more_horiz
Wiadomości

Obchody Narodowego Święta Niepodległości 2020. Akcja "Niepodległa do hymnu" i Festiwal Niepodległa

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020 15:42
- Akcja "Niepodległa do hymnu" i wirtualny Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu to najważniejsze z wydarzeń zaplanowanych na 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ze względu na pandemię koronawirusa, Polacy mogą włączyć się w świętowanie we własnych domach, także za pośrednictwem Polskiego Radia.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Soft Light

Biuro Programu "Niepodległa" oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapraszają do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości. 102. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości będzie wyjątkowa ze względu na pandemię COVID-19 i związane z nią ograniczenia dotyczące m.in. gromadzenia się. Dlatego - co sugerują organizatorzy obchodów - zamiast udziału w wielkich zgromadzeniach, w tym dniu wszyscy Polacy mogą włączyć się w świętowanie we własnych domach.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości 2020 zorganizowane zostały z myślą o zdalnym dostępie do wydarzeń przygotowanych przez Biuro Programu "Niepodległa".

Piłsudski Paderewski NAC-1200.jpg
Krzysztof Jabłonka o ojcach niepodległości: w sprawach odrodzenia Polski byli niepodzielni

"Ważne jest wspólne świętowanie

- Narodowe Święto Niepodległości jest symbolem ogromnego sukcesu, na który złożyły się wysiłki kolejnych pokoleń Polaków, ale również symbolem jedności, solidarności i współpracy całego społeczeństwa. To wartości szczególnie ważne dzisiaj, w tak trudnych dla naszego społeczeństwa czasach. Dlatego zdecydowaliśmy, że wydarzenia zaplanowane z okazji 11 listopada udostępnimy wszystkim Polakom poprzez środki komunikacji elektronicznej - powiedział wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.

Wiceminister kultury Jarosław Sellin wskazał, że organizatorzy wydarzeń chcą "by każdy mógł przyłączyć się do wspólnego świętowania i pomimo zalecanych fizycznych dystansów, poczuć się częścią wspólnoty obywatelskiej w tym ważnym dla nas wszystkich święcie". - W tym roku bardziej niż kiedykolwiek wcześniej ważne jest wspólne świętowanie oraz stworzenie atmosfery jedności i solidarności - tak ogromnie potrzebnych dziś nam wszystkim. Symbolicznie pokażmy wspólnotę pomimo zachowania fizycznego dystansu - zaapelował Sellin.

Czytaj także:

Okazją do zaakcentowania wspólnotowego wymiaru obchodów będzie akcja "Niepodległa do hymnu", w ramach której każdy będzie mógł 11 listopada w samo południe przyłączyć się do wspólnego śpiewania Hymnu Państwowego. O godzinie 12:00 zachęcamy do włączenia jednej z anten Polskiego Radia by przyłączyć się do Mazurka Dąbrowskiego, który będzie odgrywany w pełnej wersji.

Do hymnu

- Mamy nadzieję, że taka symboliczna wspólnota, mimo dystansu spowodowanego epidemią, pozwoli nam wszystkim poczuć się częścią wspaniałej społeczności i doda odrobinę otuchy w tych trudnych czasach - powiedział dyrektor Biura Programu "Niepodległa" Jan Kowalski.

Festiwal NNW 2020 1200 PAP.jpg
Festiwal NNW. Radiowcy zaprezentowali dokumenty poświęcone polskiej historii

- Już teraz odegranie hymnu wspólnie z nami zapowiedziały wszystkie stacje Polskiego Radia, Radia Zet i RMF FM, a kolejne deklaracje wciąż napływają. Podobną współpracę zadeklarowały ogólnopolskie stacje telewizyjne. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu naszych partnerów "Niepodległa do hymnu" ma szansę wybrzmieć po raz kolejny w całym kraju i w sercach Polaków na całym świecie - podkreślił dyrektor Kowalski.

Do wspólnego hymnu można będzie przyłączyć się również za pośrednictwem telewizji i internetu. Wystarczy wejść na stronę niepodlegla.gov.pl, gdzie dostępne są szczegóły akcji.

Czytaj także:

- Hymn już od kilku lat jest symbolicznym początkiem zaplanowanego na 11 listopada święta. Od 2018 roku gromadziliśmy również setki tysięcy Polaków na Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. Było to przedsięwzięcie, które dawało możliwość włączenia się w radosne i rodzinne wydarzenie, które przypominało nam o 1918 roku - opowiadał wiceminister Sellin. - W tym roku nie możemy fizycznie zaprosić Polaków na Krakowskie Przedmieście w Warszawie, ale prosimy państwa o wpuszczenie Festiwalu do waszych domów - dodał.

Występy artystów

Wirtualny Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu będzie transmitowany na żywo w internecie już od godz. 12.00 - zaraz po wspólnym odśpiewaniu hymnu. W tym roku Festiwal będzie dostępny on-line, by każdy mógł zobaczyć przygotowane atrakcje na ekranie smartfona, komputera czy telewizora. Wystarczy wejść na stronę www.niepodlegla.gov.pl/festiwal lub stronę jednego z partnerów, np. Interia.pl czy stronę wybranego dziennika ogólnopolskiego lub regionalnego grupy Polska Press i uruchomić transmisję na żywo przygotowaną przez Biuro Programu "Niepodległa".

Rada Regencyjna 663.jpg
102 lata temu Polska odrodziła się jako królestwo

- Na 11 listopada proponujemy program, który będzie ciekawy zarówno dla dorosłych, młodzieży, jak i dzieci. Przygotowaliśmy blok programowy, w ramach którego zagrają dla nas wirtualne Studia: scena muzyczna, scena dla dzieci oraz Studio Prywatka Niepodległa. Przygotowaliśmy różnorodny, radosny program, który pozwoli zaprosić do wspólnej zabawy całe rodziny - wskazał Kowalski. - Koncerty zagrają dla nas takie gwiazdy jak Ania Dąbrowska, Paweł Domagała, Enej, Miuosh i Organek. Na wielki finał zaprasza zaś Janusz Prusinowski, który nauczy nas polskich tańców i zaprosi do wspólnej zabawy - przekazał dyrektor Biura Programu "Niepodległa".

"Studio Scena Muzyczna" zaprosi do uczestnictwa w pięciu koncertach przygotowanych przez polskie gwiazdy. Pierwszy wystąpi Enej z zaproszonymi artystami: Zazula Vocal Group, Szymon Chyc-Magdzin, Witold i Cezary Kuczyńscy, Dziecięcy Zespół Ludowy "Koderki". Później będzie można usłyszeć kolejno Pawła Domagałę, Anię Dąbrowską, Organka i Miuosha.

Wyjątkowa scenografia

Pomiędzy koncertami znajdą się atrakcje przewidziane dla najmłodszych uczestników, dla których przygotowano "Studio Scena dla Dzieci". To tu odbędą się dedykowane dzieciom koncerty oraz czytanie polskich bajek przez znanych polskich aktorów: Agnieszkę Więdłochę, Antoniego Pawlickiego, Piotra Cyrwusa i Macieja Zakościelnego.

Finałem festiwalu będzie "Studio Prywatka Niepodległa", w którym Prusinowski, wraz z zespołami ludowymi, zaprosi do wspólnego poznawania tradycyjnych tańców naszego kraju takich jak wiwat, chodzony i siustany. Tańce, które w tym roku poznamy, są tak zwanymi tańcami solistycznymi, dającymi możliwość samodzielnego tańca bez konieczności towarzyszenia partnera.

zolnierze_niepodleglosci1200.jpg
Ruszyła platforma "Żołnierze Niepodległości". Poznaj historię tysięcy polskich bohaterów

Czytaj także:

O oprawę wirtualnego Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu zadbają prowadzący - Ula Kaczyńska i Tomasz Tylicki - którzy będą informować widzów o zaplanowanych atrakcjach i zapraszać na kolejne wydarzenia wprost z wirtualnego "Studia Ulica". Ze względu na ograniczenia związane z koronawirusem w tym roku, wszystkie studia zostaną tak przygotowane, by scenografia nawiązywała do najważniejszych charakterystycznych miejsc warszawskiego Traktu Królewskiego: Hotelu Bristol, Kordegardy, pomnika Mikołaja Kopernika, Uniwersytetu Warszawskiego i pomnika Stanisława Augusta Poniatowskiego przed Pałacem Prezydenckim.

- Atrakcje 11 listopada to symboliczny finał obchodów Święta Niepodległości, ale pierwsze aktywności przewidzieliśmy już na 8 listopada. W niedzielę zapraszamy do obejrzenia wyjątkowego koncertu - Kulka/Paderewski/Kulka, transmitowanego z Teatru Polskiego w Warszawie bez udziału publiczności. W przeddzień Święta Niepodległości, 10 listopada, organizujemy debatę historyków o tej wyjątkowej rocznicy. Spotkanie z udziałem trzech reprezentantów nauk historycznych odbędzie się on-line i skupi się na historii Święta Niepodległości, znaczeniu 11 listopada dla całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej oraz wpływie odzyskania niepodległości na różne grupy społeczne. Będzie ją można obejrzeć m.in. na profilach "Niepodległej" oraz "Niepodległa. Miejsce Spotkań" na Facebooku - poinformował Kowalski. Debatę z historykami poprowadzi Bartłomiej Makowski - dziennikarz portalu PolskieRadio.pl, który jest współautorem wielu internetowych serwisów specjalnych Polskiego Radia. 

Upamiętnienie bohaterów

"Koncert dla Niepodległej" - Kulka/Paderewski/Kulka jest upamiętnieniem 160. rocznicy urodzin Ignacego Jana Paderewskiego - wybitnego artysty i wielkiego męża stanu - oraz 102. rocznicy odzyskania niepodległości. Podczas koncertu usłyszymy wybrane dzieła kompozytora w aranżacjach skrzypka klasycznego Konstantego Andrzeja Kulki oraz jego córki Gaby Kulki, pianistki, kompozytorki i wokalistki. Transmisja koncertu dostępna będzie on-line na stronie www.niepodlegla.gov.pl.

- Kontynuacją naszych działań związanych ze stuleciem Bitwy Warszawskiej będzie zaś wyjątkowa uroczystość zaplanowana na 9 listopada w Skierniewicach. Odsłonimy symboliczny pomnik, wspomnienie międzynarodowej współpracy, która miała decydujący wpływ na losy świata - powiedział wicepremier Gliński.

Ignacy Daszyński 663.jpg
Rząd Lubelski - pierwszy polski rząd po 123 latach zaborów

Czytaj także:

- Pomnik "Przed Bitwą Warszawską" upamiętni i będzie przypominał kolejnym pokoleniom o przyjaźni Polaków z Węgrami, Francuzami i towarzyszami broni z Ukrainy - naszymi sojusznikami w wojnie polsko-bolszewickiej - wyjaśnił.

Na pomniku uwiecznieni zostali przedstawiciele narodów współpracujących ze sobą w 1920 roku: marszałek Józef Piłsudski, węgierski premier Pál Teleki, ukraiński dowódca, ataman Symon Petlura oraz Charles de Gaulle, doradca wojskowy w Sztabie Wojska Polskiego, późniejszy prezydent Francji. Pomnik powstał według projektu profesora Karola Badyny. Odsłonięcia pomnika dokonają minister Gliński oraz prezydent Skierniewic Krzysztof Jażdżyk. Transmisja na żywo z uroczystości dostępna będzie na stronie niepodlegla.gov.pl.

Więcej informacji i szczegóły wydarzeń dostępne na niepodlegla.gov.pl.

Integracja ziem dawnych zaborów w II RP Integracja ziem dawnych zaborów w II RP

pkr

Zobacz także

Zobacz także