X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Co zrobić, gdy dziecko objęte jest kwarantanną lub izolacją? Sprawdź najważniejsze informacje

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 15:36
Jeżeli nasze dziecko miało bliski kontakt z osobą zarażoną – zostaje objęte kwarantanną. Jeśli natomiast ma pozytywny wynik testu i jest chore – nałożona jest na niego izolacja. W obydwu przypadkach przysługuje nam prawo do zasiłku i wolne w pracy z tytułu opieki nad dzieckiem.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shuttterstock/Sam Wordley

Dzieci na ogół przechodzą zakażenie koronawirusem lekko, a często nawet bezobjawowo. Trzeba jednak pamiętać, że zarażenie koronawirusem jest możliwe. Nie powinniśmy bagatelizować takich objawów takich jak:

 • kaszel
 • katar
 • gorączka
 • utrata węchu i smaku
 • biegunka
 • a także przekrwienie błony śluzowej nosa i bóle głowy.

Jeżeli zauważymy u naszego dziecka objawy infekcji, powinniśmy skontaktować się z lekarzem rodzinnym. Według zaleceń dla pediatrów i lekarzy rodzinnych każde gorączkujące dziecko wymaga konsultacji, a następnie zbadania przez lekarza poradni. Objawy mogą być skutkiem innych chorób wirusowych - podczas teleporady lekarz podejmie decyzję o dalszych działaniach, np. skieruje dziecko na test.

Internetowe Konto Pacjenta - sprawdzamy, czy nasze dziecko jest skierowane na kwarantannę

Internetowe Konto Pacjenta (IKP) to bezpłatna aplikacja Ministerstwa Zdrowia, dzięki której pacjent może szybko i bezpiecznie sprawdzić informacje o zdrowiu: swoim, swoich dzieci lub osoby, która go do tego upoważniła.

shutterstock nauka zdalna lekcje zdalne free 1200.jpg
Rozporządzenie MEN: zdalna nauka przedłużona do 29 listopada

Jeśli nasze dziecko posiada numer PESEL, ma również Internetowe Konto Pacjenta. Dostęp do niego ma rodzic, który zgłosił dziecko do ubezpieczenia w ZUS. Kiedy zalogujemy się na nasze Internetowe Konto Pacjenta, w zakładce dzieci (widocznej po kliknięciu na głównej stronie IKP w prawą, górną zakładkę pt. "Uprawnienia") pojawia się profil dziecka.

Począwszy od 16. roku życia nastolatek może się logować na swoje IKP, czytać swoje dane, ale nie ma pełnych uprawnień, np. nie może wyrażać zgody na operacje i zabiegi, nie może upoważniać innych osób do odczytywania jego danych. To nadal może robić tylko rodzic.

Kiedy nastolatek kończy 18 lat, automatycznie jego IKP staje się kontem osoby dorosłej, a rodzic traci uprawnienia.

Dziecko a kwarantanna i izolacja

Gdy dziecko jest skierowane na kwarantannę lub izolację (przez inspekcję sanitarną lub lekarza podstawowej opieki zdrowotnej) jest ono chore - w myśl przepisów ustawy zasiłkowej. W związku z tym rodzic może ubiegać się o zasiłek opiekuńczy.

W przypadku gdy ubezpieczony dobrowolnie powstrzyma się od pracy i nie otrzyma zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego niezdolność do pracy z tytułu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem ani decyzji inspektora sanitarnego o poddaniu członków rodziny kwarantannie, nie przysługuje mu prawo do świadczeń pieniężnych w razie choroby.

Jak uzyskać zasiłek opiekuńczy?

dziecko komputer 1200.jpg
Nauka zdalna. Co jeśli dziecko nie ma komputera?

Rodzic może wystąpić o zasiłek opiekuńczy, jeśli opiekuje się przebywającym na kwarantannie lub objętym izolacją w warunkach domowych:

 • dzieckiem do lat 14,
 • dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji do ukończenia 18 lat,
 • innym członkiem rodziny.

Oświadczenie dla swojego pracodawcy

Podstawą do wypłaty zasiłku opiekuńczego jest oświadczenie ubezpieczonego o konieczności opieki nad dzieckiem lub członkiem rodziny przebywającym na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.

Oświadczenie powinno zawierać:

 • imię i nazwisko ubezpieczonego,
 • numer PESEL ubezpieczonego, jeśli go posiada,
 • dane dziecka lub innego członka rodziny pod opieką, który odbywa obowiązkową kwarantannę albo izolację w warunkach domowych: imię i nazwisko, numer PESEL, jeśli go posiada,
 • dzień rozpoczęcia odbywania obowiązkowej kwarantanny albo izolacji w warunkach domowych i dzień jej zakończenia,
 • podpis ubezpieczonego.

Wzór oświadczenia o sprawowaniu opieki nad dzieckiem lub członkiem rodziny na kwarantannie lub w izolacji domowej dostępny jest >>TUTAJ<<

Pracodawca albo ZUS Pracodawca albo ZUS może wystąpić do organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej o potwierdzenie informacji zawartych w oświadczeniu.

rmf24.pl/gov.pl/koz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ćwiczenia, zdrowa dieta, suplementy. Zobacz, jak skutecznie przeciwdziałać zakażeniu koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2020 16:00
- Mamy większe szanse, że nie zachorujemy, jeśli będziemy ćwiczyć, stosować zdrową dietę i suplementy. Muszą zadziałać wszystkie te elementy razem - mówił na antenie Polskiego Radia 24 internista, dr Michał Mularczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nauka zdalna w klasach 1-3 szkół podstawowych. Jest decyzja rządu

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2020 15:54
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że środki bezpieczeństwa związane z epidemią COVID-19 w Polsce muszą być rozszerzone. Szef rządu zdecydował o rozszerzeniu obowiązku zdalnego nauczania, oraz wydłużeniu istniejącego nauczania zdalnego. 
rozwiń zwiń