X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ekspert: szczepionka przeciw COVID-19 być może najbezpieczniejsza w historii

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2020 17:21
- Szczepionka przeciw COVID-19 jest bezpieczna; technologia, w jakiej ją wyprodukowano jest być może najbezpieczniejsza i najczystsza w historii medycyny - powiedziała kierowniczka Katedry Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi prof. Anna Piekarska.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: EPA/CHRISTIAN BRUNA

- Szczepionka przeciw COVID-19 jest bezpieczna; technologia, w jakiej ją wyprodukowano jest być może najbezpieczniejsza i najczystsza w historii medycyny. Szczepionka firmy Pfizer, którą i ja zostałam właśnie zaszczepiona, jest wysoce skuteczna. To wykazano na dużych grupach pacjentów - również tych z dużymi obciążeniami chorobowymi - powiedziała w niedzielę prof. Piekarska, która jest tez ordynatorem oddziału zakaźnego w szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi.

niedzielski 663 twitt.jpg
Minister zdrowia: najważniejsze jest w tej chwili szczepienie "grupy zero"

Wyjątkowe badania kliniczne

Jak wyjaśniła, na ogół w badaniach klinicznych preparatów szczepionkowych i leczniczych uczestniczą osoby zdrowe, które nie mają chorób przewlekłych - chorzy są eliminowani z takich projektów. Inaczej było przy badaniach nad stosowaną w Polsce szczepionką firmy Pfizer, w których brali udział ludzie z chorobami przewlekłymi.

- Zaszczepiono 18 tys. ochotników z chorobami przewlekłymi, także chorych na AIDS, a więc nawet taka choroba nie jest absolutnie przeciwwskazaniem do szczepień. Było też 18 tys. osób, które dostały placebo - dla porównania. I widać, że działania niepożądane są porównywalne w obu grupach - zaznaczyła prof. Piekarska.

kadr 1200.jpg
Aktorska rodzina zachęca do szczepień przeciw COVID-19. Nowa kampania prozdrowotna

Znak, że szczepionka działa

Dodała, że działania niepożądane szczepionki przeciwko COVID-19 są "absolutnie akceptowalne" - podobnie jak we wszystkich dostępnych na rynku preparatach tego typu. Zdaniem specjalistki chorób zakaźnych, badaczy nic nie zaskoczyło, nie było zjawisk niepokojących - jedynie takie, które wynikały z aktywacji układu immunologicznego.

Czytaj także:

- To, że ja dziś wieczorem zagorączkuję, będę się słabiej czuła, będę odczuwała bóle głowy i zmęczenie, wynika z tego, że mój układ immunologiczny odpowiedział na szczepienie, że on zobaczył te białka, które za chwilę moje komórki mięśni wyprodukują w odpowiedzi na szczepionkę i zaczyna produkować przeciwciała. Tego nie należy się obawiać, bo oznacza, że szczepionka działa - podkreśliła.

Strategia kokonu

Przeciwwskazaniem do szczepienia przeciwko COVID-19 jest reakcja anafilaktyczna, która wystąpiła u pacjenta po jakimkolwiek wcześniejszym szczepieniu bądź podaniu leku lub pokarmu. Chodzi o bardzo silne reakcje alergiczne, przede wszystkim o wstrząs anafilaktyczny.

- W otoczeniu takich osób musi zadziałać tzw. strategia kokonu - szczepimy wszystkich, którzy się z nią stykają, przede wszystkim członków rodziny. Stworzymy wtedy efekt bezpieczeństwa i taka osoba również w pewien sposób korzysta z dobrodziejstwa szczepień. Na pewno nie szczepimy ciężarnych i kobiet karmiących, ale po ciąży i ustaniu laktacji, przeciwwskazanie znika. Badania nad szczepionką dla ciężarnych są zaprojektowane i zaraz po nowym roku firma ma je rozpocząć. Przeciwwskazaniem czasowym jest tez ostra infekcja, ale to zasada uniwersalna, dotycząca wszystkich szczepień - zaznaczyła profesor.

twitter szef amr 663.jpg
Szef KPRM: po Nowym Roku co tydzień 300-tysięczne transporty szczepionek

Jest szczepionka, nie ma choroby

W jej opinii dowodem na skuteczność szczepień jest fakt, że na świecie istnieją właściwie tylko te choroby zakaźne, na które nie ma szczepionek.

- Lekarze specjaliści chorób zakaźnych mają masę pracy z zakażeniami HCV, z HIV, zakażeniami bakteryjnymi. Ze wszystkimi, gdzie można było stworzyć szczepionkę, już sobie poradziliśmy i chcielibyśmy, by dołączył do nich też COVID-19 - dodała.

fc

Czytaj także

"To dopiero początek". Prof. Gut apeluje, aby nadal przestrzegać obostrzeń

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2020 11:40
- Szczepionka przeciw COVID-19 została sprawdzona zgodnie z procedurą. Szczepienia rozpoczęły się szybko. Jednak to dopiero początek i ważne, by nadal dochowywać zasad związanych z pandemią - powiedział wirusolog prof. Włodzimierz Gut.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: szczepionka to szansa na powrót do normalności

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2020 14:15
- 15 stycznia ruszają zapisy na szczepienia. Zamierzam się tego pierwszego dnia zapisać zgodnie z harmonogramem uzgodnionym w ramach Narodowej Strategii Szczepień - powiedział w niedzielę premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń