Polsko-amerykańska umowa o współpracy obronnej ratyfikowana. Mosbacher: USA poniosą większość kosztów

W ramach umowy o wzmocnionej współpracy obronnej Stany Zjednoczone poniosą koszty szkolenia, wyposażenia i rozmieszczenia sił amerykańskich w Polsce, co znacznie przewyższa koszty utrzymania, gdy siły amerykańskie znajdą się w kraju - oświadczyła ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

2020-11-10, 12:21

Polsko-amerykańska umowa o współpracy obronnej ratyfikowana. Mosbacher: USA poniosą większość kosztów
Od lewej: Mariusz Błaszczak, Zbigniew Rau i Georgette Mosbacher w Pałacu Prezydenckim podczas przemówienia Andrzeja Dudy po ratyfikowaniu umowy o współpracy obronnej między Polską a USA. Foto: Jakub Szymczuk / KPRP / prezydent.pl

Prezydent Andrzej Duda ratyfikował w poniedziałek polsko-amerykańską umowę o wzmocnionej współpracy obronnej (Enhanced Defence Cooperation Agreement, EDCA). Przewiduje ona dalsze zwiększanie liczebności wojsk USA stacjonujących w Polsce oraz ustanowienie nowych ram prawnych obecności amerykańskich żołnierzy w naszym kraju.

Powiązany Artykuł

ad 1200.jpg
Prezydent: obecność wojsk amerykańskich wzmacnia bezpieczeństwo w tej części Europy

Znaczne koszty poniosą USA

Umowę podpisali 15 sierpnia br. w Warszawie minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i sekretarz stanu USA Mike Pompeo. 30 września Senat poparł ustawę upoważniającą prezydenta do ratyfikowania umowy, wcześniej taką zgodę wyraził Sejm. 15 października ustawę o ratyfikacji umowy między Polską a Stanami Zjednoczonymi podpisał prezydent Andrzej Duda.

"W ramach EDCA, USA poniosą koszty szkolenia, wyposażenia i rozmieszczenia sił amerykańskich w Polsce, co znacznie przewyższa koszty utrzymania, gdy siły amerykańskie znajdą się w kraju. Ci, którzy sugerują, że jest inaczej, powinni policzyć koszty jeszcze raz" - napisała we wtorek na Twitterze Georgette Mosbacher.

Polsko-amerykańska umowa o wzmocnionej współpracy obronnej uzupełnia ubiegłoroczne deklaracje prezydentów obu państw o zwiększeniu liczby amerykańskiego personelu z 4,5 tys. o co najmniej tysiąc kolejnych.

REKLAMA

Czytaj również:

Utworzenie wysuniętego dowództwa V Korpusu w Polsce

Powiązany Artykuł

trump duda 1200 shutterstock.jpg
Zniesienie wiz, bliska współpraca militarna i wielkie projekty energetyczne. Decyzje ws. Polski w czasie kadencji Trumpa

Dzięki infrastrukturze wojskowej, która według umowy zostanie przygotowana przez Polskę, w razie ewentualnego zagrożenia, możliwy będzie natychmiastowy przerzut do naszego kraju dodatkowych sił, zapewniając łącznie obecność do 20 tys. żołnierzy USA.

Jeszcze przed ratyfikacją, zapowiedziano ulokowanie w Polsce wysuniętego dowództwa V Korpusu Wojsk Lądowych USA, jednostki, która będzie odpowiadać za dowodzenie siłami zbrojnymi USA na wschodniej flance sojuszu północnoatlantyckiego.

Wysunięte stanowisko dowodzenia reaktywowanego V Korpusu USA ma liczyć ok. 200 żołnierzy. Dowódcą V Korpusu został John Kolasheski, który 4 sierpnia w Krakowie otrzymał nominację na stopień generała broni. Dowództwo V Korpusu mieści się w Fort Knox w stanie Kentucky.

REKLAMA

jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej