Warszawa: uhonorowano św. Grzegorza Peradze, naukowca zamordowanego w Auschwitz
W Warszawie odsłonięto pamiątkową tablicę ku czci świętego Grzegorza Peradze. Tablicę umieszczono na elewacji budynku przy ulicy Stefana Okrzei 22 w Warszawie (d. ulica Brukowa), w którym mieszkał naukowiec i mnich, święty Kościoła prawosławnego.
2020-12-06, 19:03
Powiązany Artykuł
"Ratowali ludzkie życia". Grupa ocalałych z Holokaustu apeluje do Trzaskowskiego ws. upamiętnienia "Grupy Ładosia"
Napis na tablicy został sporządzony w języku polskim i gruzińskim. Jej odsłonięcie miało być częścią Międzynarodowej Konferencji Kaukazologicznej im. św. Grzegorza Peradze, ale ze względu na pandemię została ona przełożona na jesień 2021.
Silne związki z Warszawą
Święty Grzegorz Peradze - mnich i męczennik - większą część swojej działalności duszpasterskiej i naukowej odbył w Warszawie, do której przybył na zaproszenie metropolity Dionizego (Waledyńskiego). Był profesorem Uniwersytetu Warszawskiego (1933-1942), specjalistą w dziedzinie patrologii i historii monastycyzmu gruzińskiego.
Czytaj także:
- Pomiędzy kontaktem a dystansem. Fotografie z Archiwum Ringelbluma
- Historia opowiadana online. Muzeum Powstania Warszawskiego uruchomiło lekcje o II wojnie światowej
5 maja 1942 r. Grzegorz Peradze został aresztowany przez gestapo w swoim warszawskim mieszkaniu. Został osadzony w więzieniu Pawiak, skąd przewieziony został do obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, gdzie - poświęcając się za innych uwięzionych - zmarł śmiercią męczeńską.
mbl
REKLAMA
REKLAMA