X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Fundusz Wsparcia Kultury. Piotr Gliński zapowiada weryfikację beneficjentów

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2020 16:04
- We wtorek mamy następne spotkanie naszego zespołu ws. Funduszu Wsparcia Kultury - powiedział wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński. Poinformował też, że "podmioty, które nie są podmiotami gospodarczymi, będą mogły otrzymać wsparcie szybciej", zaś "weryfikacja podmiotów gospodarczych może potrwać dłużej".
Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Piotr Gliński
Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Piotr GlińskiFoto: Twitter/Ministerstwo Kultury

Minister kultury był pytany w programie "Newsroom" Wirtualnej Polski, czy decyzja o wstrzymaniu wypłat ze środków FWK była podyktowana tym, że został "poturbowany" po publikacji listy beneficjentów funduszu. - Wizerunkowo, oczywiście, tak. Myślę, że to wynika z niezrozumienia tego mechanizmu i tej całej sytuacji, ale przyjmuję zarzuty dotyczące wizerunkowej strony - podkreślił.

"Obroniliśmy miejsca pracy"

Gliński przypomniał, że FWK "służy wsparciu bardzo ważnego sektora gospodarki, który był pierwszy zamknięty i pewnie ostatni będzie otwarty w związku z pandemią". - Tego typu pomoc dla gospodarki w całej Europie i w Polsce też polega na tym, że my się opieramy na deklaracjach aplikujących i chodzi o przekazanie jak najszybciej wsparcia finansowego dla sektora, żeby utrzymać firmy, żeby utrzymać miejsca pracy - wyjaśnił.

gliński f 1200 free.jpg
"To nie są pieniądze dla celebrytów, wątpliwe przypadki wyjaśnimy". Piotr Gliński o Funduszu Wsparcia Kultury

Dodał, że rząd "wpompował" w polską gospodarkę, w tym także w sektor kultury, 150 mld zł. - Obroniliśmy miejsca pracy. W Polsce nie wzrosło bezrobocie szczególnie mimo tak wielkiego kryzysu, więc to wszystko trzeba docenić. Te pieniądze nie idą na prywatne konta przedsiębiorców czy celebrytów tylko mogą być przeznaczone tylko i wyłącznie na koszty kwalifikowane. Oni będą musieli nam przedstawić faktury, na co zostały one wydane i m.in. na koszty związane z wynagrodzeniami osób pracujących na rzecz tych instytucji będą te pieniądze wydane - zaznaczył wicepremier.

Czytaj także:

Pytany, czy ktoś naciskał na niego, by wstrzymać wypłaty, Gliński poinformował, że to była jego decyzja. - Zauważyłem to, co się działo w przestrzeni publicznej. Pewne argumenty mnie przekonały, bo jeżeli są jakieś wątpliwości co do firm czy też co do wysokości wsparcia czy rekompensat to zostanie zweryfikowane. Dlatego wstrzymaliśmy - mam nadzieję, że na krótką chwilę - ten fundusz. Generalnie na 2064 firm i instytucji kultury i organizacji pozarządowych prowadzących instytucje kultury wątpliwości dotyczyły kilkunastu, może kilkudziesięciu różnych podmiotów - zwrócił uwagę.

"Przychód jest podstawowym miernikiem"

Gliński zdementował krążącą w internecie informację, wedle której "urzędnicy ministerstwa - opracowując kryteria weryfikacji - pomylili dochód z przychodem". - To nieprawda. Przychód jest podstawowym miernikiem, który umożliwia sensowne przekazywanie pieniędzy (...), daje więcej informacji nt. firmy i poprzez rekompensatę przychodu możemy także spodziewać się, że pieniądze przekazane będą przeznaczane właśnie na te koszty kwalifikowane, o które nam chodzi, czyli na koszty merytoryczne i na miejsca pracy. W niektórych indywidualnych przypadkach można wskazywać, że lepiej by było, gdyby był dochód, ale wszędzie operuje się przychodem i nieprzypadkowo - stwierdził.

Jak poinformował szef MKiDN, we wtorek odbędzie się kolejne spotkanie zespołu ws. Funduszu Wsparcia Kultury. - Musimy sobie jeszcze odpowiedzieć na kilka pytań i myślę, że te podmioty, które nie są podmiotami gospodarczymi, będą mogły otrzymać wsparcie szybciej. Natomiast weryfikacja podmiotów gospodarczych może potrwać dłużej - powiedział.

twitter michał dworczyk 1200.jpg
Pieniądze z Funduszu Wsparcia Kultury. Dworczyk: tu ustala się pewien algorytm

Czytaj także:

W piątek MKiDN podało, że 2064 podmioty otrzymają pomoc finansową w ramach Funduszu Wsparcia Kultury na bieżącą działalność muzyczną, teatralną i taneczną, a także utrzymanie miejsc pracy. Resort opublikował pełną listę beneficjentów wraz z przyznanymi im kwotami. Obok m.in. teatrów i stowarzyszeń znalazły się na niej znane zespoły muzyczne i popularni aktorzy, co wywołało w internecie dyskusję na temat mechanizmu przyznawania rekompensat.

Wątpliwości ministerstwa

W niedzielnym komunikacie MKiDN poinformowało, że "w związku z wątpliwościami dotyczącymi rekompensat przyznanych w ramach Funduszu Wsparcia Kultury, minister kultury i dziedzictwa narodowego postanowił wstrzymać realizację wypłat ze środków funduszu i przekazać listę beneficjentów do pilnej ponownej weryfikacji".

Resort wyjaśnił, że "rekompensaty za straty spowodowane pandemicznym zamknięciem instytucji i działalności gospodarczej w kulturze obejmują do ok. 40/50 proc. udokumentowanych strat - pomniejszonych o wcześniej otrzymane wsparcie antycovidowe - w okresie od marca do grudnia 2020 r.". "Są to więc rekompensaty za prawie roczne zamrożenie działalności, których celem jest wsparcie ważnego sektora polskiej gospodarki w obliczu bankructwa" - podkreślono.

pkr

Czytaj także

"To nie program Celebryta+". Piotr Gliński o Funduszu Wsparcia Kultury

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2020 13:40
Fundusz Wsparcia Kultury to nie jest wsparcie dla celebrytów, ale dla pracowników kultury i ich rodzin. Wiemy, że beneficjenci chcą, by pieniądze trafiły na rynek, do pracowników, ale też do freelancerów - podkreślił wicepremier, minister kultury Piotr Gliński w rozmowie z "Super Expressem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lista beneficjentów do weryfikacji". Piotr Gliński wstrzymuje wypłaty z FWK

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2020 14:54
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński postanowił wstrzymać realizację wypłat ze środków Funduszu Wsparcia Kultury i przekazać listę beneficjentów do pilnej ponownej weryfikacji - poinformowało w niedzielę Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
rozwiń zwiń