more_horiz
Wiadomości

Pustki w Warszawie i na Krupówkach. Polacy świętują sylwestra w domach

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2021 01:11
W tym roku ze względu na pandemię COVID-19 mieszkańcy stolicy nie mogą spędzić sylwestrowej nocy w klubach, restauracjach czy koncertach w plenerze jak to robili w ubiegłych latach. Z tego powodu miasto w czwartkowy wieczór jest całkowicie puste. Na ulicach widać tylko policję, taksówki, autobusy oraz tramwaje. Podobnie jest w zaludnionym zwykle w sylwestra Zakopanem.
Opustoszała ulica Nowy Świat w Warszawie
Opustoszała ulica Nowy Świat w WarszawieFoto: PAP/Radek Pietruszka

W Zakopanem i na tatrzańskich szlakach nieliczni postanowili przywitać 2021 rok. Na ulicach Zakopanego przed godz. 22 panował znikomy ruch, zarówno samochodowy, jak i pieszy.

Pusto w Zakopanem

Sporo zakopiańczyków i nieliczni przyjezdni wybrali się na spacer po tatrzańskich szlakach. Popularnym celem sylwestrowych wędrówek są Kalatówki i tatrzańskie doliny.

Sylwester Gdańsk PAP-1200.jpg
O 19.00 zaczęły obowiązywać ograniczenia sylwestrowe

W sylwestrową noc Krupówki zawsze były przepełnione, a witryny sklepów i lokali były zabezpieczane płytami. W tym roku nieliczni zdecydowali się na takie zabezpieczenia. Obecnie ten znany deptak jest zupełnie pusty. Spory ruch na Krupówkach panował jedynie przed godziną 19, jednak później z uwagi na obostrzenia deptak opustoszał.

Wynika to z faktu, że w noc sylwestrową z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19.00 do 6.00 w całym kraju wprowadzono ograniczenia w przemieszczaniu się. - Te przepisy nie są przeciw komukolwiek, są przeciw wirusowi. Za złamanie przepisów mogą grozić mandaty - informowali w ostatnich dniach przedstawiciele rządu, w tym m.in. premier Mateusz Morawiecki oraz szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

Zobacz także:

Opustoszała stolica

Na ulicach Warszawy w czwartek wieczorem jest pusto. Krakowskie Przedmieście oraz Nowy Świat nie przypominają miejsc, jakie mieszkańcy stolicy znają. Jest cicho, nikt nie spaceruje.

A jeszcze po godz. 17 w centrum miasta był tłum ludzi. Bardzo wiele osób robiło wtedy zakupy na wieczór. Ulice wiodące do centrów handlowych były zatłoczone. Kilka godzin później - ok. godz. 21.00 - deptak na starówce i inne ulice były już wyludnione.

Na tzw. patelni - sporym placu przed wejściem do metra Centrum, u zbiegu Al. Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej - kilka osób spieszących do metra. Na placu Zamkowym kilka osób robi sobie zdjęcia pod choinką. Te pustki świadczą o tym, że warszawiacy wybrali świętowanie Sylwestra w domowym zaciszu, aby w taki sposób powitać 2021 rok.

Także w komunikacji miejskiej prawie nie ma pasażerów. W tramwajach i autobusach zajęte są nieliczne miejsca. Na mieście widać za to dużo taksówek oraz dostawców jedzenia na rowerach. Jest również wiele patroli policji - zarówno tych pieszych, jak i samochodowych. Słychać już w pewnych miejscach wystrzały fajerwerków, którymi mieszkańcy miasta mają zamiar pożegnać 2020 rok.

Prezydent Andrzej Duda Orędzie prezydentpl-1200.jpg
Prezydent Andrzej Duda: wierzę, że nowy rok będzie dobry dla Polski i Polaków

Warszawski ratusz odpowiada na obostrzenia

Aby uczcić oficjalnie nadejście Nowego Roku, ratusz zdecydował, że tego wieczoru zorganizuje dla mieszkańców miasta - zamiast koncertów na estradzie i feerii fajerwerków - pokaz świateł "w sercu miasta i na PKiN". - Stołeczna Estrada przygotowała specjalne widowisko, a pokaz będzie można także śledzić w internecie. Zostańmy w domach, żegnając ten trudny rok, a nowy, 2021 witając z nadzieją - informowała kilka dni temu Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta Warszawy. Pokaz ma się rozpocząć przed północą.

Z okazji Nowego Roku także prezydent stolicy Rafał Trzaskowski złożył warszawiakom życzenia. "Dziś ostatni dzień tego trudnego roku. Co prawda o północy nie znikną w magiczny sposób wszystkie nasze problemy, ale w nowy, 2021 rok warto wejść z nadzieją. Tego życzę nam wszystkim. Szczęśliwego Nowego Roku!" - przekazał w mediach społecznościowych. Przypomniał także, aby nie używać fajerwerków tej nocy.

Na fasadzie ratusza na placu Bankowym tego wieczoru wyświetlana jest również świąteczno-noworoczna iluminacja.

jmo

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem