more_horiz
Wiadomości

Straż pożarna podsumowuje święta. Prawie tysiąc pożarów, siedem ofiar śmiertelnych

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 18:18
W czasie świąt doszło do ok. 900 pożarów, w których zginęło siedem osób, a 35 zostało rannych - poinformował rzecznik prasowy PSP mł. bryg. Krzysztof Batorski. Odnotowano również kolejne ofiary zatrucia tlenkiem węgla.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Patryk Kosmider

Z informacji przekazanych przez Państwową Straż Pożarną wynika, że w czasie świąt Bożego Narodzenia - od 24 do 27 grudnia - straż pożarna wyjeżdżała do 3559 interwencji ratowniczych. Około 900 z nich stanowiły pożary, w których śmierć poniosło siedem osób, a 35 odniosło obrażenia.

en policja kontrola  1200.jpg
Policja podsumowała święta na polskich drogach. Zginęło więcej osób niż w zeszłym roku

W niedzielę odnotowano również dwie kolejne ofiary zatrucia tlenkiem węgla, a siedem innych osób wskutek zatrucia czadem wymagało hospitalizacji.

Łącznie od 1 października w 1005 zdarzeniach w wyniku zatrucia czadem zginęły 23 osoby, a 419 wymagało leczenia po zatruciu.

Czytaj również:

Czad - cichy zabójca

Tlenek węgla jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku. W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Objawami lżejszego zatrucia są ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Następstwem ostrego zatrucia - przy dużych stężeniach tego gazu - może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał albo nawet śmierć.

Czad powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, który występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Ma silne własności toksyczne. Gromadzi się głównie pod sufitem, ponieważ ma nieco mniejszą gęstość od powietrza.

Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych. Jak wskazują strażacy, wadliwe działanie przewodów może wynikać z ich nieszczelności, braku konserwacji i czyszczenia, wad konstrukcyjnych oraz niedostosowania systemu wentylacji do szczelności nowych okien i drzwi.

jmo

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem