more_horiz
Wiadomości

Szef MON: w 2021 roku wyślemy pierwszych pilotów, aby się szkolili na F-35

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 23:35
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że w przyszłym roku mają się odbyć szkolenia pierwszych pilotów na samolotach F-35. Szef resortu mówił także o nagrodach pieniężnych dla wojskowych, którzy pomagali kierowcom w Dover.
Mariusz Błaszczak
Mariusz BłaszczakFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

W styczniu podpisana została umowa o zakupie przez Polskę od USA 32 samolotów bojowych piątej generacji F-35. Wartość kontraktu - jak podało MON - to 4,6 mld dol.

Szef MON był pytany w TV Trwam o tę transakcję. - Już w 2021 roku wyślemy pierwszym pilotów, którzy będą się szkolić, którzy będą się przygotowywać do tego, żeby potem latać F-35 - zapowiedział.

Jak przypomniał, "w 2024 roku do polskich sił powietrznych trafią pierwsze egzemplarze zamówionych w styczniu 2020 roku samolotów". - Nie obawiam się opóźnień. Z tym sygnałów, które otrzymuje - takich opóźnień nie będzie - dodał.

Błaszczak PAP-1200.jpg
"Wojsko musi być liczne i mieć najlepszy sprzęt". Szef MON o planach na 2021 rok

- Pierwszy czas użytkowania tych samolotów to będą szkolenia polskich pilotów na już polskich samolotach F-35 w Stanach Zjednoczonych - mówił Błaszczak.

Czytaj również:

Minister był także pytany o pomoc dla kierowców, którzy przed świętami Bożego Narodzenia i w same święta utknęli przy wyjeździe z Wielkiej Brytanii, a którym pomocy udzielili m.in. polscy żołnierze, w tym żołnierze WOT. - Polscy żołnierze sprawdzili się na medal. Stąd też zdecydował o wyróżnieniu żołnierzy, którzy brali udział w tej misji nagroda pieniężnymi - poinformował.

Zapewnił, że są to żołnierze, którzy są "gotowi służyć innym zawsze". - Bez względu na to, czy to dzień świąteczny, czy powszedni - zaznaczył.

Wskutek wstrzymania przez Francję przed świętami na dwie doby możliwości wjazdu z Wielkiej Brytanii, także dla ruchu towarowego, w hrabstwie Kent powstał gigantyczny zator złożony z kilku tysięcy ciężarówek, który udało się w dużej mierze rozładować w sobotę. W niedzielę wieczorem na przeprawę przez kanał La Manche czekało ok. 180 ciężarówek, podczas gdy w szczytowym momencie kryzysu ich liczbę szacowano na ok. 6000. W normalnym dniu roboczym, przed zamknięciem przez Francję granicy kanał przekraczało w obie strony ok. 10 tys. ciężarówek dziennie.

W przeprowadzeniu testów pomagała brytyjska armia, a także grupy francuskich strażaków oraz polskich medyków i wojskowych. W wigilijną noc w przeprowadzaniu testów pomagało 36 lekarzy, diagnostów, pielęgniarek i ratowników medycznych z ze szpitala MSWiA, Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, WOPR oraz innych służb, a od piątku do niedzieli także 30 żołnierzy z WOT i jednostek podległych Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych. Jak poinformowała ambasada RP w Londynie, Polacy łącznie przeprowadzili blisko 2000 z dokonanych do poniedziałku niemal 22 tys. testów, z których 66 dało pozytywny wynik.

bartos

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem