"Nierozerwalnie związane z odzyskaniem niepodległości". 102 lata temu kobiety w Polsce uzyskały prawa wyborcze

Mijają 102 lata od uzyskaniach praw wyborczych przez kobiety w Polsce. 28 listopada 1918 r. naczelnik państwa Józef Piłsudski podpisał dekret o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego, który stanowił, że "wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel Państwa bez różnicy płci".

2020-11-28, 05:20

"Nierozerwalnie związane z odzyskaniem niepodległości". 102 lata temu kobiety w Polsce uzyskały prawa wyborcze
Maria Dulębianka. Foto: wikipedia/domena publiczna

Powiązany Artykuł

Aleksandra_Piłsudska_(-1931).jpg
Wspaniałe, odważne, zdeterminowane - Matki Niepodległości

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdalena Gawin przypomina, że uzyskanie przez Polki praw politycznych było niezwykle symbolicznym wydarzeniem, nierozerwalnie związanym z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 r.

Czytaj także:

Przede wszystkim trzeba pamiętać - jak podkreśla Gawin - że prawa polityczne zostały przyznane nie przez państwa zaborcze, ale przez wolną i niepodległą odrodzoną Rzeczpospolitą. Wiceminister dodaje, że o te prawa walczył cały pokoleniowy łańcuch kobiet, "które walczyły też o wolną, niepodległą Polskę, a później - w warunkach pokoju - robiły bardzo dużo ważnych i pożytecznych inicjatyw".

Posłuchaj

102 lata temu kobiety w Polsce uzyskały prawo wyborcze - relacja Witolda Banacha (IAR) 0:55
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

zofia stryjeńska nac 1200.jpg
Kobiety XX-lecia. Kim były polskie superbohaterki?

Polki jeszcze w czasie, kiedy Polska była pod zaborami, aktywnie włączały się w działania polityczne i odegrały ważną rolę w polskiej drodze do niepodległości. Magdalena Gawin przypomina, że na rzecz praw kobiet działały zarówno feministki, jak i ziemianki, a także kobiety, które podjęły aktywną działalność polityczną w organizacji bojowej PPS.

REKLAMA

src="http://static.prsa.pl/3ab8a157-2f35-48fb-bac0-16cf62734030.file"

- W odróżnieniu od reformatorek, czyli zjednoczonego koła ziemianek i feministek, nie chciały reformować kodeksów państw zaborczych, ale chciały równych praw od wolnego, niepodległego państwa polskiego. Kobiety z Aleksandrą Szczecińską - późniejszą Piłsudską na czele, które były najbliżej pierwszoplanowych polityków, miały największy wpływ na decyzje i to one doprowadziły do tego, że kobiety uzyskały równy status z mężczyzną, że dano im prawa polityczne w 1918 r. - zaznaczyła Gawin.

Polska kolebką nowoczesności w Europie

Historyk, prof. Antoni Dudek podkreśla, że przyznanie praw politycznych kobietom było niezwykle ważnym społecznie wydarzeniem. Polska jako jedno z pierwszych państw w Europie przyznała pełnię praw kobietom, co - zdaniem naukowca - stawiało nas w rzędzie nowoczesnych państw.

Prof. Dudek przypomina, że oprócz praw wyborczych kobiety otrzymały pełnię praw, czyli m.in. prawo do edukacji i pracy. W ślad za przyznaniem praw w życiu publicznym Polski międzywojennej pojawiło się wiele kobiet, które były nauczycielkami, także wykładowcami akademickimi, pracowały w redakcjach gazet, kilku kobietom udało się dostać do parlamentu.

REKLAMA

W pierwszych wyborach, które odbyły się w II Rzeczypospolitej 26 stycznia 1919 r., pierwszymi Polkami zasiadającymi w polskim parlamencie zostały:

  • Gabriela Balicka
  • Jadwiga Dziubińska
  • Irena Kosmowska
  • Maria Moczydłowska
  • Zofia Moraczewska
  • Anna Piasecka
  • Zofia Sokolnicka
  • Franciszka Wilczkowiakowa

pb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej