Święta to czas na budowanie relacji z rodziną. Tak uważa większość Polaków

Ponad dwie trzecie Polek i Polaków uważa, że przerwa świąteczna to okazja do budowania w rodzinie relacji, na które na co dzień nie ma czasu - tak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Według wyników sondażu w tym roku niemal jedna trzecia mieszkańców naszego kraju zamierza łączyć się z bliskimi w czasie świąt Bożego Narodzenia za pomocą wideorozmów. Ponad połowa Polaków zdecydowała się ograniczyć korzystanie ze smartfona w trakcie świąt.

2020-12-21, 15:24

Święta to czas na budowanie relacji z rodziną. Tak uważa większość Polaków
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Syda Productions/Shutterstock.com

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podkreśliła, że wspólne przygotowywanie posiłków, ubieranie choinki czy śpiewanie kolęd scala rodzinę i pozwala zacieśnić relacje. - Tym bardziej cieszy fakt, że Polacy - mimo wyjątkowych okoliczności - planują wspólnie kultywować wigilijne tradycje oraz poświęcić więcej czasu i uwagi swoim bliskim w te święta. I choć w wielu przypadkach będą to spotkania online - za pośrednictwem ekranów telefonów czy komputera - to niezwykle ważne, żeby ten czas spędzić wspólnie na rozmowach, zacieśniając relacje - dodała szefowa resortu.

Powiązany Artykuł

Morawiecki EN-1200.jpg
"Wirus jest podstępny i wciąż atakuje". Premier apeluje o odpowiedzialność w święta

Badanie wykazało, że większość Polaków nie zmieni rodzinnych tradycji ze względu na pandemię koronawirusa. 75 procent badanych będzie kultywować w tym roku wspólne przygotowywanie tradycyjnych wigilijnych potraw i dzielenie się opłatkiem. Nieco mniejszy odsetek - 69 procent - położy prezenty pod choinką. Okazuje się, że ten ostatni zwyczaj jest mniej powszechny niż mogłoby się wydawać - w województwach podkarpackim i zachodniopomorskim praktykowanie go deklaruje tylko 46 procent mieszkańców.

Czytaj także:

W święta odkładamy smartfony

Ponad połowa Polek i Polaków twierdzi, że w Święta spędzi przed ekranem smartfona mniej niż dwie godziny, a 17 procent planuje w ogóle nie korzystać z telefonu w tym okresie. Obie grupy argumentują swoją postawę potrzebą zaangażowania w spędzanie czasu z rodziną.

REKLAMA

Badanie podsumowano stwierdzeniem, że "potrzeba bliskości i poczucia rodzinnej wspólnoty dominuje również, a może przede wszystkim, w niepewnych czasach. Nowe technologie, jak wynika z deklaracji Polek i Polaków, stosowane z umiarem, mogą zaś w czasie Świąt przysłużyć się budowaniu dobrych rodzinnych więzi z bliskimi".

koz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej