadku. - Żaden naukowiec tego nie zbada, ilu kierowców dzięki takim audycjom uratowało swoje życie - zaznaczył rzecznik.

Inspektor Ciarka przyznaje, że podobnie jak wielu kierowców, sam też korzysta z serwisów drogowych Polskiego Radia, aby dowiedzieć się, czy nie czeka go w trasie utrudnienie czy korek.

 Rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Ciarka Rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Ciarka

Adam Burak: edukacja użytkowników dróg powinna trwać cały czas

Członek zarządu ds. Komunikacji i Marketingu PKN Orlen Adam Burak uważa, że bezpieczeństwo na drogach jest absolutnie kwestią nadrzędną, a nowe źródło informacji może w tym pomóc. - Biorąc pod uwagę, jak dużo samochodów przybywa w Polsce, to każde źródło informacji dla kierowców, które pomaga im sprawniej, a może przede wszystkim bezpieczniej poruszać się po naszym kraju, jest wskazane - podkreślił.

Posłuchaj

Adam Burak: "każde takie źródło informacji jest wskazane" (IAR) 0:17
+
Dodaj do playlisty

Adam Burak ocenił, że jakość dróg w Polsce z roku na rok jest coraz lepsza, a co za tym idzie, są one coraz bardziej bezpieczne. Jednak - jak dodał - jeżeli zestawi się to z wciąż rosnącą liczbą aut i faktem, że po nowych drogach można poruszać się coraz szybciej, to edukacja kierowców, pieszych i rowerzystów powinna trwać cały czas.

Powiązany Artykuł

1200_Polskie_Radio_Kierowców.jpg
Całodobowe, interaktywne i nowoczesne. Startuje Polskie Radio Kierowców

Propagowanie właściwych zachowań na drodze

Uruchomienie nowej rozgłośni pozytywnie ocenił Konrad Romik, Sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Podkreślił, że Polskie Radio Kierowców pozwoli zwiększyć zasięg informacji o właściwym zachowaniu na drogach.

Posłuchaj

Sekretarz Krajowej Rady BRD: "Chcielibyśmy, aby bezpieczeństwo w ruchu drogowym było permanentym elementem debaty publicznej" (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty

Program jest sprofilowany całkowicie pod potrzeby słuchaczy zmotoryzowanych, nie tylko polskich, ale też zagranicznych. Na antenie Polskiego Radia można usłyszeć serwisy informacyjne także po angielsku, niemiecku i ukraińsku. W Polskim Radiu Kierowców będzie można dowiedzieć się o sytuacji na drogach i przejściach granicznych, remontach i utrudnieniach. Audycje poruszać będą kwestie bezpiecznej jazdy, ale też historii motoryzacji i motosportu; emitowane będą porady prawne i techniczne, czy rozmowy z ekspertami w dziedzinie motoryzacji i transportu.

***

Stacji można słuchać na żywo w aplikacji mobilnej Polskiego Radia, w internecie oraz w systemie radia cyfrowego DAB+. Powstanie kanału ma związek z przepisami Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej, który nakłada na producentów samochodów obowiązek montowania odbiorników cyfrowej radiofonii naziemnej we wszystkich nowych pojazdach. 

Polecane

Wróć do strony głównej