"Sprawne i nowoczesne państwo 2030". Rząd tworzy nową strategię rozwoju
Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna" rząd Zjednoczonej Prawicy pracuje nad nową strategią rozwoju.
2020-11-23, 11:16
"Sprawne i nowoczesne państwo 2030" - tak nazywa się dokument, który jest właśnie przygotowywany przez rząd. SNP ma dotyczyć administracji, samorządów i finansów publicznych i będzie zawierać najważniejsze założenia dziesięcioletniej strategii rozwoju, które wyznaczy rząd Zjednoczonej Prawicy. W dokumencie zawarto również diagnozę najważniejszych problemów w funkcjonowaniu państwa.
Powiązany Artykuł
Szynkowski vel Sęk: mówienie o polexicie to political fiction, które szkodzi Polsce na arenie międzynarodowej
Jednym z ważniejszych punktów ma być sprawa tzw. gmin obwarzankowych. To gminy, które mają siedzibę w mieście należącym do niej. W strategii zawarto zapisy, które mogą sugerować, że Prawo i Sprawiedliwość zamierza rozwiązać tę sprawę. Strategia zawiera także propozycje wzmocnienia roli Regionalnych Izb Obrachunkowych oraz wojewodów.
Co więcej, dokument zawiera także plany dotyczące nowego modelu finansowania samorządów, możliwych zmian terytorialnych w granicach gmin, reformy w wymiarze sprawiedliwości oraz wieloletni model budżetu państwa.
"Większe wydatki na obronę narodową"
Rząd Zjednoczonej Prawicy chce także, aby w ciągu najbliższej dekady zwiększono wydatki na obronę narodową do 2,5 procent PKB. Zmianom ma także ulec administracja i to na najniższym poziomie, a więc na linii obywatel – urzędnik. Strategia zakłada zwiększenie liczby Polaków posiadających profil zaufany, tak aby jak największą liczbę spraw urzędowych można było załatwić przez internet.
REKLAMA
Zmianie ma również ulec funkcjonowanie sądów. Głównym celem ma być ich odciążenie. Zjednoczona Prawica proponuje sprofesjonalizowanie zawodu mediatorów i utworzenie Krajowego Rejestru Mediatorów.
W strategii podkreślono także obecność Polski w Unii Europejskiej. Rząd chce zwiększyć udział m.in. w funduszach prowadzonych przez UE oraz wzmacniać system Schengen.
Dziennik Gazeta Prawna/dorzeczy.pl/mg
REKLAMA