X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Premier: chcemy, żeby na tereny popegeerowskie z powrotem zajrzała nadzieja. Rusza program wsparcia

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 13:03
- Demony przeszłości z III RP muszą odejść w niepamięć; jednym z nich był brak dbałości o obszary PGR-owskie; ruszamy z programem wsparcia tych terenów w wysokości 250 mln złotych - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiFoto: Twitter/Kancelaria Premiera

- Jedną z pięt achillesowych rozwoju III RP był niewątpliwie brak dbałości o obszary popegeerowskie, wiele obszarów w Polsce zostało zupełnie opuszczonych. Gwałtownie przyrosło tam bezrobocie, bieda, ubóstwo, ale także zwijanie usług publicznych - powiedział premier, tłumacząc potrzebę wsparcia tych terenów.

traktor wieś free 1200.jpg
Andrzej Duda: środki europejskie służą temu, by unowocześniać polską wieś

- Dziś chcemy tę niesprawiedliwość zacząć w stosunkowo szybkim tempie naprawiać, żeby na te tereny popegeerowskie z powrotem zajrzała nadzieja. Ruszamy z nowym programem wsparcia dla terenów popegeerowskich w wys. 250 mln zł - dodał Mateusz Morawiecki.

Od 50 tys. do 5 mln zł

Pomoc ma być realizowana w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

ZAPIS WIDEO KONFERENCJI:

- Z tych inwestycji już część środków poszła do tych terenów, ale dziś chcemy, by gminy mogły złożyć wnioski, które będą opiewały na kwoty: minimalna 50 tys. zł, maksymalna do 5 mln zł - wskazał premier.

Jak mówił Mateusz Morawiecki, środki mogą być przeznaczone m.in. na budowę infrastruktury drogowej, wodnej, wodno-kanalizacyjnej modernizację świetlic, bibliotek i budowę nowych, a także rozwój placów zabaw i terenów rekreacyjnych.

Posłuchaj
00:28 pgr.mp3 Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział program wsparcia dla terenów popegeerowskich (IAR)

 

- Tak jak zapaść terenów popegeerowskich była widoczna gołym okiem, tak dzisiaj nasz program w ciągu 12-24 miesięcy też będzie widoczny gołym okiem - ocenił premier.

Historyczny program

Wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker podczas konferencji z premierem powiedział, że jest to pierwszy program wprost skierowany do mieszkańców terenów popegeerowskich.

pap_premier1200.jpg
Premier: nie ma Polski "A", "B" czy "C". Dla nas jest Polska "od A do Z"

- Jest to historyczny program dla tych ziem. Uważam, że jest to kropla w morzu potrzeb tych terenów, ale jest to pierwszy krok w historii III RP, taki rządowy program wsparcia tych terenów - zaznaczył Szefernaker.

Jego zdaniem wsparcie dla gmin, w których funkcjonowały PGR-y to kwestia upomnienia się o godność mieszkańców tych terenów.

Nabór wniosków od 4 stycznia

Wiceminister poinformował, że nabór wniosków na inwestycje w gminach, w których niegdyś funkcjonowały PGR-y rozpocznie się 4 stycznia, a zakończy 12 lutego. Zwrócił uwagę, że wszystkie takie gminy mogą wnioskować o inwestycje do 5 mln zł.

Polityk powiedział przy tym, że rząd PiS "jako pierwszy upomina się o godność mieszkańców terenów popegeerowskich, jako pierwszy realizuje program skierowany do tych terenów". Wyraził przekonanie, że jest to pierwszy, ale nie ostatni krok w walce z nierównością, która miała miejsce w latach 90.

Zgodnie z zapowiedzią premiera

Program pomocy dla miejscowości, w których były PGR-y, zapowiedział w połowie września premier Mateusz Morawiecki podczas III Ogólnopolskiego Święta "Wdzięczni polskiej wsi" w Bralinie. 19 października został opublikowany projekt uchwały Rady Ministrów w tej sprawie.

 Projekt swym zasięgiem obejmuje ok. 600 gmin.

IAR/PAP/fc

Czytaj także

Rozwój gospodarstwa. Rolnicy mogą dostać nawet 500 tys. zł dofinansowania

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 11:11
Można otrzymać nawet pół miliona złotych dotacji na rozwój usług rolniczych. Rolnicy, którym sprawdziło się świadczenie usług rolniczych i chcą rozwinąć tę działalność, mają kolejną okazję na dofinansowanie. W Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa trwa nabór wniosków na "Rozwój przedsiębiorczości - rozwój usług rolniczych" - tłumaczy Halina Szymańska, prezes ARiMR.
rozwiń zwiń