Szef KPRM: w połowie stycznia rozpoczną się szczepienia tzw. grupy pierwszej
Szef Kancelarii Premiara Michał Dworczyk mówił w TVP Info, że w połowie stycznia planuje się rozpoczęcie szczepień na COVID-19 tak zwanej grupy pierwszej. Od niedzieli będzie szczepiona tzw. grupa zero, czyli pracownicy służby zdrowia.
2020-12-26, 21:45
Michał Dworczyk, który jest pełnomocnikiem rządu do spraw Narodowego Programu Szczepień, przypomniał, że od połowy stycznia bedzie można się rejestrować na szczepienie.
Posłuchaj
- W grupie pierwszej są seniorzy, czyli osoby 60+, a do tego niektóre grupy zawodowe: przedstawiciele służb mundurowych czy nauczyciele - powiedział szef KPRM na antenie TVP Info. Dodał, że 15 stycznia "ruszy specjalna linia telefoniczna pod którą będzie można zarejestrować się na szczepienie".
REKLAMA
Powiązany Artykuł
W niedzielę pierwsze w Polsce szczepienia przeciwko COVID-19
Decydujące zmienne
Minister dodał, że na razie trudno powiedzieć, kiedy zostaną poddane szczepieniom osoby nienależące do pierwszych dwóch grup. To zależy od różnych czynników. Jedną z kwestii są "terminy i wielkości dostaw szczepionki". - Tu jesteśmy uzależnieni od producentów - przyznał.
- Szczepionki na COVID-19 dotarły do Polski. Premier: to wielki krok w walce z pandemią
- Prezes ARM: szczepionki przeciw COVID-19 dotarły do wszystkich hurtowni farmaceutycznych
Równie ważne jest to, "jaki procent osób, które są uprawnione do szczepień w pierwszej grupie się na to zdecyduje". - Te zmienne powodują, że nie możemy precyzyjnie odpowiedzieć na pytanie kiedy dokładnie która grupa wiekowa będzie się szczepiła, ale zrobimy wszystko, żeby ten proces przebiegał jak najsprawniej, jak najefektywniej i jak najmniej uciążliwie - podkreślił szef KPRM.
Posłuchaj
REKLAMA
Michał Dworczyk: przywilejem dla osób zaszczepionych jest to, że nie zachorują na COVID-19
Powiązany Artykuł
"Zgłoś się na szczepienie". Apel KPRM do medyków
Michał Dworczyk mówił też w TVP Info, że najważniejszą korzyścią dla osób które zaszczepią się na COVID-19 będzie to, że nie zachorują. - Bo wiemy, że u wielu Polaków niestety ta choroba miała dramatyczny przebieg i dla niektórych kończyła się śmiercią - podkreślał.
Polityk przypomniał też, że status osoby zaszczepionej będzie się różnił od osoby, która nie przyjęła szczepionki. Jak mówił, to wynika z faktu, że osoba skutecznie zaszczepiona sama staje się bezpieczna, ale jest też pewność, że nie jest niebezpieczna dla innych.
Powiązany Artykuł
Szef KPRM: jeszcze w tym roku do Polski trafi 300 tys. sztuk szczepionek na COVID-19
Pierwsze szczepienia w Polsce
W niedzielę rano w szpitalu MSWiA w Warszawie przeprowadzone zostanie pierwsze w Polsce szczepienie przeciwko koronawirusowi. Później w całym kraju ruszy tak zwany "etap zero" akcji szczepień, w ramach którego wszyscy pracownicy medyczni będą mogli uodpornić się na COVID. .
Wśród pierwszych osób w kraju, które zostaną zaszczepione, będzie pomoc medyczna i personel, który ma bezpośrednio kontakt z pacjentami. Będzie to pielęgniarka, lekarze i pracownicy medyczni.
REKLAMA
ms
REKLAMA