YouTube przywrócił spektakl o ratowaniu Żydów przez grupę Ładosia. Skuteczna interwencja MSZ
YouTube usunął w środę premierowe nagranie spektaklu "Paszporty życia". Sztuka przedstawia współczesne spojrzenie na historię ratowania Żydów przez grupę ambasadora Aleksandra Ładosia. Dopiero po interwencji Pawła Jabłońskiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, spektakl został ponownie udostępniony w serwisie.
2020-12-30, 16:00
"Po otrzymaniu informacji o usunięciu z YT spektaklu »Paszporty życia« o polskich dyplomatach ratujących Żydów interweniowałem w imieniu @MSZ_RP u właściciela portalu. Dziękuję @MartaPoslad z Google za sprawną reakcję i wyjaśnienie sprawy. Spektakl jest dostępny na youtube" - napisał na Twitterze Paweł Jabłoński.
O usunięciu materiału prezes Fundacji Hatikva Jarosław Papis poinformował w środę przed południem na Twitterze. Wyjaśnił, że podanym przez YouTube powodem były naruszające zasady "drastyczne i zawierające przemoc treści". - To sfera domysłów, bo YouTube nie wyjaśnia swoich decyzji. Odwołaliśmy się, więc czekamy na wyjaśnienia - powiedział prezes fundacji.
Powiązany Artykuł
"Ratowali ludzkie życia". Grupa ocalałych z Holokaustu apeluje do Trzaskowskiego ws. upamiętnienia "Grupy Ładosia"
Dodał, że sytuacja jest bardzo dynamiczna, bo wiele osób dobrej woli zaangażowało się w wyjaśnienie sprawy. - Prowadzone są rozmowy z Google i YouTube na bardzo wysokich szczeblach. Mam nadzieję, że szybko zweryfikują swoją decyzję - zaznaczył.
"Piękne postawy"
- "Paszporty życia" to spektakl zrobiony przez młodzież i absolwentów VIII Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi, opowiadający historię paszportów z Paragwaju, dotyczący grupy ambasadora Ładosia, jak oni to widzą, jak swoimi młodymi oczami patrzą na tamtą historię ratowania Żydów i jak to jest dla nich dziś ważne - podkreślił Papis.
REKLAMA
Młodzież zadaje publiczne pytanie: czy wy o tym wiedzieliście. - Bo nikt prawie o tym nie wie. To też młodzież frapuje, dlaczego tak piękne postawy nie są powszechnie znane - mówił.
Powiązany Artykuł
"Ładosiów było więcej". Zaprezentowano publikację o polskich dyplomatach ratujących Żydów z Holokaustu
Grupa Ładosia, złożona z polskich dyplomatów z Berna oraz przedstawicieli organizacji żydowskich, w latach 1941-43 w sposób zorganizowany i na masową skalę nielegalnie kupowała, sporządzała i dostarczała osobom zagrożonym Zagładą sfałszowane paszporty oraz poświadczenia obywatelstwa. Dotyczyło to dokumentów czterech państw - Paragwaju, Hondurasu, Haiti i Peru. W ten sposób Żydzi stawali się obywatelami państw trzecich, co zwiększało ich szanse na uniknięcie śmierci w obozach zagłady.
W skład grupy Ładosia wchodzili także Żydzi - to pracownik polskiej ambasady Juliusz Kühl, poseł na Sejm II RP Abraham Silberschein oraz przedstawiciel organizacji żydowskich Chaim Eiss. Do początku 2020 roku Instytutowi Pileckiego udało się ustalić imienny spis ponad 3 tysięcy 200 Żydów, których dyplomaci próbowali ratować. Wojnę przeżyło co najmniej kilkuset z nich. Prezydent Izraela Reuwen Riwlin zapewnił niedawno, że sprawa uhonorowania polskich dyplomatów tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata jest w toku.
REKLAMA
TVP Info/IAR/pkr
REKLAMA