X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Kary za udział w nielegalnych zgromadzeniach. GIS wyjaśnił działania policji

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 15:30
Notatki sporządzone przez policję dotyczące udziału w zgromadzeniach, przekazane do organów inspekcji sanitarnej, rozpoznawane są przez powiatowych inspektorów sanitarnych. To oni decydują o wszczęciu postępowania i o nałożeniu kary, jeśli uznają to za zasadne - wyjaśnia GIS.
Nielegalna demonstracja w Warszawie
Nielegalna demonstracja w WarszawieFoto: PAP/Radek Pietruszka

W niedzielę rzecznik Komendy Stołecznej Policji nadkom. Sylwester Marczak, podsumowując działania policji podczas sobotniej demonstracji organizowanej przez Strajk Kobiet, poinformował, że do sanepidu skierowano ponad 450 notatek dotyczących uczestników oraz sporządzono ponad 370 wniosków o pojedyncze ukaranie mandatem.

Czytaj więcej
policja pap 1200 .jpg
Naruszenia nietykalności i znieważenia. Zatrzymania po protestach w stolicy

Komentując tę informację, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar wskazał, że w przypadku złamania przez obywatela obostrzeń epidemicznych w związku z epidemią COVID-19 postępowanie może być prowadzone w oparciu o Kodeks Wykroczeń lub Kodeks Postępowania Administracyjnego.

- W przypadku notatek postępowanie prowadzone jest zgodnie z Kodeksem Postępowania Administracyjnego. Organem, który rozpatruje te sprawy, jest właściwy miejscem powiatowy inspektor sanitarny. To on na podstawie informacji od policji wszczyna postępowanie, rozpoznaje sprawę. Może zwrócić się do strony postępowania o wyjaśnienia. Może też zwrócić się o wyjaśnienia do policji. Jeśli uzna za zasadne, może nałożyć karę w wysokości do 30 tys. zł - poinformował Bondar.

Dodał, że zgodnie z Kodeksem Postępowania Administracyjnego inspektor podczas wymierzania kary powinien kierować się m.in. wagą i okolicznościami naruszenia prawa. Podkreślił, że jest stan epidemii i udział w zgromadzeniach, a takimi są demonstracje, jest złamaniem obowiązującego prawa.

Łamanie obostrzeń

Bondar poinformował, że obecnie łączna kwota kar nałożonych przez organy inspekcji sanitarnej od początku epidemii to około 24 mln zł.

Czytaj więcej
protest 1200 pap.jpg
Wyzwiska i agresja wobec funkcjonariuszy. Policja publikuje nagranie z proaborcyjnego protestu [WIDEO]

Jednocześnie wyjaśnił, że kary te dotyczyły złamania różnych obostrzeń epidemicznych, m.in. za nieprzestrzeganie zasad kwarantanny, izolacji, za nieprzestrzeganie ograniczeń związanych z działalnością gospodarczą (np. nielegalne dyskoteki), a także sprawy dotyczące przemieszczania się, czy udziału w zgromadzeniach.

Od decyzji powiatowego inspektora sanitarnego można odwołać się do wojewódzkiego inspektora sanitarnego, a w razie jej utrzymania - do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

jp

Czytaj także

"Przekroczono granice absurdu". Rzecznik KSP o zarzutach wobec policji

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 17:18
- Od wielu lat podkreślamy, że w każdym dużym proteście uwzględniamy wariant najgorszy, czyli zagrożenie o charakterze terrorystycznym. Dlatego, aby zapewnić bezpieczeństwo, policjanci mają przy sobie broń - podkreśla rzecznik Komendy Stołecznej Policji nadkom. Sylwester Marczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Narażenie na niebezpieczeństwo". Jest wniosek o ukaranie Joanny Scheuring-Wielgus

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 12:17
Jest wniosek do sejmowej komisji etyki o naganę dla poseł Lewicy Joanny Scheuring-Wielgus. W uzasadnieniu napisano, że polityk ujawniła podczas protestu dane osobowe jednego z policjantów, "narażając go na bezpośrednie niebezpieczeństwo". Wniosek złożył wiceminister obrony narodowej, wiceszef Porozumienia, Marcin Ociepa.
rozwiń zwiń