more_horiz
Wiadomości

"W kilku miejscach było niezwykle gorąco". Policja publikuje materiały z Marszu Niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 09:24
Policja w Warszawie opublikowała nagrania, które zarejestrowano podczas Marszu Niepodległości. Na filmach widać m.in. jak w kierunku funkcjonariuszy lecą petardy i kamienie. "Dosłownie walczyli w ogniu" - napisała KSP i poinformowała, że "chuligani atakujący policjantów w zdecydowanej większości to pseudokibice".
W związku z przestępstwami po środowym Marszu Niepodległości zatrzymano dotychczas 36 osób
W związku z przestępstwami po środowym Marszu Niepodległości zatrzymano dotychczas 36 osóbFoto: JAKUB WOSIK/REPORTER

"W kilku miejscach było niezwykle gorąco. Niestety jest to fakt. Policjanci w okolicach Ronda de Gaulle’a zostali zaatakowani m.in. racami. Dosłownie walczyli w ogniu. Chuligani atakujący policjantów w zdecydowanej większości to pseudokibice" - napisała na Twitterze Komenda Stołeczna Policji.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
1200_Dworczyk_Jedynka.jpg
Zamieszki podczas Marszu Niepodległości. Szef KPRM: trwają analizy i wyjaśnianie działań policji

Nagrania z 11 listopada

Pod postem zamieściła nagranie, na którym widać, jak grupa osób na rondzie de Gaulle'a rzuca w kierunku funkcjonariuszy odpalone race. Wszędzie jest pełno dymu i co chwilę słychać wybuchy petard.

Na innym zamieszczonym przez KSP nagraniu pokazany jest szpaler stojących policjantów i grupa mężczyzn, którzy wykrzykują w ich kierunku wulgarne słowa. W stronę funkcjonariuszy leci wyrwana kostka brukowa i ponownie race.

"To tylko zaledwie 2 minuty z tego, co działo się (...), gdy atakowano policjantów. Tego zachowania nie można określić jako świętowanie niepodległości" - brzmi wpis KSP nad filmem. "Wśród zatrzymanych do przestępstw są osoby w wieku od 18 do 41 lat" - dodała warszawska policja.

Czytaj także:

"Chuliganom przeszkadzało wszystko"

Wśród zamieszczonych na Twitterze filmów KSP opublikowała też nagranie, na którym widać jak grupy osób atakują funkcjonariuszy również na stacji Warszawa Stadion. "Tym razem nagranie z kamer monitoringu na stacji »Stadion Narodowy«. Widzimy moment, gdy policjanci po raz kolejni są atakowani. Amunicję chuliganów stanowią kamieni" - napisała KSP.

Z kolei na innym filmie widać jak niszczony jest znak drogowy. "Przenosimy się teraz w inne miejsce. Jak widzimy, chuliganom (...) przeszkadzało wszystko. W tym przypadku niszczony jest znak drogowy. 17 osób spośród 36 zatrzymanych do przestępstw było nietrzeźwych" - podała policja.

Tegoroczny Marsz Niepodległości

W środę ulicami Warszawy przeszedł Marsz Niepodległości. Mimo że - zgodnie z zapowiedziami organizatorów - miał być zmotoryzowany - wielu uczestników brało w nim udział pieszo. Podczas Marszu doszło do zamieszek; policja informowała m.in., że na rondzie de Gaulle'a w stronę policjantów poleciały kamienie i race. KSP informowała, że zgromadzenie pieszych jest nielegalne.

Jak informował w czwartek rzecznik prasowy Komendy Stołecznej Policji nadkom. Sylwester Marczak, w związku z przestępstwami po środowym Marszu Niepodległości zatrzymano dotychczas 36 osób. Wystawiono także ponad 260 mandatów, do sądu trafiło 420 wniosków o ukaranie. Rannych zostało 35 policjantów, a łącznie zatrzymano ponad 300 osób.

ms

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem