X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Prywatyzowanie wystawy muzeum". Dr Marek Szymaniak o sporze wokół ekspozycji w Muzeum II WŚ

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 19:42
- Nie może być tak w demokratycznej rzeczywistości państwa prawa, że znajdują się cztery osoby, które uznają narodową instytucje kultury i funkcjonującą w niej wystawę główną za swoja prywatną własność i żądają zapytywania ich o zgodę na każdy nowy element ekspozycji głównej, której są współautorami - mówił w Polskim Radiu 24 dr Marek Szymaniak, kierownik Działu Naukowego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Audio
  • 17.10.2020 dr Marek Szymaniak (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)
Budynek Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku,  15.10.2020.
Budynek Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, 15.10.2020. Foto: PAP/Adam Warżawa

Sąd Okręgowy w Gdańsku oddalił dziś 26 z 28 żądań byłych dyrektorów Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, w tym 16 z 17 żądań w sprawie wprowadzanych zmian na wystawie głównej.

m2ws mid-20a15143 1200.jpg
Polscy bohaterowie zostają na wystawie głównej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Jest wyrok sądu

Dr Marek Szymaniak zaznaczył, że dopiero z uzasadnienia sądu dowiemy się które elementy sporu okazały się istotne, merytoryczne czy formalno-prawne. - Autorzy wystawy wystąpili do sądu pozwem przeciwko Muzeum II Wojny Światowej, upominając się o rzekomo przysługujące im prawa autorskie, co de facto oznacza prywatyzowanie wystawy głównej państwowej instytucji kultury. Strona pozywająca zapowiada apelację, to jeszcze nie koniec tej batalii - podkreślił.

Posłuchaj
15:31 _PR24_AAC 2020_10_17-17-41-52.mp3 17.10.2020 dr Marek Szymaniak (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Sąd oddalił żądania dotyczące między innymi usunięcia z wystawy głównej Muzeum portretu ojca Maksymiliana Marii Kolbego i Witolda Pileckiego wraz ze stanowiskami multimedialnymi poświęconymi ich postaciom.

Oddalił też żądania usunięcia z wystawy głównej zdjęcia powstańców warszawskich składających przysięgę wojskową przed wstąpieniem do oddziału podczas mszy świętej oraz zdjęcia rodziny Ulmów wraz ze stanowiskiem multimedialnym "Polacy ratujący Żydów" a także maski pośmiertnej błogosławionego księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego, wraz z ekspozytorem poświęconym kaźni duchowieństwa w obozach koncentracyjnych.

Czytaj także: 

Zapraszamy do wysłuchania zapisu rozmowy.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Krzysztof Grzybowski

Gość: dr Marek Szymaniak, kierownik Działu Naukowego Muzeum II WŚ

Data emisji:17.10.2020

Godzina emisji: 17.41

PR24/ka

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Berlińska wystawa Instytutu Pileckiego "Wydarzeniem Historycznym Roku 2019"

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2020 19:58
Międzynarodowa ekspozycja "Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz", prezentowana w berlińskim oddziale Instytutu Pileckiego, zwyciężyła w 13. edycji plebiscytu "Wydarzenie Historyczne Roku 2019" w kategorii "wystawa". O jej przesłaniu mówiła w Polskim Radiu 24 Hanna Radziejowska, kierownik oddziału berlińskiego Instytutu Pileckiego, współkurator nagrodzonej wystawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej: chcemy, by w polskiej świadomości został ślad w pamięci godny tego miejsca

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2020 09:02
- Współpracujemy regularnie i blisko z MON, żeby w polskiej świadomości został ślad w pamięci godny tego miejsca - tak o przygotowaniach do 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej mówił w Programie 1 Polskiego Radia dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
rozwiń zwiń