X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Tymczasowy szpital na PGE Stadionie Narodowym. Dworczyk: w ciągu kilku dni osiągnie gotowość

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 18:00
- Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o przygotowaniu szpitali tymczasowych. Pierwszy powstanie na Stadionie Narodowym i na początkowym etapie będzie w nim 500 łóżek, z czego 50 przeznaczonych do intensywnej terapii - powiedział w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk.
Konferencja prasowa Michała Dworczyka przed Stadionem Narodowym
Konferencja prasowa Michała Dworczyka przed Stadionem NarodowymFoto: JACEK DOMINSKI/REPORTER

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się na Stadionie Narodowym, gdzie ma powstać szpital tymczasowy, Michał Dworczyk podkreślał, że "jesteśmy w bardzo poważnym momencie pandemii, dziennie mamy 8-9 tysięcy zachorowań".

Podkreślił, że "niezwykłą służbę" wykonują lekarze, personel medyczny i służby zaangażowane w walkę z pandemią.

Czytaj więcej
Adam Niedzielski 1200 EN.jpg
Minister zdrowia: tymczasowe szpitale, prywatne lecznictwo i żołnierze wesprą walkę z COVID-19

- Sytuacja jest poważna i mimo tego, że uwalniamy i tworzymy kolejne miejsca dla pacjentów covidowych w różnego rodzaju i na różnych poziomach szpitali - co koordynują wojewodowie, a przede wszystkim MSWiA - to my musimy, jako odpowiedzialny rząd myśleć o różnych wariantach, również o takich, kiedy system służby zdrowia stanie na krawędzi wydolności - zaznaczył minister.

Dlatego - tłumaczył - premier Mateusz Morawiecki w sobotę podjął decyzję o tym, by rozpocząć przygotowanie szpitali tymczasowych. Jak dodał, pierwszy taki szpital powstanie na Stadionie Narodowym, a kolejne będą przygotowywane w wybranych województwach, pod nadzorem wojewodów i MSWiA.

Nawet do tysiąca łóżek

Michał Dworczyk wskazał, że szpital na Stadionie Narodowym będzie filią szpitala MSWiA.

- Chcemy przygotować w pierwszym etapie pół tysiąca łóżek, z czego 50 łóżek będzie przeznaczonych dla intensywnej terapii. Pozostałe miejsca to będą miejsca dla osób chorych z objawami, takimi wymagającymi leczenia tlenoterapią, ale nie wymagającymi użycia respiratorów - mówił.

Posłuchaj
00:34 10691813_1 (1).mp3 Michał Dworczyk o tymczasowym szpitalu na Stadionie Narodowym (IAR)

- Docelowo będziemy chcieli, aby tutaj była możliwość rozwinięcia tej liczby łóżek do 1000 sztuk - zaznaczył szef KPRM.

Michał Dworczyk odniósł się również do pytań o to, kiedy ruszy szpital tymczasowy na PGE Stadionie Narodowym. - Chcemy jasno powiedzieć, to nie jest szpital na teraz. Chociaż służba zdrowia boryka się z bardzo dużymi wyzwaniami, to system funkcjonuje. Musimy myśleć o sytuacjach różnych, również o czarnych scenariuszach i dlatego tego rodzaju placówka powstaje - stwierdził szef KPRM.

Jak zaznaczył, rząd chce, by szpital ten osiągnął gotowość do przyjęcia pacjentów, gotowość do funkcjonowania, jak najszybciej. - Myślimy raczej o dniach, a nie tygodniach. Natomiast mamy nadzieję, że te miejsca nie będą musiały być wykorzystywane - powiedział Michał Dworczyk.

Posłuchaj
00:29 10691813_2.mp3 Michał Dworczyk o tymczasowym szpitalu na Stadionie Narodowym (IAR)

"Prace na Narodowym prowadzi spółka zarządzająca stadionem"

Szef KPRM poinformował, że w przedsięwzięcie zaangażowanych jest wiele instytucji. - Prezes Rady Ministrów wydał decyzję administracyjną, na podstawie której spółka zarządzająca stadionem narodowym prowadzi wszystkie prace, przygotowuje całą infrastrukturę do tego, żeby mogły powstać miejsca szpitalne. Zgodnie z tą decyzją Kancelaria Prezesa Rady Ministrów będzie refinansowała te wszystkie działania - wyjaśnił Michał Dworczyk.

Czytaj więcej
morawiecki 1200 pap.jpg
"W magazynach jest jeszcze ponad 2 tys. respiratorów". Premier w Agencji Rezerw Materiałowych

Dodał, że pracę personelu w szpitalu tymczasowym koordynować mają menadżerowie z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. - I to będzie finansowane z kolei przez Ministerstwo Zdrowia, przez Narodowy Fundusz Zdrowia - zaznaczył szef KPRM. MON oraz resort spraw wewnętrznych mają natomiast - według niego - służyć szpitalowi "szerokim wsparciem". - Z jednej strony żołnierze WOT pomagający w logistyce, z drugiej - ratownicy medyczni ze straży pożarnej, z policji, z WOT. To będzie duże wyzwanie dla nas wszystkich - powiedział Michał Dworczyk.

Szef KPRM poinformował przy tym, iż PGE Narodowy został wskazany jako miejsce na szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19 jeszcze wiosną tego roku. Podkreślił też, że tego typu przedsięwzięcie jest realizowane w Polsce po raz pierwszy. - Kwestia zdrowia i bezpieczeństwa, to też jest nasza ogólnonarodowa sprawa. I dlatego tez apelujemy tutaj o włączenie się w te działania wszystkich, którzy mogą pomóc - zaznaczył szef KPRM.

jp

Czytaj także

Przeciwdziałanie sytuacjom kryzysowym związanym z COVID-19. Projekt nowelizacji ustawy w Sejmie

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 17:03
Do Sejmu wpłynął projekt noweli ustaw dot. przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19. Wnioskodawcą jest grupa posłów PiS. Zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli rządu projektem we wtorek ma się zająć Sejm.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd zapowiada tymczasowe szpitale polowe. Ekspert: wzorem model amerykański

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 17:00
- Byłbym zadowolony, gdybyśmy szli w stronę modelu amerykańskiego, tzn. aby do szpitali tymczasowych trafiali pacjenci w stanie lekkim, a pacjentów w stanie ciężkim nadal hospitalizowano w normalnych szpitalach - powiedział dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Marcin Jędrychowski.
rozwiń zwiń