more_horiz
Wiadomości

Pomoc i informacja ws. COVID-19. Otrzymasz je pod tymi numerami telefonów

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 16:08
Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Miałeś/Miałaś kontakt z osobą zakażoną i nie wiesz do kogo się zgłosić? Przypominamy listę najważniejszych telefonów. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Brian A Jackson

Osoby, które zaobserwowały u siebie objawy COVID-19 w pierwszej kolejności powinny skontaktować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej za pośrednictwem teleporady. Lekarz może zlecić test na koronawirusa. 

Dodatkowo:

  • Osoby, które miały kontakt z osobą zakażoną i chcą skontaktować ze stacją sanitarno-epidemiologiczną powinny zadzwonić do Centrum kontaktu COVID-19. Infolinia czynna całodobowo 22 25 00 115.
  • Ws. pytań związanych z koronawirusem dzwonimy na infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia: 800 190 590.
  • Osoby przebywające za granicą powinny dzwonić pod numer infolinii 22 125 66 00 (połączenia płatne zgodne z cennikiem operatora).
  • Osoby w ciężkim stanie powinny zadzwonić na numer alarmowy 112 lub 999 uprzedzając, że mogą mieć koronawirusa. 
  • Osoby, które mają więcej niż 70 lat i potrzebują wsparcia dzwonią na infolinię: 22 505 11 11 i zgłaszają decyzję o pozostaniu w domu dla własnego bezpieczeństwa. Wówczas lokalny ośrodek pomocy społecznej w danym mieście skontaktuje się ustali potrzeby i przydzieli pomoc.

Rząd uruchomił również  stronę internetową "Wspieraj seniora" (wspierajseniora.pl), na której można zgłosić swoje dane; będą one następnie trafiły do konkretnych ośrodków pomocy społecznej.

pacjent.gov.pl/koz

Zobacz także

Zobacz także