X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Minister zdrowia: sytuacja jest bardzo poważna, musimy zwiększyć obostrzenia

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 12:52
- Sytuacja jest bardzo poważna, musimy zwiększyć obostrzenia, bo bronimy zarówno bezpośrednio zdrowia ludzi, jak też wydolności systemu opieki zdrowotnej - mówił w Sejmie minister zdrowia Adam Niedzielski. Podkreślił, że liczba czerwonych stref dochodzi już do 300 przy liczbie powiatów wynoszącej 380.
Minister zdrowia Adam Niedzielski
Minister zdrowia Adam NiedzielskiFoto: PAP/Radek Pietruszka

W środę posłowie na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejmu zajmują się m.in. projektem PiS zakładającym zwolnienie personelu medycznego z odpowiedzialności karnej w czasie epidemii. Wysłuchali też informacji premiera nt. stanu przygotowań państwa na rosnącą falę zakażeń koronawirusem.

Minister zdrowia powiedział, że wprowadzane obostrzenia są "hamulcem rozwoju wykładniczego pandemii". - Ten hamulec musimy nacisnąć wszyscy bardzo mocno, bardzo dynamicznie - podkreślił.

Koronawirus 1200 PAP.jpg
Rekord zakażeń koronawirusem w Polsce. Ponad 10 tysięcy przypadków

- Premier zapowiedział, że dziś będą dalsze zaostrzenia, ale w tej chwili rzeczywistość wygląda tak, że my na bieżąco monitorujemy liczbę tzw. czerwonych stref, ta liczba dochodzi już do 300 przy liczbie powiatów wynoszącej 380. Musimy zwiększyć obostrzenia, bo bronimy nie tylko bezpośrednio zdrowia ludzi, ale bronimy też wydolności systemu opieki zdrowotnej. Nie ukrywajmy, że w tej chwili testujemy tę wydolność - podkreślił Adam Niedzielski.


Posłuchaj
00:27 10695100_1.mp3 Minister zdrowia Adam Niedzielski o zwiększeniu liczby łóżek dla pacjentów z COVID-19 (IAR)

 

Według niego, wyrazem tego, czy jest się egoistą, czy altruistą, jest obecnie noszenie maseczki oraz dystans i dezynfekcja, "czy stosowanie również aplikacji, która jest do tych celów dedykowana, dostępnej za darmo we wszystkich sklepach internetowych, mobilnych".

- Przygotowaliśmy pakiet rozwiązań legislacyjnych, który mam nadzieję dziś - przy otwartości na dyskusję, którą deklaruję na komisji - chciałbym, by stał się tym kolejnym orężem walki z pandemią - powiedział.

Podkreślił, że ma on dać większe gwarancje bezpieczeństwa personelowi medycznemu, zwiększyć motywację finansową i poprawić warunki pracy, jednocześnie dbając o bezpieczeństwo pacjenta. - Bardzo proszę, i zwracam się tu z pozycji wszystkich pacjentów, medyków, o współpracę, o życzliwe spojrzenie na rozwiązania, które proponujemy - powiedział Niedzielski.

Mateusz Morawiecki 1200 PAP.jpg
"Mamy cztery główne linie obrony". Premier w Sejmie o strategii walki z koronawirusem

"Mamy blisko tysiąc dodatkowych łóżek z sektora prywatnego"

- Po rozmowach z przedstawicielami szpitali prywatnych jednostek lecznictwa mamy deklarację wraz ze wskazaniem lokalizacji blisko 1 tys. dodatkowych łóżek; to blisko 25 proc. zasobów prywatnej służby zdrowia, które otrzymaliśmy na walkę z COVID-19 - powiedział Niedzielski.

- Ten tysiąc może nie robi wrażenia, ale proszę pamiętać, że prywatna służba zdrowia w Polsce - mówię o tym poziomie szpitalnictwa, to jest blisko 4 tys. łóżek, czyli prywatna służba zdrowia zadeklarowała blisko 25 proc. swoich zasobów na walkę z Covidem - podkreślił szef Ministerstwa Zdrowia.

Podkreślił, że jest to wielkość porównywalna z tym, o czym mówił premier, którą "chcemy również osiągnąć w sektorze publicznym, bo tutaj będziemy chcieli mieć w tym pierwszym ruchu mniej więcej 30 tys. łóżek, a potem ze szpitali tymczasowych kolejne tysiące".

"Zwiększenie bazy łóżek covidowych o 10 tysięcy pozwoli nam być o krok przed pandemią"

Niedzielski zapewniał, że rząd przygotowuje się na każdy scenariusz, mając świadomość różnych wariantów, również tych najczarniejszych. Podkreślił również, że jest w stałym kontakcie z wojewodami oraz dyrektorami szpitali.

- W tej chwili przede wszystkim rozwijamy bazę łóżkową i robimy to na różne sposoby - wskazał. Zwrócił uwagę na tworzenie szpitali tymczasowych. Jednocześnie zaznaczył, że "w gruncie rzeczy największe zasilenie tej bazy to jest przekształcanie na potrzeby COVID-19 szpitali powiatowych i wykorzystywanie dużych oddziałów internistycznych w byłych szpitalach tzw. wojewódzkich".

- Baza łóżek covidowych, która dzisiaj wynosi 17,1 tys., zostanie w najbliższym czasie powiększona mniej więcej o kolejne 10 tys. To jest 10 tys., które pozwoli nam być o krok przed pandemią - podkreślił szef MZ.

- Cały czas przyrosty nowo raportowanych łóżek są większe, wyprzedzają liczbę nowych zachorowań. To jest nasza gwarancja bezpieczeństwa - przekonywał. I dodał, że "kolejne wykonywane kroki nie zbliżają nas do sytuacji katastroficznej, tylko nas od niej oddalają". - Po prostu tworzymy zabezpieczenie - wskazał Niedzielski.

"Z naszych badań wynika, że 20-30 proc. nowych zakażonych trafi do szpitala"

Niedzielski zwracał uwagę, że środowy bilans zakażeń, ponad 10 tys. nowych przypadków, "nie tylko oddziałuje na psychikę, ale również stanowi realne obciążenia dla systemu ochrony zdrowia".


Posłuchaj
00:29 10695128_1.mp3 Minister zdrowia Adam Niedzielski o rosnącej liczbie testów na koronawirusa

 

- Z badań przeprowadzonych przez naszych ekspertów wynika, że 20-30 proc. dziennej liczby osób nowych zakażeń trafi do szpitala. To oznacza, że dziennie przy tym poziomie będziemy mieli obłożenie szpitalnictwa rzędu 2-3 tys. nowych pacjentów. Z tych 2-3 tys. pacjentów 10-20 proc. będzie potrzebowało wsparcia tlenowego, będzie wymagało opieki respiratorowej - wskazywał Niedzielski.

Dodał, że w najgorszej sytuacji będziemy mieć dziennie blisko 200 osób z zapotrzebowaniem na respiratory.

mg

Czytaj także

Minister zdrowia: negocjujemy liczbę łóżek dla chorych na COVID-19 w szpitalach prywatnych

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 21:51
- Staramy się ustalić wspólną pulę łóżek, którą szpitale prywatne przeznaczą również na cele covidowe - powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski o negocjacjach, jakie prowadzi m.in. z zarządem Lux Medu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik rządu: bierzemy pod uwagę zdalne nauczanie starszych klas szkół podstawowych

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 10:57
- Poszerzenie zdalnej edukacji o starsze klasy szkół podstawowych, to jeden z wariantów, który pojawił się na Rządowym Zespole Zarządzania Kryzysowego. W tej chwili nie ma decyzji w tym konkretnym obszarze - mówił rzecznik rządu Piotr Müller.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Chcemy rozładować kolejki". Rzecznik MZ o wydłużeniu godziny pracy punktów drive-thru

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 12:11
- W tej chwili naszym celem jest rozładowanie wszelkich kolejek w punktach drive-thru. Mamy ich ponad 460, będzie na pewno więcej, wydłużamy też godziny ich pracy - poinformował rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
rozwiń zwiń