X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Gowin zapowiada konsultacje z branżami, wobec których utrzymano restrykcje

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2020 15:08
Na początku przyszłego tygodnia rozpoczniemy konsultacje z branżami, wobec których utrzymano restrykcje - powiedział wicepremier Jarosław Gowin. Dodał, że premier Mateusz Morawiecki dał mu zielone światło na przygotowanie dodatkowych rozwiązań osłonowych.
Jarosław Gowin
Jarosław GowinFoto: Jarosław Gowin/Twiiter

Jak podkreślił wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin, dane epidemiczne są jednoznaczne - w ogromnej mierze właśnie podczas kontaktu w restauracjach oraz poprzez zwiększenie mobilności terytorialnej i korzystanie z hoteli Polacy się zarażają, dużo częściej niż np. w pracy. - Dlatego zdecydowaliśmy się na pełne otwarcie handlu. Natomiast inne branże dotknięte obecnymi obostrzeniami muszą uzbroić się w cierpliwość - zaznaczył.

mid-epa08830473.jpg
Premier zapowiada otwarcie sklepów w galeriach handlowych, jeden termin ferii dla wszystkich

Wicepremier przyznał, że zdaje sobie sprawę z bardzo trudnej sytuacji w turystyce, gastronomii, działalności kulturalnej czy w sektorze np. klubów fitness. - Tu pracujemy nad dodatkowymi rozwiązaniami, które pozwolą tym branżom przetrwać najtrudniejszy okres - zapewnił.

Posłuchaj
00:50 Relacja Sylwii Białek (IAR).mp3 Rząd przedstawił nowy system obostrzeń. Relacja Sylwii Białek (IAR) 

Wskazał, że środowiska biznesowe, ale i my wszyscy bardzo potrzebowaliśmy jasnych, przejrzystych i przewidywalnych reguł i takie reguły zostały w sobotę ogłoszone. - Pracowaliśmy nad nimi bardzo intensywnie w ciągu ostatnich tygodni. Jeżeli nie dojdzie do jakiegoś gwałtownego wzrostu zakażeń, to reguły, które dzisiaj przedstawiliśmy będą obowiązywać aż do wejścia w życie szczepionki - wyjaśnił wicepremier.

Dalsze działania zależą od liczby zakażeń

Zastrzegł, że wszelkie dalsze działania zależą od liczby zakażeń. - Bierzemy pod uwagę zarówno wariant najgorszy - czyli narodowej kwarantanny, jeśli by liczba zakażeń w sposób trwały zbliżyła się do ok. 30 tys., jak i warianty dużo bardziej optymistyczne. Dzisiaj precyzyjne dane znane są wszystkim Polakom i to od sumy indywidualnej odpowiedzialności każdego z nas zależy, który scenariusz się zrealizuje - podkreślił.

Jarosław Gowin przypomniał, że w czwartek Sejm przyjął pakiet obejmujący cztery pierwsze rodzaje wsparcia dla firm cierpiących z powodu obostrzeń: zawieszenie ZUS-u, wypłatę postojowego, mikrodotacje w wysokości 5 tys. zł dla firm oraz dopłaty w wysokości do 2 tys. zł na każdy etat, umowę-zlecenie.

- Równolegle negocjujemy z KE kolejne trzy rozwiązania dla branż dotkniętych obostrzeniami: 100-proc. umorzenie wiosennej dotacji z PFR, wieloletnie kredyty gwarantowane przez BGK, których raty byłyby przynajmniej częściowo spłacane przez PFR oraz dofinansowanie do 70 proc. kosztów stałych - stwierdził.

Jak powiedział, w związku z tym, że zapadła decyzja o odmrożeniu handlu, ale utrzymaniu zamrożenia innych branż, premier Morawiecki dał mu w piątek zielone światło na przygotowanie dodatkowych rozwiązań osłonowych - dla takich branż: jak turystyka, gastronomia, działalność kulturalna czy działalność związana z kulturą zdrowotną - typu kluby fitness czy baseny.

Konsultacje ws. pomocy

- Na początku przyszłego tygodnia rozpoczniemy konsultacje z tymi branżami - tak, żeby zastanowić się nad tym, jakie jeszcze instrumenty pomocowe warto im zaoferować - zapowiedział.

Przypomniał, że równolegle do działań osłonowych wobec branż dotkniętych ponownymi obostrzeniami prowadzone są prace nad planem odbudowy i rozwoju polskiej gospodarki. - Ten plan nie powinien powstawać na biurku ministra czy urzędników ministerialnych, tylko w jak najszerszych konsultacjach z pracodawcami i pracownikami - zaznaczył. Dodał, że takie konsultacje odbywają się praktycznie codziennie, a ważną w nich rolę ogrywa także Rada Dialogu Społecznego.

Nowe zasady dotyczące sytuacji epidemicznej

W sobotę premier Mateusz Morawiecki wraz z wicepremierem Jarosławem Gowinem oraz ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim przedstawili podczas konferencji prasowej zasady dotyczące sytuacji epidemicznej.

Premier wskazał, że "rozpoczynamy 100 dni solidarności, które pomogą nam lepiej przetrwać okres najbliższych miesięcy". Jak mówił, w ramach tego okresu rząd dokonuje analizy, która ma objąć zarówno uratowanie jak najwięcej istnień ludzkich, jak również milionów miejsc pracy.

Morawiecki ogłosił, że od przyszłej soboty, czyli 28 listopada, placówki handlowe będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnym. Jak wyjaśniał, handlowcy z różnych branż podczas spotkań z rządem zapewniali, że będą dbali o to, żeby była odpowiednio mała liczba ludzi, podobnie jak w sklepach spożywczych i drogeriach, żeby można było utrzymać też reżim sanitarny.

- Warunek utrzymania tego nowego reżimu sanitarnego jest jeden: dyscyplina każdej placówki, każdego sklepu, każdej galerii handlowej, sklepu meblowego. W przypadku gdy będzie inaczej, a będziemy kontrolowali przestrzeganie zasad sanitarnych, będą zamykane te sklepy; jeżeli placówki nie będą stosowały się do restrykcji, trzeba będzie zamykać te placówki - ostrzegł szef rządu.

Premier przyznał, że rząd był nakłaniany przez przedstawicieli gastronomii, branży wydarzeń kulturalnych, kin, teatrów, ale także siłowni i fitness, by otworzyć również i te placówki, które są dziś zamknięte. - Jednak idziemy za radą naszych epidemiologów i zdecydowaliśmy się pozostawić je zamknięte również w okresie przedświątecznym, do 27 grudnia. Poinformujemy przed świętami, co dalej- zapewnił.

PAP/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Masz objawy koronawirusa? Sprawdź, co robić w takiej sytuacji

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 19:50
Wysoka gorączka, kaszel, duszności, utrata węchu lub smaku - to objawy, które powinny skłonić Cię do działania. Najważniejsza jest samoizolacja i telefon do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Od jego decyzji zależy dalsze postępowanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe dane MZ: ponad 24 tys. zakażeń koronawirusem. Kolejny dzień z wysoką liczbą zgonów

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2020 11:00
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 24 213 zakażeniach koronawirusem. W ciągu ostatniej doby zmarło 115 pacjentów, którzy chorowali na COVID-19 oraz 459 osób zakażonych SARS-CoV-2, które miały choroby współistniejące. Przybyło 25 275 ozdrowieńców.
rozwiń zwiń