X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Nie trzeba będzie mieć przy sobie prawa jazdy. Resort cyfryzacji poinformował o ułatwieniach

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2020 19:47
Od 5 grudnia w aplikacji mObywatel pojawi się mPrawo Jazdy, które zastąpi dokument uprawniający do kierowania pojazdem mechanicznym. Tak wynika z informacji podanej przez Ministerstwo Cyfryzacji. Dodano, że z aplikacji korzysta już nad półtora miliona osób.
Jeden z parkingów w Warszawie
Jeden z parkingów w WarszawieFoto: PaulSat/Shutterstock

Resort wskazał, że cyfrowe prawo jazdy to kolejna funkcja, która pojawi się w aplikacji mObywatel. Przypomniał, że obecnie działa już m.in. mTożsamość, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego. "Po uruchomieniu aplikacji znajdziecie tam wszystkie te informacje, które macie w dowodzie, nawet swoje zdjęcie" - napisało Ministerstwo Cyfryzacji.

Shutterstock nauka jazdy elka 1200.jpg
Ważne informacje dla zdających na prawo jazdy. W niektórych miejscach mogą być kłopoty z egzaminami


W aplikacji, zaznaczono, jest także mPojazd, który jest odzwierciedleniem danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu. Z tego rozwiązania, jak wskazał minister, "mogą korzystać właściciele i współwłaściciele pojazdów, więc wszyscy ci, którzy są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) jako posiadacze samochodów, motorów, skuterów, itd.".

Dodano, że usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu, w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Ponadto  aplikacja na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania wyświetli komunikat z przypomnieniem. W mPojeździe są także dane takie jak: marka i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego.

Wirtualne recepty i legitymacje szkolne

Resort przypomniał, że w aplikacji mObywatel, czyli tzw. wirtualnym portfelu, są też eRecepty, a także mLegitymacje uprawniające do zniżkowych przejazdów czy biletów do kin oraz teatrów. - Jeśli szkoła lub uczelnia chce, aby jej uczniowie lub studenci mogli korzystać z mLegitymacji, wystarczy, że wypełni prosty formularz (formularz dla szkół, formularz dla uczelni) - napisano. Podkreślono, że z wydawaniem mLegitymacji nie wiążą się żadne koszty, a uczelnie i szkoły nie muszą kupować nowego sprzętu czy oprogramowania.

1200_kobieta_laptop_shutterstock.jpg
Rośnie popularność e-usług. Najczęściej sprawdzano online punkty karne i historię pojazdu

Zaznaczono też, że aplikacja jest stale udoskonalana. "Uprościliśmy uwierzytelnianie się podczas pobierania dokumentów z rejestrów państwowych. Teraz, by złożyć wniosek o dokument (np. mTożsamość), wystarczy potwierdzić swoje dane profilem zaufanym logując się raz, a nie jak dotąd dwa razy" - czytamy.

Czytaj także:

Ponadto tożsamość można potwierdzać, korzystając z profilu zaufanego lub jednego z ponad 200 banków. "Wprowadziliśmy też możliwość odblokowywania aplikacji za pomocą biometrycznego skanu twarzy" - napisano. Resort wyjaśnił, że biometryczny skan nie jest tym samym, co odblokowanie telefonu po odczytaniu wizerunku ze zdjęcia zrobionego aparatem telefonu. "Skany biometryczne to te z wykorzystaniem np. modelu 3D twarzy, skanu tęczówki oka lub inne, które są uwzględnione przez Google w najnowszych wydaniach systemu Android. Skan twarzy, jak każde odblokowanie biometryczne, należy potwierdzić nadanym wcześniej PIN-em" - czytamy.

Dodano, że na prośbę studentów w mLegitymacji ułatwiono dostęp do numeru albumu i kodu do zeskanowania numeru.

itom

Czytaj także

Ważne informacje dla zdających na prawo jazdy. W niektórych miejscach mogą być kłopoty z egzaminami

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 10:39
Zdecydowana większość ośrodków ruchu drogowego w Polsce pracuje bez zakłóceń i nic nie wskazuje na to, by pojawiła się konieczność systemowego zawieszenia ich działalności. Jednak z wielu miejsc napływają informacje o stwierdzonych zakażeniach koronawirusem, co powoduje, że poszczególne WORD-y podejmują decyzję o czasowym wstrzymaniu egzaminów.
rozwiń zwiń