X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Pęk apeluje do Grodzkiego. "Ustawę ws. walki z COVID Senat powinien przyjąć bez zbędnej zwłoki"

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 13:57
- Złożyłem pismo w imieniu klubu senatorów PiS, w którym zwracam się do marszałka Tomasza Grodzkiego z prośbą o zwołanie pilnego, dodatkowego posiedzenia Senatu jeszcze w tym tygodniu - oświadczył w środę wicemarszałek Senatu Marek Pęk (PiS). Przekonywał, że Senat powinien przyjąć ustawę dot. walki z COVID-19 bez zbędnej zwłoki, najlepiej bez poprawek.
Marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki
Marszałek Senatu RP Tomasz GrodzkiFoto: PAP/Marcin Obara

W Sejmie odbyło się w środę pierwsze czytanie czterech poselskich projektów ustaw dotyczących walki z epidemią COVID-19 - autorstwa PiS, Lewicy, PSL i KO. Wszystkie zostały skierowane do Komisji Zdrowia. Jeszcze w środę Sejm ma wysłuchać jej sprawozdania w tej sprawie i przeprowadzić głosowania. Propozycja PiS zakłada m.in. wyłączenie lekarzy z odpowiedzialności karnej za nieumyślne błędy popełnione w czasie epidemii, podwyższenie wynagrodzeń dla pracowników medycznych skierowanych do walki z koronawirusem oraz ułatwienia w zatrudnianiu lekarzy spoza UE.

Pilne posiedzenie

- Kilka minut temu złożyłem w gabinecie marszałka Tomasza Grodzkiego pismo, w którym w imieniu klubu parlamentarnego senatorów Prawa i Sprawiedliwości zwracam się do pana marszałka z prośbą o zwołanie pilnego, dodatkowego posiedzenia Senatu jeszcze w tym tygodniu, tak żebyśmy mogli zająć się ustawą, ustawami obecnie procedowanymi w Sejmie - oświadczył wicemarszałek Pęk podczas konferencji prasowej w Sejmie, kilka minut po wystąpieniu premiera Mateusza Morawieckiego, który przedstawił posłom informację na temat staniu przygotowania państwa do walki z epidemią.

1200_opozycja_PAP.jpg
"To wierutna bzdura". Senator PiS o oskarżeniach opozycji wobec rządu

- Uważam, że takie posiedzenie jest konieczne. Wszyscy widzimy, jak wygląda w tym momencie sytuacja pandemiczna w Polsce, w Europie, na całym świecie. Naprawdę nie ma na co czekać - podkreślił Pęk.

Współdziałanie dla dobra Rzeczpospolitej

Zwrócił przy tym uwagę, że "Sejm miał dodatkowe 24 godziny, ażeby na poziomie politycznym również skonsultować te projekty ustaw, ażeby skonsultować na poziomie kierownictwa poszczególnych klubów partii stosowne poprawki".

- I wydaje mi się, że w tym momencie przede wszystkim Senat powinien pamiętać o zasadzie współdziałania poszczególnych władz dla dobra Rzeczypospolitej, dla dobra narodu, i powinien po prostu jak najszybciej w tym konsensusie politycznym się znaleźć, przyjąć tę ustawę bez zbędnej zwłoki, najlepiej bez poprawek - powiedział.

Czytaj także:

Według niego "procedowanie ustawy w przyszłym tygodniu i wprowadzanie do niej szeregu poprawek, co często robi Senat, spowoduje, że ustawa będzie musiała ponownie wrócić do Sejmu, a więc najwcześniej za około tydzień może trafić na biurko" prezydenta Andrzeja Dudy. Marek Pęk zaznaczył, że "w tym momencie liczy się każda godzina, każdy dzień, nie ma na co czekać".

Mateusz Morawiecki 1200 PAP.jpg
"Mamy cztery główne linie obrony". Premier w Sejmie o strategii walki z koronawirusem

"Szybkiego posiedzenia domaga się większość w Senacie"

Polityk wskazał też, że "48 senatorów Prawa i Sprawiedliwości, a dodatkowo, jak wczoraj usłyszeliśmy, również senatorowie Polskiego Stronnictwa Ludowego, domagają się tego przyspieszonego posiedzenia, szybkiego procedowania".

- A więc można powiedzieć, panie marszałku Grodzki, że szybkiego posiedzenia domaga się większość w Senacie. Proszę wziąć to pod uwagę, proszę wziąć pod uwagę interes Polaków i przychylić się do naszego wniosku - wskazał Pęk.

"W poniedziałek, 26 października, wieczorem"

We wtorek wieczorem marszałek Grodzki powiedział, iż jest "niewykluczone, że posiedzenie Senatu rozpocznie się w poniedziałek, 26 października, wieczorem". Wyjaśniał, że należy zwrócić uwagę na to, że ta ustawa fizycznie pojawi się w Senacie zapewne w czwartek po południu, a musi się jeszcze zebrać komisja zdrowia i być może także komisja ustawodawcza.

pap_niedzielski1200.jpg
Minister zdrowia: sytuacja jest bardzo poważna, musimy zwiększyć obostrzenia

Pierwotnie Sejm miał zająć się projektami ustaw autorstwa PiS, KO, PSL i Lewicy związanymi z walką z koronawirusem oraz wysłuchać informacji premiera Mateusza Morawieckiego na posiedzeniu we wtorek. Jednak na początku obrad szef klubu KO Cezary Tomczyk wystąpił z wnioskiem formalnym o odroczenie obrad Sejmu przynajmniej do środy, aby posłowie mogli zapoznać się z projektem PiS, który wpłynął do Sejmu dopiero w poniedziałek późnym popołudniem. Posłowie zdecydowali o odroczeniu obrad do środy.

pg

Czytaj także

"Takie działanie nie służy Polakom". Poseł Solidarnej Polski o przesunięciu głosowania ws. ustawy covidowej

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 09:14
- Polacy oczekują szybkiego podejmowania decyzji w zakresie walki z epidemią koronawirusa - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł Solidarnej Polski Mariusz Gosek, odnosząc się do wtorkowego głosowania w Sejmie w sprawie przełożenia obrad nad ustawą covidową. Gościem audycji była także Gabriela Lenartowicz, poseł PO. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sejm wznowi prace w czwartek. Zajmie się czterema projektami ustaw dotyczących walki z COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 20:12
Na czwartek na godz. 9 zostało przesunięte wznowienie prac Sejmu. Izba zajmie się wówczas drugim czytaniem poselskich projektów dotyczących walki z epidemią COVID-19.
rozwiń zwiń