X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Andrzej Duda: środki europejskie służą temu, by unowocześniać polską wieś

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2020 10:35
- Środki europejskie przede wszystkim służą temu, by unowocześniać polską wieś, by życie na wsi stawało się coraz łatwiejsze, by zapewnić rolnikom dostęp do tego wszystkiego, do czego ludzie mają dostęp w mieście - powiedział prezydent Andrzej Duda.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shuterstock/Mad Pixel

Prezydent był w niedzielę gościem programu "Tydzień" na antenie TVP. Podczas rozmowy Andrzej Duda był m.in. pytany o środki europejskie dla rolników, o nową perspektywę finansową oraz o tzw. Europejski Zielony Ład. - Pamiętajmy, z jakiego poziomu startowało polskie rolnictwo podczas przemian ustrojowych, jak bardzo było do tyłu w porównaniu z tym, co już wówczas miało rolnictwo na zachodzie Europy. I dzisiaj okazuje się, że jesteśmy w absolutnej europejskiej czołówce - powiedział Andrzej Duda.

Andrzej Duda free sejm kprp prezydent-1200.jpg
Prezydent: polskie rolnictwo wymaga aktywnego wsparcia


- Natomiast czemu służą te środki europejskie? Przede wszystkim właśnie temu, by unowocześniać polską wieś, by życie na wsi stawało się coraz łatwiejsze, by zapewnić rolnikom dostęp do tego wszystkiego, do czego ludzie mają dostęp w mieście. Aby nie było drastycznej różnicy między poziomem życia na wsi a poziomem życia w wielkich miastach. To wielkie zadanie i tu przede wszystkim powinny być inwestowane środki europejskie - ocenił prezydent.

Wskazał, że oprócz dopłat europejskich rolnicy otrzymują też inne świadczenia m.in. od polskiego państwa jak choćby program 500+. - One mają szczególną rolę zwłaszcza właśnie na polskiej wsi, bo rodziny, które mieszkają na wsi, są zwykle liczniejsze, jest – dzięki Bogu – więcej dzieci w tych rodzinach; to też bardzo ważne dla rozwoju demograficznego naszego kraju - podkreślił.

- Cieszę się, że ta pomoc dedykowana, płynąca wprost ze Skarbu Państwa, trafia bezpośrednio do codziennych budżetów tych rodzin, by można było zrealizować różnego rodzaju zakupy, zaspokoić potrzeby właśnie dzieci w różnym zakresie. To jest – oczywiście – bardzo ważne - zaznaczył Andrzej Duda.

Centra usług społecznych

Ardanowski Duda 1200 PAP.jpg
Jan Krzysztof Ardanowski na czele prezydenckiej rady ds. rolnictwa. Andrzej Duda ogłosił skład

Prezydent został również zapytany o centra usług społecznych, które od pierwszego stycznia mogą tworzyć gminy. - To jest właśnie też element budowania nowoczesnego państwa. Chodzi o to, by zoptymalizować świadczenie usług społecznych. Powtarzam: tu nie chodzi tylko o jakąś pomoc socjalną, czy tak rozumiane formy wsparcia. Nie o wsparcie – chodzi po prostu o usługi, o to, co ma nam ułatwiać życie, co ma pomagać funkcjonować na co dzień, załatwić różne nasze potrzeby i sprawy - powiedział.

- Tworzenie centrów usług społecznych to – oczywiście – nie jest formuła obowiązkowa. Jest to propozycja dla gmin. Gmina może to zrobić samodzielnie lub we współpracy z inną gminą czy gminami. Najważniejsze, by dzięki temu powstawały takie rozwiązania, które ułatwiają ludziom dostęp do różnego rodzaju form właśnie usług, pomocy ze strony jednostek samorządu terytorialnego. Aby ułatwiły także życie osobom z niepełnosprawnościami - mówił Duda.

Pytany, jakie ustawy dotyczące rolnictwa wprowadzone w ostatnim czasie uważa za najistotniejsze wskazał m.in. na ustawę o spółdzielniach rolników oraz ustawę, która umożliwia sprzedaż bezpośrednią i wprowadza rozwiązania podatkowe, które ułatwiają rolnikom bezpośrednią sprzedaż swoich produktów. - To na pewno były bardzo ważne ustawy - ocenił prezydent.

- Ale także choćby ustawa o kołach gospodyń wiejskich, która nie dotyczy wprost działalności rolniczej – dotyczy tego, co panie mogą robić. Po co? Właśnie po to, by budować społeczeństwo obywatelskie na swoim poziomie lokalnym. Bo jest to bardzo dobra forma rozwoju właśnie społeczności lokalnej w kołach gospodyń wiejskich. Bardzo ją cenię, uważam, że to niezwykle pożyteczne - dodał. 

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Nie możemy pozwolić na rozbicie tej jedności". Andrzej Duda spotkał się z ustępującym premierem Litwy

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 21:28
Na zakończenie pierwszego dnia wizyty na Litwie prezydent Andrzej Duda spotkał się z premierem Sauliusem Skvernelisem. Ustępujący szef litewskiego rządu wskazał, że dla ścisłych związków Litwy z Polską nie ma alternatywy.
rozwiń zwiń