more_horiz
Wiadomości

Wnioski Jachiry i Nitrasa ws. wykluczenia z obrad. Jest opinia komisji regulaminowej

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2020 17:05
Komisja regulaminowa negatywnie zaopiniowała do Prezydium Sejmu wnioski posłów KO Klaudii Jachiry i Sławomira Nitrasa w sprawie wykluczenia z obrad.
Posłanka KO Klaudia Jachira na sali obrad Sejmu w Warszawie
Posłanka KO Klaudia Jachira na sali obrad Sejmu w WarszawieFoto: PAP/Piotr Nowak

Posłuchaj

00:58 sejm11.mp3 W Sejmie debata o rządowym programie "Za życiem" po wyroku TK ws. aborcji eugenicznej. Relacja Karola Darmorosa (IAR)

Przewodniczący komisji regulaminowej Kazimierz Smoliński stwierdził, że wicemarszałek Ryszard Terlecki przekazał wniosek do zaopiniowania dla Prezydium Sejmu.

Po dwugodzinnej debacie i wysłuchaniu stron komisja regulaminowa negatywnie zaopiniowała wnioski Jachiry i Nitrasa ws. wykluczenia z obrad.

20a27237-1200.jpg
Rzecznik PiS: nie ma konieczności doprecyzowywania wyroku TK w drodze legislacyjnej

Głosowano odwołania posłów od decyzji o wykluczeniu. W obu przypadkach za pozytywnym rozpatrzeniem wniosków 7 posłów było za, a 8 przeciw.

Po rozpoczęciu wtorkowych obrad Sejmu wicemarszałek Ryszard Terlecki (PiS) powiedział, że "z przykrością stwierdza, że na sali wśród posłów Lewicy i PO są posłowie, którzy mają maseczki ze znakami do złudzenia przypominającymi symbole Hitlerjugend i SS".

Następnie na mównicy stanęły posłanki Lewicy, gdy jedna z nich, Joanna Scheuring-Wielgus, składała wniosek formalny o włączenie do porządku obrad projektu Lewicy liberalizującego przepisy dotyczące aborcji. Miały maseczki ze znakiem błyskawicy - znakiem protestów odbywających się po wyroku TK ws. przepisów dotyczących aborcji.

Sejm protest 1200 PAP.jpg
Rząd przedstawił informację o programie "Za życiem". Opozycja paraliżowała prace Sejmu

Terlecki wezwał Straż Marszałkowską 

Posłanki miały tabliczki z napisami m.in. "kobieta decyduje" i "legalna aborcja". Następnie podeszły do ławy poselskiej, w której siedział szef PiS Jarosław Kaczyński. Między grupą posłanek a prezesem PiS stanęli posłowie i posłanki PiS. Posłowie opozycji skandowali m.in. "hańba" i "to jest wojna". Terlecki wezwał na salę Straż Marszałkowską - funkcjonariusze oddzielili ławy poselskie PiS od grupy posłów opozycji.

Wicemarszałek pouczał poszczególnych posłów, że naruszają porządek obrad. Ostatecznie wykluczył z obrad dwoje z nich: Klaudię Jachirę i Sławomira Nitrasa. Przywrócenia do udziału w obradach dwójki posłów zażądał z mównicy sejmowej szef klubu KO Cezary Tomczyk. Terlecki zapowiedział wówczas zwołanie sejmowej komisji regulaminowej i poinformował, że po niej odbędzie się posiedzenie Prezydium Sejmu.

Zobacz: przepychanki w Sejmie

Źródło: TVP Info

paw/

Zobacz także

Zobacz także