X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wsparcie dla kultury. Gliński: na 2064 podmioty kwestionowano kilkanaście, może kilkadziesiąt

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 08:25
- Na 2064 podmioty kwestionowanych było kilkanaście, może kilkadziesiąt. Sprawdzimy je i ręcznie skorygujemy kwoty – powiedział w wywiadzie dla "DGP" wicepremier i minister kultury Piotr Gliński, odnosząc się do wypłat z Funduszu Wsparcia Kultury.
Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński
Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr GlińskiFoto: KANCELARIA PREMIERA/DOMENA PUBLICZNA

- Mówimy o 2064 podmiotach, którym przyznano pieniądze. Chcieliśmy to zrobić jak najszybciej. Zgodnie z rozporządzeniem, te środki powinny być wydane do końca roku – stąd ten pośpiech. Teraz – także ze względu na odbiór społeczny – proces został spowolniony. A kultura to jeden z sektorów, który najbardziej ucierpiał na pandemii. Z racji swojej specyfiki, w takiej sytuacji jest zamykana jako pierwsza i otwierana jako ostatnia – wskazał Gliński na łamach "Dziennika Gazety Prawnej".

1200 gliński.jpg
"Będzie bardzo ostra kontrola". Piotr Gliński o wypłatach z Funduszu Wsparcia Kultury

Podał, że od początku pandemii, po konsultacjach ze środowiskiem, udało się uruchomić m.in. program "Kultura w sieci", jest rozwinięty program stypendialny, program zapomóg socjalnych, a kultura jest włączona w postojowe, które wraca od listopada.

Czytaj także:

- Mogę też potwierdzić – uzgodniłem to właśnie z premierem – że dla samozatrudnionych w sektorze kultury będą przewidziane łatwo umarzalne mikropożyczki w wysokości 5 tys. zł – poinformował minister.

Gliński zaznaczył, że od 10 miesięcy słyszy, że ludzie kultury nie mają z czego żyć. - Chcieliśmy więc wspomóc artystów oraz branżę scenotechniczną – z 2064 beneficjentów FWK aż 1066 podmiotów to firmy z tego obszaru – podał.

"Odbudowa sektora kultury będzie długo trwała"

Jak mówił, zderza się z argumentacją, dlaczego środki nie idą dla tych, którzy są na pierwszej linii frontu walki z COVID-19, a wciąż niewiele zarabiają. - Tyle że po pierwsze, (…) przyznaliśmy właśnie personelowi medycznemu walczącemu z pandemią 100-proc. podwyżkę. A po drugie, jeśli nie uratujemy gospodarki, to za pół roku czy za rok nie będziemy mieli w ogóle pieniędzy na służbę zdrowia – dodał.

Gliński powiedział, że trzeba było przyjąć jakiś miernik, w tym przypadku porównano poziom przychodów w 2019 i 2020 r. I tak 144 instytucje samorządowe otrzymały wsparcie w wysokości 95 mln zł, 306 organizacji pozarządowych – 38,5 mln zł, 448 przedsiębiorstw ze sfery kultury – 91 mln zł i 1066 firm scenotechnicznych – 175 mln zł.

jedynka radosław fogiel 1200.jpg
Radosław Fogiel: rządowe wsparcie dla artystów jest potrzebne

- W każdej z tych grup ustaliliśmy górny limit – odpowiednio: 4 mln zł, 1,8 mln zł, 2 mln zł i 650 tys. zł. Krytykowano to, że pieniądze dostały biznesy, których właścicielami są celebryci czy osoby zamożne. (…) Nie mogłem wyeliminować z naboru przedsiębiorstwa tylko dlatego, że należy do osoby znanej czy zamożnej – stwierdził wicepremier.

- Mówimy o sektorze, który właściwie od marca, czyli 10 miesięcy, w dużej części jest zahibernowany i ludzie nie mają środków do życia. I trzeba pamiętać, że odbudowa tego sektora też będzie długo trwała, bo ludzie wolniej będą wracali na widownie koncertowe czy teatralne niż do innych, bardziej codziennych potrzeb. Nie ocenialiśmy też, które podmioty lepiej działają na rzecz polskiej kultury. To zadanie mecenatu państwa, które realizujemy w innych programach – powiedział.

- Z punktu widzenia gospodarki, najważniejsze, że przedsiębiorstwo przynosi dochody, dzięki którym opłacane są podatki. Dlatego mechanizm, w ramach którego wszystkich porównujemy w taki sam sposób, powoduje, że zawsze znajdą się jakieś wyjątki, które są potem nagłaśniane. I teraz chcemy im się przyjrzeć – dodał.

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Fundusz Wsparcia Kultury. Piotr Gliński zapowiada weryfikację beneficjentów

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2020 16:04
- We wtorek mamy następne spotkanie naszego zespołu ws. Funduszu Wsparcia Kultury - powiedział wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński. Poinformował też, że "podmioty, które nie są podmiotami gospodarczymi, będą mogły otrzymać wsparcie szybciej", zaś "weryfikacja podmiotów gospodarczych może potrwać dłużej".
rozwiń zwiń