X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Orban: stanowisko Polski i Węgier w sprawie budżetu UE jest "twarde jak beton"

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 11:09
Premier Węgier Viktor Orban oświadczył w piątek, że stanowisko jego kraju i Polski w sprawie budżetu UE jest "twarde jak beton" i do porozumienia w tej sprawie dojdzie tylko wtedy, jeśli nie będzie próby wiązania kwestii gospodarczych z politycznymi.
Premier Węgier Viktor Orban podczas oświadczenia dla mediów
Premier Węgier Viktor Orban podczas oświadczenia dla mediówFoto: PAP/Andrzej Lange

"Wiązanie sporów politycznych ze sprawami gospodarczymi nie jest kwestią prawną, tylko decyzją polityczną kilku państw unijnych i Parlamentu Europejskiego. Nasze stanowisko (tj. Polski i Węgier) jest twarde jak beton, a ich to tylko wola polityczna. To drugie można zmienić, naszego nie. Jeśli do tego dojdzie, będzie jakieś porozumienie" – oznajmił Orban w Radiu Kossuth.

Jak dodał, nie chce iść na kompromis w tej sprawie. "Nie chodzi o zawarcie kompromisu, tylko o znalezienie rozwiązania. Kompromis często nie jest rozwiązaniem, tylko złą decyzją" – ocenił.

PAP Orban 1200.jpg
Orban: będziemy walczyć razem. Nie przyjmiemy niekorzystnych dla Polski propozycji

Podkreślił, że zawsze można dojść do zgody, ale stanowisko Polski i Węgier jest jasne, a bez nich budżet nie powstanie.

Premier Węgier ostrzegł, że jeśli niemiecka prezydencja i Parlament Europejski będą obstawać przy powiązaniu gospodarczej sprawy zaradzenia kryzysowi z kwestiami politycznymi, będzie to nieodpowiedzialne i "zniszczą kilka europejskich krajów".

Czytaj także:

Szef KPRM: swoim postępowaniem Polska i Węgry dbają o przyszłość UE

Budżet UE. Dr hab. Zajączkowski: można spodziewać się jeszcze bardziej ostrych wystąpień

Wspólna deklaracja

Premierzy Polski i Węgier Mateusz Morawiecki i Viktor Orban we wspólnej deklaracji podtrzymali w czwartek stanowisko w sprawie budżetu UE na kolejnych siedem lat. "Nasze stanowisko jest niezmienne od początku negocjacji dotyczących propozycji budżetu, przedstawionych w 2018 r." - napisano w oświadczeniu.

W zawierającej sześć punktów deklaracji stwierdzono, że wspólnym celem obu rządów jest "przeciwdziałanie powstaniu mechanizmu, który nie tylko nie wzmocni, ale wręcz podważy zasadę praworządności w Unii poprzez zdegradowanie jej do roli narzędzia politycznego".

"Proponowana warunkowość obchodzi Traktat, stosuje niejasne definicje i niejednoznaczne terminy bez wyraźnych kryteriów, na których mogą opierać się sankcje, i nie zawiera żadnych sensownych gwarancji proceduralnych" - zaznaczono.

orban 1200 shutterstock.jpg
Orban: niemiecki pociąg pędzi w naszą stronę i chce nas zepchnąć z toru

"Naszą wspólną propozycją jest ułatwienie szybkiego przyjęcia pakietu finansowego poprzez ustanowienie dwutorowego procesu. Z jednej strony wiązałby się on z ograniczeniem zakresu wszelkiej dalszej warunkowości budżetowej do ochrony interesów finansowych Unii, zgodnie z lipcowymi ustaleniami Rady Europejskiej. Z drugiej strony wymagałby on omówienia, w ramach Rady Europejskiej, kwestii ustanowienia związku pomiędzy zasadą praworządności a interesami finansowymi Unii" - napisano w deklaracji.

"W przypadku podjęcia decyzji o ustanowieniu takiego związku należy rozważyć podjęcie odpowiednich procedur przewidzianych przez Traktaty, w tym zwołanie konferencji międzyrządowej, w celu wynegocjowania odpowiednich zmian w Traktatach. Postanowiliśmy ujednolicić nasze stanowiska w tych sprawach. Ani Polska, ani Węgry nie zaakceptują żadnej propozycji, która zostałaby uznana przez drugie państwo jako nie do przyjęcia" - dodano.

twitter/PAP

AS

Czytaj także

Orban: Węgry zawetowały pakiet budżetowy UE korzystając z prawa zagwarantowanego w traktatach

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 09:07
- Węgry zawetowały pakiet budżetowy UE zgodnie ze swoim stanowiskiem wyrażonym na lipcowym szczycie Unii Europejskiej - poinformował w środę w oświadczeniu premier Węgier Viktor Orban.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Narzędzie służące karaniu sprzeciwiających się rządów". Ekspert o powiązaniu funduszy UE z praworządnością

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 14:59
- To nie jest przypadek, że w tej chwili Węgry są atakowane nie tylko za kwestie dotyczące zapowiedzianego weta ws. pakietu budżetowego - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Maciej Szymanowski z Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka, komentując relacje Budapesztu z Unią Europejską. 
rozwiń zwiń