X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Szef MSWiA: jesteśmy gotowi w najbliższym czasie otworzyć sieć tymczasowych szpitali

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 18:40
- Na Stadionie Narodowym powstanie szpital pilotażowy. Jesteśmy gotowi w najbliższym czasie otworzyć sieć takich szpitali w Polsce, nad tym pracują wojewodowie w każdym województwie - zapewnił w poniedziałek szef MSWiA Mariusz Kamiński.
Mariusz Kamiński
Mariusz KamińskiFoto: Twitter/@MSWiA_GOV_PL

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej zorganizowanej na Stadionie, na którym ma powstać tymczasowy szpital dla chorych na COVID-19, dziennikarze pytali, m.in. czy już zapadła decyzja o powstaniu drugiego tymczasowego szpitala na Mazowszu.

Szef MSWiA odparł, że "będzie drugi szpital tymczasowy w Warszawie". Pracami nad jego przygotowaniem ma kierować b. minister zdrowia, a obecnie wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Czytaj więcej
stadion 1200 en.jpg
Tymczasowy szpital na PGE Stadionie Narodowym. Dworczyk: chcemy, by był gotowy za kilka dni

- Wojewoda Konstanty Radziwiłł (...) przystąpi również do budowy kolejnego szpitala tymczasowego w Warszawie. To jest ważne z uwagi i na to, że pandemia w Warszawie niestety przyjmuje duże rozmiary, ale również na centralne położenie Warszawy. W sytuacjach szczególnych będzie można do Warszawy przewozić, transportować, pacjentów wymagających takiej pomocy. Z centralnej Polski na pewno - podkreślił Mariusz Kamiński.

Jak zaznaczył, jeśli będzie taka konieczność, to w całej Polsce powstanie sieć szpitali tymczasowych. - Każdy wojewoda przygotowuje się do tworzenia takiego szpitala w swoim województwie - zapowiedział minister.

"Sieć szpitali"

Mariusz Kamiński podkreślił podczas konferencji prasowej, że tymczasowy szpital na Stadionie dla chorych na COVID-19 będzie otwarty w najbliższych dniach i "będzie zabezpieczeniem dla mieszkańców Warszawy, dla mieszkańców Mazowsza".

Zapowiedział też, że "w tym tygodniu kolejnych kilkanaście tysięcy miejsc w funkcjonujących szpitalach zostanie decyzjami wojewodów przekazane na użytek walki z koronawirusem. - Musimy jednak myśleć również o czarnych scenariuszach, że nie uda się powstrzymać na tyle dynamiki rozwoju pandemii w naszym kraju, iż będą niezbędne szpitale tymczasowe - stwierdził.

Mariusz Kamiński podkreślił, że na Stadionie Narodowym będzie pierwszy, pilotażowy szpital. - Jesteśmy gotowi w najbliższym czasie otworzyć sieć takich szpitali w Polsce, tak aby wszyscy mieszkańcy naszego kraju, których spotka to nieszczęście, że zakażą się tym niebezpiecznym wirusem, że będą mieli zabezpieczone miejsca z profesjonalną obsługą - dodał.

Posłuchaj
00:21 10691937_1.mp3 Mariusz Kamiński o sieci tymczasowych szpitali (IAR)

Szef MSWiA poinformował, że "każdorazowo, jeżeli dojdzie do otworzenia tymczasowego szpitala, będzie to filia pod nadzorem renomowanego dużego szpitala, mającego duże doświadczenie w walce z COVID-19".

"Będą to miejsca profesjonalne"

Przyznał, że jako minister spraw wewnętrznych jest "niezwykle dumny", iż w przypadku szpitala na Stadionie Narodowym, to "najważniejszym, wiodącym szpitalem w Warszawie i na Mazowszu jest Centralny Szpital Kliniczny MSWiA przy ulicy Wołoskiej". Dodał, że szpital kliniczny jego resortu będzie nadzorował pracę tego szpitala tymczasowego, a zastępca dyrektora szpitala przy Wołoskiej doktor n. med. Artur Zaczyński "będzie osobą bezpośrednio nadzorującą tymczasową placówkę".

Czytaj więcej
Adam Niedzielski 1200 EN.jpg
Minister zdrowia: tymczasowe szpitale, prywatne lecznictwo i żołnierze wesprą walkę z COVID-19

- Jestem pewny, że ten szpital będzie dowodzony przez najlepszego z możliwych. Dla mnie wielką satysfakcją jest współpraca z panem doktorem Zaczyńskim. Wiem, że nie boi się bardzo trudnych zadań, bardzo trudnych wyzwań i zawsze realizuje je w sposób perfekcyjny - powiedział Kamiński.

Jak zapewnił, "w najbliższych tygodniach jesteśmy gotowi otworzyć całą sieć takich szpitali". - Nad tym pracują wojewodowie w każdym województwie. Oczywiście w miarę konieczności takie szpitale będą otwierane i będą dostępne dla pacjentów wymagających takiej opieki. Będą to miejsca profesjonalne, z dobrą kadrą - zapewnił.

"Jesteśmy wdzięczni"

Mariusz Kamiński zaznaczył, że w szpitalach będą pracować nie tylko lekarze i pielęgniarki, ale też m.in. żołnierze z przeszkoleniem medycznym, przedstawiciele Wojsk Obrony Terytorialnej oraz strażacy.

Czytaj więcej
szpital polowy 1200 shutterstock.jpg
Rząd zapowiada tymczasowe szpitale polowe. Ekspert: wzorem model amerykański

- Jestem pewny, że zadanie wykonają perfekcyjnie, tak jak wykonują to zadanie, niezwykle ciężkie, od wiosny tego roku wszyscy pracownicy medyczni szpitala przy Wołoskiej. Bardzo im za to ogromne zaangażowanie jesteśmy wdzięczni i zobowiązani - podkreślił Mariusz Kamiński.

jp

Czytaj także

Przeciwdziałanie sytuacjom kryzysowym związanym z COVID-19. Projekt nowelizacji ustawy w Sejmie

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 17:03
Do Sejmu wpłynął projekt noweli ustaw dot. przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19. Wnioskodawcą jest grupa posłów PiS. Zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli rządu projektem we wtorek ma się zająć Sejm.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd zapowiada tymczasowe szpitale polowe. Ekspert: wzorem model amerykański

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 17:00
- Byłbym zadowolony, gdybyśmy szli w stronę modelu amerykańskiego, tzn. aby do szpitali tymczasowych trafiali pacjenci w stanie lekkim, a pacjentów w stanie ciężkim nadal hospitalizowano w normalnych szpitalach - powiedział dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Marcin Jędrychowski.
rozwiń zwiń