Rzecznik rządu: liczymy na nowe propozycje ws. mechnizmu warunkowości
- W rozmowie premiera Mateusza Morawieckiego z kanclerz Niemiec Angelą Merkel nie pojawiły się nowe propozycje w sprawie mechanizmu warunkowości w budżecie UE; liczymy, że przed szczytem Rady Europejskiej w grudniu taka propozycja się pojawi - powiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Müller.
2020-11-27, 15:17
Rzecznik rządu powiedział na briefingu w Sejmie, że w trakcie piątkowej wideokonferencji z kanclerz Niemiec premier podtrzymał stanowisko dotyczące sprzeciwu polskiego rządu wobec rozporządzenia w sprawie powiązania wypłat z unijnego budżetu z kwestią praworządności.
Powiązany Artykuł
Powiązanie funduszy z praworządnością. Rzecznik KE: nie zmieniamy swojego stanowiska
- Nie ma naszej zgody, i to podkreślaliśmy już od jakiegoś czasu, na wiązania środków unijnych z nieobiektywnymi, arbitralnymi kryteriami - podkreślił Müller.
Dodał, że argumenty polskiego rządu zostały przyjęte przez kanclerz Niemiec.
- Czekamy na kwestie związane z ewentualnymi innymi propozycjami. Żadna nowa propozycja nie pojawiła się w tym zakresie - powiedział rzecznik rządu.
REKLAMA
Czytaj także:
- Premier: potwierdziłem kanclerz Niemiec naszą gotowość do zawetowania nowego budżetu UE
- Wiceszef MSZ: Polska i Węgry nie zgodzą się na arbitralne rozwiązania
- "Bruksela jest dźwignią polityczną Paryża i Berlina". Prof. Mieczysław Ryba o kwestii praworządności
- "Chodzi o to, by nękać Polskę". Prof. Legutko o łączeniu praworządności z budżetem UE
- Liczymy na to, że przed szczytem Rady Europejskiej, który odbywa się w dniach 10-11 grudnia taka propozycja zostanie przedstawiona, żebyśmy mogli ją zobaczyć i - mam nadzieję - też przyjąć w ramach szczytu Rady Europejskiej - dodał Müller.
Powiązany Artykuł
Orban: stanowisko Polski i Węgier w sprawie budżetu UE jest "twarde jak beton"
Odpowiadając na pytania dziennikarzy, stwierdził, że trudno dyskutować o tym, czy można byłoby uszczegółowić kwestię praworządności. - To byłoby niezwykle trudne wyzwanie. Nie bez powodu kwestie związane z praworządnością są regulowane bezpośrednio w traktatach unijnych - zwrócił uwagę. Jak dodał, art. 7 Traktatu Unijnego przewiduje, że decyzje co do kwestii związanych z praworządnością są podejmowane w trybie jednomyślnym.
"Nie jest tak, że negocjacje muszą się zakończyć w grudniu"
Dopytywany, czy dziś bardziej prawdopodobne jest weto, czy kompromis, rzecznik rządu odparł: - Jestem przekonany, że jakaś kompromisowa propozycja ze strony prezydencji w tym półroczu się pojawi.
REKLAMA
- A jeśli nie w tym półroczu, to przecież w przyszłym półroczu są dalsze negocjacje unijne. Polska i Węgry korzystają ze swojego umocowanego w traktatach unijnych prawa do zgłoszenia zastrzeżeń o charakterze zasadniczym - mówił.
- To nie jest tak, że te negocjacje muszą się zakończyć w grudniu, ale oczywiście wszyscy byśmy chcieli, zarówno premier Mateusz Morawiecki, premier Węgier i jak myślę wszyscy członkowie UE, aby te negocjacje unijne zakończyły się teraz - zaznaczył Müller.
paw/
REKLAMA