Przedstawiciele KO i Lewicy przeciwni uhonorowaniu kardynała Wyszyńskiego. Skandaliczne słowa Senyszyn

48 posłów zagłosowało przeciwko uchwale sejmowej, na mocy której m.in. kardynał Stefan Wyszyński zostanie patronem 2021 roku. "Powinniśmy pamiętać o ofiarach pedofilii, a nie upamiętniać przedstawicieli kościoła, który wciąż broni i kryje sprawców" - napisał w mediach społecznościowych poseł PO Franciszek Starczewski. Poseł Lewicy Joanna Senyszyn napisała z kolei, że "to przez takich jak Stefan Wyszyński i JP2 kościół stał się bezpieczną przystanią dla pedofilów!".

2020-11-28, 08:49

Przedstawiciele KO i Lewicy przeciwni uhonorowaniu kardynała Wyszyńskiego. Skandaliczne słowa Senyszyn
Posłanka Lewicy Joanna Senyszyn. Foto: Twitter/Lewica

Powiązany Artykuł

stefan wyszyński 1200 PAP.jpg

Sejm wybrał patronów roku 2021, podejmując odpowiednie uchwały. Izba uhonorowała: kardynała Stefana Wyszyńskiego, Stanisława Lema, Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz Tadeusza Różewicza. 2021 będzie także rokiem Konstytucji 3 Maja.

"Wolność Narodu była dla Prymasa Tysiąclecia priorytetem działalności kapłańskiej i społecznej" - napisano w uchwale.

Przeciwnicy uchwały

48 posłów zagłosowało przeciw uchwale. Franciszek Starczewski z PO napisał w mediach społecznościowych, dlaczego podjął taką decyzję.

"Jako jeden z 48 posłów i posłanek zagłosowałem przeciwko temu, żeby 2021 był rokiem im. Stefana Wyszyńskiego. Powinniśmy pamiętać o ofiarach pedofilii, a nie upamiętniać przedstawicieli kościoła, który wciąż broni i kryje sprawców" - stwierdził.

REKLAMA

Z kolei Joanna Senyszyn z Lewicy podczas debaty sejmowej nazwała Prymasa Tysiąclecia "mistrzem" biskupów oskarżanych o popełnienie przestępstw pedofilskich.

- W sytuacji, w której kilkudziesięciu polskich biskupów jest oskarżonych o ukrywanie przestępstw pedofilskich, a kilku o popełnienie, honorowanie ich mistrza, nauczyciela i duchowego ojca kompromituje i ośmiesza Sejm, który powinien zachować powściągliwość w uchwalaniu jakichkolwiek dokumentów umacniających zdeprawowaną instytucję Kościoła katolickiego i jego urzędników - oceniła.

Powiązany Artykuł

Stefan Wyszyński NAC-1200.jpg

Pryma Tysiąclecia

- Kardynał Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 roku w Zuzeli, zmarł 28 maja 1981 roku w Warszawie. Przed II wojną światową prowadził między innymi pracę społeczno-oświatową w Chrześcijańskich Związkach Zawodowych i zorganizował Katolicki Związek Młodzieży Robotniczej. W czasie II wojny światowej był kapelanem szpitala powstańczego w Laskach i okręgu Żoliborz Armii Krajowej - przypomniano w uchwale.

Jak napisano, "w 1946 roku mianowany przez Papieża Piusa XII biskupem lubelskim, a w 1948 roku arcybiskupem gnieźnieńskim i warszawskim".

REKLAMA

- Prymas Wyszyński był twórcą Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego oraz inicjatorem obchodów Millenium - Tysiąclecia Chrztu Polski w 1966 roku, które wzmacniały więź Narodu z Kościołem katolickim i przypominały o wielkiej tradycji państwowości polskiej. Sprawował posługę Prymasa Polski do 1981 roku. Doczekał się powstania NSZZ "Solidarność", a dzięki Jego zdecydowanemu wsparciu powstał zjednoczony związek rolniczy i zalegalizowany NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność"" - wskazano.

Przypomniano, że kardynał Wyszyński "angażował się nie tylko w życie religijne, ale również w życie społeczne naszego Narodu zagrożonego demoralizacją i powojenną dewastacją życia rodzinnego, brutalną ateizacją ze strony wojującego komunizmu, godzącego także w podstawowe swobody i wolności obywatelskie". "Jako człowiek głębokiej wiary i miłości do Kościoła i Ojczyzny szukał porozumienia z władzą. Gdy jednak działania władz PRL zagroziły prawom Kościoła i wiernych - usłyszały one zdecydowane "Non possumus"! Prymas Polski został uwięziony. Stał się symbolem niezłomnej postawy sprzeciwu wobec zła" - podkreślono.

Powiązany Artykuł

wyszyński 1200 pap.jpg

Godność człowieka

Dodano, że "prymas Tysiąclecia w swojej działalności kapłańskiej zwracał uwagę na przyrodzoną godność człowieka, z której wypływają wszelkie jego prawa".

"Był nie tylko głosicielem uniwersalnych wartości chrześcijańskich, ale także mężem stanu, który mawiał "Kocham Ojczyznę więcej niż własne serce". Służył Polsce i występował w Jej imieniu, domagając się od komunistycznych władz poszanowania wolności religijnej i broniąc polskiej kultury. Podkreślał konieczność zrozumienia znaczenia wolności Narodu, która dla każdego obywatela winna być wielkim dobrem i rzeczywistą wartością. Wolność Narodu była dla Prymasa Tysiąclecia priorytetem działalności kapłańskiej i społecznej. Swoje nauczanie kardynał Stefan Wyszyński opierał na człowieku, którego dobro powinno być centrum życia społecznego i gospodarczego każdej społeczności" - zwrócono uwagę w uchwale.

REKLAMA

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu kardynała Stefana Wyszyńskiego dla poszanowania godności człowieka i wolności, szacunku dla Ojczyzny i budowania wolnej i niepodległej Polski, ustanawia rok 2021 Rokiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego" - głosi uchwała Sejmu.

twitter/pkur

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej