more_horiz
Wiadomości

Festiwal EnergaCamerimage. Piotr Gliński: unikalne miejsce spotkań z wymagającą publicznością

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 20:29
Podczas gali otwarcia festiwalu filmowego Camerimage minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński potwierdził wsparcie rządu dla budowy w Toruniu Centrum Filmowego Camerimage. - EnergaCamerimage to unikalne miejsce spotkań z wymagającą publicznością — podkreślił wicepremier.
Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCamerimage Marek Żydowicz (L) oraz laureat najważniejszej festiwalowej nagrody - Złotej Żaby za całokształt twórczości, francuski autor zdjęć filmowych Philippe Rousselot (P)
Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCamerimage Marek Żydowicz (L) oraz laureat najważniejszej festiwalowej nagrody - Złotej Żaby za całokształt twórczości, francuski autor zdjęć filmowych Philippe Rousselot (P)Foto: PAP/Tytus Żmijewski

W tym roku — przez obostrzenia związane ze stanem epidemii — festiwal odbywa się online. Tak wyglądała także sobotnia gala otwarcia, która w całości realizowana była w sieci — z wykorzystaniem możliwości zdalnego łączenia oraz wcześniej przygotowanych materiałów audiowizualnych.

Wymagająca publiczność

- Camerimage, jako jeden z nielicznych festiwali na świecie nobilituje pracę autorów zdjęć filmowych. To również unikalne miejsce spotkań z wymagającą publicznością, dla której walory wizualne stanowią integralną wartość dzieła filmowego. Mimo trudnego momentu, którego dziś doświadczamy, cieszę się, że festiwal może się odbyć - mówił podczas otwarcia wicepremier Piotr Gliński.

piotr glinski PAP 1200 .jpg
Gliński o Funduszu Wsparcia Kultury: o tym, kto dostał wsparcie, nie decydowały sympatie

Przypomniał, że nieco ponad miesiąc temu Rada Ministrów przyjęła uchwałę dotyczącą budowy siedziby Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu. Inwestycja kosztować będzie 600 mln zł. 400 mln zł przeznaczy rząd, a 200 mln zł dołoży miasto.

- Mimo głosów zwątpienia inwestycja ta staje się faktem - podkreślił Gliński.

Posłuchaj
00:54 glinski torun.mp3 Festiwal filmowy Camerimage w Toruniu. Korespondencja Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek (PR PiK)

 

Tygodniowa terapia

- Mamy czas zarazy, a historia pokazuje, że zaraza objawia się w dwóch rzeczywistościach – realnej i psychicznej. Z tą pierwszą nie umiemy sobie jeszcze poradzić, a na tę drugą świetnym panaceum będzie moim zdaniem program festiwalu - mówił dyrektor EnergaCamerimage Marek Żydowicz.

Kup kartę wstępu na 28. EnergaCAMERIMAGE Film Festival i ciesz się atmosferą festiwalu 🐸🐸🐸 28. edycja Międzynarodowego...

Opublikowany przez Camerimage Festival Czwartek, 5 listopada 2020Dyrektor i twórca festiwalu jak dodał zaprasza na tygodniową terapię, tygodniowe wakacje, które mają pozwolić uciec wszystkim od stresu, jaki niesie izolacja pandemiczna. W jego ocenie może być to również terapia od wylewającego się ze wszystkich mediów hejtu.

Piotr Gliński new 1200.jpg
Piotr Gliński: każde osłabienie Polski jako wspólnoty narodowej zagraża niepodległości

Oni nas "wykopią"

Nagrodę za całokształt twórczości — Złotą Żabę — przyznano w tym roku francuskiemu operatorowi filmowemu Philippe Rousselot.

- Jestem zaszczycony tą nagrodą. Oczywiście, że przyjadę do Torunia za rok. Będę przyjeżdżał zawsze wtedy, gdy tylko będę mógł. Będzie mi bardzo brakowało tego, co jest solą festiwalu, czyli spotkań z młodymi operatorami i operatorkami, którzy wchodzą dopiero w ten świat. Oni nas "wykopią" prędzej czy później, bo taka jest kolej rzeczy. Cieszę się, że imprezę udało się zrealizować online w tak trudnym czasie pandemii — powiedział Rousselot.

Europejskie Centrum Filmowe

Kazimierz Suwała, p.o. dyrektora Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage, wskazywał, że jest w tym miejscu, w którym jest, dzięki wsparciu wicepremiera Glińskiego, a także prezydenta Torunia Michała Zaleskiego.

Piotr Gliński PAP-1200.jpg
W Skierniewicach odsłonięto pomnik "Przed Bitwą Warszawską". Szef MKiDN: symbol solidarności międzyludzkiej

- Jesteśmy na początku drogi budowania Europejskiego Centrum Filmowego w Toruniu. Postaram się doprowadzić do powstania obiektu festiwalowego jak najszybciej, tak abyśmy mogli się w nim spotykać w trakcie kolejnych edycji wydarzenia — w erze po pandemii - mówił Suwała.

W trakcie festiwalu fanom kina zostanie zaprezentowanych 175 filmów. W konkursie głównym zmierzy się 12 produkcji. Łącznie będzie 10 konkursów.

Nadzieja na przyszłość

Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki wyraził nadzieję na jak najszybszy powrót festiwalu do normalnej, stacjonarnej formuły.

kino_shutter_1200_ Mr.Music.jpg
Polka scenografem najlepszego horroru roku

- Tegoroczna edycja, pomimo trudności globalnych, które nas niestety przytłaczają, będzie dla nas jakąś formą nadziei. Gościmy na kanapach mieszkańców całego globu. Niech ten festiwal będzie nadzieją na przyszłość, że już za rok spotkamy się twarzą w twarz, żeby podziwiać piękną wartość filmu. Wszyscy jesteśmy ludźmi, którzy po prostu lubią kino - powiedział Całbecki.

Tak jak rok temu oficjalnego otwarcia festiwalu dokonał prezydent Torunia Michał Zaleski.

28. edycję festiwalu honorowym patronatem objął prezydent Polski Andrzej Duda. EnergaCamerimage potrwa do 21 listopada.

fc

Zobacz także

Zobacz także