X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Marsz Niepodległości w formie zmotoryzowanej. Stołeczny ratusz: bez zezwolenia będzie to wykroczenie drogowe

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2020 12:35
- Aby zorganizować przejazd ulicami Warszawy, organizatorzy Marszu Niepodległości powinni uzyskać odpowiednie zezwolenie w ratuszu. Jeśli tego nie zrobią, a jest prawdopodobne, że nie zdążą, przejazd będzie stanowił wykroczenie drogowe - poinformowała rzecznik ratusza Karolina Gałecka.
- Organizator powinien mieć decyzję Biura Polityki Mobilności i Transportu - poinformowała rzecznik stołecznego ratusza Karolina Gałeckaz lewej
- Organizator powinien mieć decyzję Biura Polityki Mobilności i Transportu - poinformowała rzecznik stołecznego ratusza Karolina Gałecka/z lewejFoto: East News/Tomasz Jastrzębowski
masz 1200 east.jpg
Marsz Niepodległości będzie miał formę zmotoryzowaną. Jest oświadczenie organizatorów

Prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz poinformował, że w tym roku Marsz Niepodległości będzie "zmotoryzowany". "W tym roku, mając na uwadze bezpieczeństwo naszych uczestników, a przede wszystkim weteranów, którzy co roku nam towarzyszyli, zdecydowaliśmy się zmienić formułę naszego wydarzenia. 11 listopada zapraszamy wszystkich Polaków do tego, aby przyjechać do Warszawy na rondo Romana Dmowskiego samochodami i motocyklami" - przekazało w oświadczeniu stowarzyszenie.

Czytaj także:

Pytana o zmianę formuły zgromadzenia, rzecznik stołecznego ratusza podkreśliła, że zgodnie z przepisami przejazdu samochodowego nie sposób uznać za zgromadzenie.

1200_Trzaskowski_PAP.jpg
Rafał Trzaskowski: nie wyrażam zgody na organizację Marszu Niepodległości

"Bez właściwej decyzji byłoby to wykroczenie drogowe"

- Natomiast w sytuacji, w której będzie zorganizowany przejazd samochodowy zajmujący jakiś teren, to zgodnie z przepisami organizator powinien mieć decyzję Biura Polityki Mobilności i Transportu - czyli organu, który zarządza ruchem w Warszawie - na wykorzystanie drogi w sposób szczególny. Procedura uzyskania zezwolenia na wykorzystanie drogi w sposób szczególny zajmuje do 30 dni - w tym momencie, nawet gdyby organizator złożył taki wniosek, to jest mało prawdopodobne, że do środy wyrobi się ze wszystkimi niezbędnymi formalnościami - tłumaczyła Gałecka.

Jak dodała, jeśli do takiego przejazdu doszłoby bez właściwej decyzji, stanowiłby on wykroczenie drogowe.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski po zasięgnięciu opinii sanepidu nie wyraził zgody na zorganizowanie 11 listopada Marszu Niepodległości. Podkreślił, że opinia wskazuje na trudną sytuację epidemiczną, szczególnie w Warszawie i na Mazowszu.

Wydając decyzję o zakazie Marszu Niepodległości, Trzaskowski powołał się na przepisy Prawa o zgromadzeniach, zgodnie z którymi organ gminy wydaje decyzję o zakazie zgromadzenia nie później niż na 96 godzin przed planowaną datą zgromadzenia, jeżeli jego odbycie może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi albo mieniu w znacznych rozmiarach. Zapis ten stosuje się również do zgromadzeń cyklicznych.

Na rozpatrzenie czeka złożone przez pełnomocników stowarzyszenia zażalenie na postanowienie sądu I instancji utrzymujące decyzję prezydenta Warszawy.

Marsz Niepodległości jest zarejestrowany jako zgromadzenie cykliczne od 2017 r., jednak obecne przepisy związane z epidemią zakazują organizacji zgromadzeń liczących więcej niż 5 osób. O powstrzymanie się od organizacji marszu apelował m.in. premier Mateusz Morawiecki.

pb

Czytaj także

Wiceminister zdrowia: Marsz Niepodległości nie powinien się odbyć

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020 09:00
- To jest odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale także za Polaków, za swoich bliskich - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska o ewentualnej rezygnacji w tym roku z Marszu Niepodległości.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Andrzej Anusz: ze względu na pandemię Marsz Niepodległości nie powinien się odbyć

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020 14:00
- W zaistniałej sytuacji można ten dzień uczcić inaczej. Wiele wydarzeń planowanych jest w sieci. W związku z pandemią Marsz Niepodległości nie powinien się odbyć - ocenił w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz z Instytutu Józefa Piłsudskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakaz organizacji Marszu Niepodległości na 11 listopada. Do sądu wpłynęło zażalenie organizatorów

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2020 16:15
- Pełnomocnicy Stowarzyszenia Marsz Niepodległości złożyli do sądu apelacyjnego zażalenie na postanowienie sądu I instancji, który utrzymał decyzję prezydenta Warszawy o zakazie organizacji marszu planowanego na 11 listopada - poinformował w niedzielę mec. Adam Janus.
rozwiń zwiń